BRATISLAVA. Bratislavská zoologická záhrada (ZOO) ako prvá na Slovensku začala s chovom pandy červenej. V utorok 5. júla doviezli do ZOO samca menom Pung. Narodil sa vlani v júni v Parc Paradisio v Cambron – Casteau v Belgicku. Bol odchovaný rodičmi, s ktorými žil až do transportu vo vzornom rodinnom klane. Agentúru SITA o tom informovala vedúca oddelenia vzdelávania a propagácie Silvia Pirošková.
Domovom pandy červenej sú horské zmiešané a ihličnaté lesy s bambusovým porastom východných Himalájí v nadmorskej výške 2 200 – 4 800 m nad morom (Nepál, Barma, Čína). Pandy červené sú približne 56 až 52 cm dlhé s huňatým a relatívne dlhým chvostom od 37 do 47 cm.
Dospelé jedince dosahujú hmotnosť od 3,70 do 6,20 kg. Tieto pandy žijú samotársky život v korunách stromov. Samce sa so samicami stretávajú len v období párenia - začiatkom zimy. Po približne 134 dňoch gravidity rodí samica jedno, výnimočne až štyri mláďatá s pôrodnou hmotnosťou 100 g. Mláďatá sa rodia na jar a v lete, najviac ich príde na svet v júni. Hniezdo si samica robí v dutine stromu, alebo v skalnej trhline. Po 90 dňoch pobytu mláďat v hniezde ich matka v noci vyvádza na exkurzie do okolia. Mláďatá zostávajú s matkou približne rok, pohlavne dospievajú vo veku 18 mesiacov. Samec sa o svoje potomstvo nestará. Pandy sa môžu dožiť až 14 rokov, ale v priemere sa dožívajú osem až 10 rokov.
Pandy červené sú aktívne za súmraku, úsvitu a v noci. Počas dňa spia v hniezde. Za súmraku sa vydávajú hľadať potravu. Hlavnou zložkou ich potravy sú bambusové výhonky a listy, ale pochutnajú si aj na plodoch, kvetoch, korienkoch, príležitostne aj na vtáčích vajíčkach a mláďatách či drobných stavovcoch a hmyze. V prípade ohrozenia utečú na strom, alebo sa postavia na zadné končatiny a vystrčia pazúry na predných končatinách. Ich jediným známym predátorom v prírode je leopard snežný (Uncia uncia).