BRATISLAVA. Tento rok sa komárom nedarí. Kontaktné mestské časti hlavného mesta žiadne problémy s bodajúcim hmyzom nemajú a tradične najviac postihnuté obce, ako sú napríklad Gajary či Záhorská Ves pri brehu rieky Morava, žiadne nájazdy komárov dosiaľ nezažívajú.
Vlani o takomto čase kalamitnú situáciu ťažko prežívali najmä obyvatelia bratislavských mestských častí pri Dunaji a takmer epidemická katastrofa nastala v obciach pozdĺž toku Moravy, kde okrem početných štípancov komáre spôsobili aj infekčné ochorenia.
Klimatické podmienky sú veľmi podobné ako v minulom roku. Početné búrky s vysokými dennými teplotnými priemermi by mohli opäť vytvoriť priaznivé podmienky pre abnormálny výskyt komárov.
Podmienky pre bodajúci hmyz sú zdanlivo rovnaké
"Laicky by sa mohlo zdať, že klimatické podmienky sú veľmi podobné vlaňajším, ale nie je tomu tak," povedal dnes pre TASR vedúci Katedry ekológie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave prof. Jozef Halgoš. "Atmosférické zrážky nevytvárajú vhodné podmienky na rozmnožovanie komárov. Tri hlavné u nás známe druhy kalamitných komárov kladú vajíčka na suchú pôdu v okolí inundačných jám. Dokážu tu prežiť aj sedem rokov v prípade nepriaznivých klimatických podmienok.
Halgoš dodáva, že prívalové dažde však vajíčka i larvy vyplavujú a hubia. "Tento typ komárov je odkázaný na vývery spodnej vody. Dosiaľ žiadna vysoká voda na Dunaji či Morave nebola a preto nemáme ani žiadne výrazné stúpanie spodnej vody v inundačných pásmach. A teda nevznikli ani podmienky na premnoženie sa komárov. Tie nastanú vtedy, keď hladina Dunaja stúpne na úroveň okolo šesť metrov a začne vytláčať spodnú vodu."
Komáre odpísali možno aj zemetrasenia
V súčasnosti je možné stretnúť sa aj s názormi verejnosti, že absenciu komárov spôsobili seizmické otrasy vo svete, výbuch sopky a popolček na Islande, či dokonca rádioaktívny spád po výbuchu atómovej elektrárne v Japonsku vetrom zanášané aj nad centrálnu Európu.
"Nie je to pravda. Tieto príčiny výskyt komárov na našom území rozhodne nemohli ovplyvniť. Jednoznačne ide o to, že je podstatne suchšie počasie ako vlani. V súčasných dňoch sa môže premnožiť len komár piskľavý. Je dobre známy svojím nepríjemným tenkým bzučaním. Ten sa rád rozmnožuje v záhradkách v sudoch na dažďovú vodu. Kto taký sud má, iste si v ňom v týchto dňoch všimol milióny lariev. Tento druh komára najradšej napáda sliepky, avšak pri nedostatku potravy útočí aj na iné zvieratá a tiež na človeka," vysvetlil Halgoš.
Kalamitné komáre v Bratislavskom samosprávnom kraji (BSK) teda možno očakávať, až keď sa výraznejšie zdvihne hladina Dunaja a Moravy. Inkubačná doba od vajíčka po vyliahnutie komára je 10 až 14 dní.
V minulom roku riešili kalamitné komáre nielen mestské, obecné, miestne a regionálne samosprávy, ale priamo sa angažoval aj Úrad vlády SR poskytnutím finančných prostriedkov na postreky.
Podľa hovorkyne BSK Ivety Tyšlerovej len krajská samospráva na postreky vyplatila v kalamitnom období zo svojho rozpočtu niekoľko stotisíc eur.
Autor: lut