BRATISLAVA. Hlavné mesto momentálne nemá dostatok bytov na to, aby mohlo poskytnúť náhradný byt nájomníkom v reštituovaných bytoch. Ak vláda nevyčlení peniaze na dotácie pre nájomcov, ktorí si nebudú môcť dovoliť získať náhradné bývanie, hlavné mesto podľa primátora Milana Ftáčnika nebude schopné poskytnúť žiadateľom náhradný byt.
"Keby sme mali situáciu riešiť zajtra, naozaj na to nemáme žiadne kapacity, pretože máme bežných žiadateľov, ktorých je asi dvetisíc a ktorí žiadajú o nájomný byt najmä zo sociálnych dôvodov," uviedol Ftáčnik.
Ešte je čas
Primátor si uvedomuje zložitú situáciu, v ktorej sú nájomníci reštituovaných bytov a mesto sa ju snaží v individuálnych prípadoch riešiť. "V tejto chvíli to vidím tak, že máme päť rokov na to, aby sme sa na tú situáciu pripravili a päť rokov je už doba, počas, ktorej sa dá niečo urobiť, ak vláda na to vyčlení peniaze," uviedol Ftáčnik.
Na dotácie pre nájomcov, ktorí si nebudú môcť dovoliť získať náhradné bývanie, bude podľa vlády potrebných 72,7 mil. eur. Dotáciu môžu získať obce a mestá na obstaranie náhradných bytov, technickej vybavenosti a pozemkov. "My sme za to, aby tie peniaze vyčlenené boli, pretože inak sa problém na úrovni mesta Bratislavy nedá zvládnuť," uviedol Ftáčnik.
Inšpirácia od susedov
Mesto podľa Ftáčnika uvažuje aj o príklade z Brna. Tam mesto využilo situáciu, že sa nepredávajú byty, ktoré boli novopostavené, časť bytov odkúpilo do svojho vlastníctva a prenajíma ich ďalej žiadateľom o nájomný byt.
"Aj tento model môžme zvážiť, pretože aj my máme v Bratislave veľa bytov, ktoré nie sú obsadené. Určite by sme nekupovali nejaké nadštandardné byty, muselo by to mať nejakú kategóriu, aby to bolo primerané. To je jedna cesta," uviedol Ftáčnik.
Druhou cestou je stavať nájomné byty. Mesto ich stavať chce, má to aj v prioritách na toto volebné obdobie, ale proces podľa Ftáčnika istý čas trvá. "Chceme si pripraviť lokality, získať na to finančné prostriedky aj z týchto prostriedkov, ktoré vláda vyčlenila. Predpokladám že sa nám podarí niečo postaviť," uviedol Ftáčnik.
Zrušili regulované nájomné
Parlament na rokovaní 7. júla schválil vládny návrh zákona o ukončení a spôsobe usporiadania niektorých nájomných vzťahov k bytom s viacerými pozmeňovacími a doplňujúcimi návrhmi poslancov. Nájomcovia bytov s regulovanou výškou nájomného majú uvoľniť byty do konca roka 2016.
Vlastníci budú môcť tieto byty prenajímať za trhové nájomné alebo ich využívať podľa vlastných predstáv. Prenajímatelia môžu od účinnosti zákona jednostranne zvýšiť mesačné nájomné raz ročne o 20 %. Nájomcovia budú môcť požiadať miestnu samosprávu o pridelenie náhradného nájomného bytu s regulovaným nájomným.
Mestá a obce budú povinné poskytnúť náhradný byt oprávneným žiadateľom do konca roka 2016. Ak bytovú náhradu neposkytnú, mesačne budú musieť platiť prenajímateľovi sumu rovnajúcu sa rozdielu mesačného trhového a regulovaného nájomného až do poskytnutia náhradného bytu. Zákon začne platiť 15. septembra 2011.
Najviac bytov je v Bratislave
Usporiadanie nájomných vzťahov k bytom v domoch súkromných vlastníkov s regulovanou výškou nájomného sa podľa ministerstva dopravy týka 923 bytov, v ktorých žije 2 311 osôb. Tieto byty sú v 31 sídlach, najviac týchto bytov je v Bratislave, a to 706.
Pre dlhodobé neriešenie problému vlastníkov bytov je na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu od februára 2010 deväť sťažností proti SR od slovenských vlastníkov alebo dedičov reštituovaných bytových domov. Vláda SR zaslala k sťažnostiam svoje oficiálne stanovisko, súd o veci zatiaľ nerozhodol.
Hlavné mesto momentálne podľa Ftáčnika žiadne voľné byty nemá. Na Rezedovej ulici má 30 garsóniek, tie sú však určené pre starších občanov. "Máme nejaké dva-tri byty, ktoré sú nájomné a o ktorých sa rozhoduje v komisii," uviedol Ftáčnik.
Ak sa magistrátu nejaký byt uvoľní, rieši, kto zo zoznamu žiadateľov o nájomný byt môže byť nájomcom. "Takto sa snažíme riešiť aj niektorých nájomcov reštituovaných bytov. Ale keďže ich je 900 a k tomu je 2 000 ďalších žiadateľov, tak tá situácia je neriešiteľná," uviedol Ftáčnik.