BRATISLAVA. Súčasný územný plán mesta Bratislavy, ktorého výroba trvala sedem rokov, bude zmenený a zároveň sa začne obstarávať nový. Rozhodli tak mestskí poslanci na júnovom rokovaní mestského zastupiteľstva.
„Územný plán vo forme, v akej bol schválený, bude vyvolávať permanentné požiadavky na zmeny a doplnky, ktoré však nevyplývajú zo zmenených podmienok území, ale zo zlého nastavenia funkčného a priestorového usporiadania,“ povedal na rokovaní poslanec Sven Šovčík (SDKÚ).
Šovčík navrhol neprijímať zmeny súčasného územného plánu, ale okamžite začať obstarávať nový. Jeho návrh hlasovaním neprešiel. Viacerí poslanci a starostovia mestských častí tvrdili, že chýbajúce Zmeny a doplnky územného plánu 2, ktoré malo prijať ešte predchádzajúce mestské zastupiteľstvo, brzdia rozvoj mesta.
Z dokumentu Zmeny a doplnky 2 bolo vyňatých 11 úprav. O každej z nich hlasovali poslanci osobitne a následne schválili doplnený bod so žiadosťou o okamžitý začiatok obstarávania nového územného plánu.
Primátor má v tomto smere začať konať do 15. júla.
Zo stavieb na zeleň
"Už keď sa prijímal územný plán v roku 2007, tak to bol asi zlý dokument, keď vyvolal také množstvo zmien a doplnkov," povedal Šovčík.
Medzi prijatými zmenami je podľa neho viac ako 20 zmien zo stavebných pozemkov na zeleň, viac ako desať zmien z rozvojového územia na stabilizované územie a bolo vyznačených viac ako desať ochranných pásiem prírodných a kultúrnych pamiatok.
Poslanci odhlasovali, aby boli z pripraveného dokumentu vyňaté viaceré zmeny, ktoré by boli v prospech nových stavieb.
Medzi vyňaté zmeny patrilo PKO, kde hrozilo navýšenie zástavby, Machnáč v Starom Meste, Amfiteáter pri Horskom parku, Ohňavy a Vin-Vin v Rači, Slatinská a Kazanská ulica vo Vrakuni, Staré Grunty v Karlovej Vsi, Strmé Sady v Dúbravke, Prístavná ulica a oblasť medzi Mlynskou dolinou a Patrónkou, kde by bola dovolená výstavba nových obytných priestorov alebo občianskej vybavenosti.
Zo zmien a doplnkov poslanci nevyňali zmenu nevyužívaných vodohospodárskych budov na Molecovej ulici v Karlovej Vsi na občiansku vybavenosť nadmestského významu, ktorá je už naplánovaná v komplexe Aquario, vznik električkového depa Lamačská brána a Chalúpkovu ulicu, kde bude možné stavať obytné domy.
Predseda komisie územného plánovania Michal Muránsky (SDKÚ-DS, SaS, KDH, MOST-HÍD, OKS) navrhoval aj zmenu v textovej časti dokumentu, ktorá by zakazovala okrem nadzemnej aj podpovrchovú stavbu garážových domov v parkoch. Poslanci jeho návrh neprijali. Územný teda po novom bude povoľovať podkopanie parkov garážovými domami.
Profesor architektúry: Neschvaľujte to!
Vedúci Ústavu urbanizmu a územného plánovania Fakulty architektúry STU, profesor Bohumil Kováč, žiadal poslancov, aby Zmeny a doplnky územného plánu 2 neschválili. „Sú likvidačné z hľadiska rozvoja a života mesta,“ písalo sa v emaile, ktorý bol rozposlaný všetkým poslancom pred zasadnutím.
Zmeny a doplnky územného plánu, ktorý bol prijatý v roku 2007, majú slúžiť na odstránenie problémov a chýb, ktoré sa v ňom našli. „Žiaľbohu som toho názoru, že tieto zmeny a doplnky prinesú nové problémy,“ povedal Kováč pre SME. Dokumentu vyčítal závažné nedostatky v textovej časti aj grafickej.
Za principiálny problém profesor Kováč považoval aj fakt, že zadávateľom objednávky na územný plán aj jeho zmeny a doplnky bolo mesto a samé si objednávku aj spracovalo.
„V praxi je to tak, že sa územné plány a ich zmeny a doplnky obstarávajú cez verejnú súťaž,“ tvrdí. „Podľa môjho názoru je toto skôr etický problém, ale tá etická stránka je podľa mňa v demokratickej spoločnosti veľmi dôležitá,“ povedal pre Kováč.
Nejasné formulácie
Profesor Kováč upozornil na nejasné formulácie v textovej časti územného plánu. „Je to základný nástroj pre povoľovanie stavieb a preto by mal byť jasný a presný. Mnohé definície tohto územného plánu však tento aspekt nespĺňajú,“ myslí si profesor Kováč.
Po prijatí Zmien a doplnkov 2 sa okrem iného zmenili definície stabilizovaného územia a výškovej zástavby takým spôsobom, že sa podľa Kováča budú dať ľahko zneužiť na zahusťovanie súčasnej zástavby.
Profesor Kováč spolu s aktivistami z iniciatívy Bratislava Otvorene neodporúčal poslancom prijať zmeny a doplnky súčasného územného plánu. Namiesto toho sa podľa nich malo začať pracovať na novom územnom pláne.
Ten by mal mať jednoduchšiu a právne jednoznačnú textovú a grafickú časť, ktorá by bola všeobecne zrozumiteľná odbornej, ale aj laickej verejnosti. Nejasnosť súčasného územného plánu spôsobila napríklad to, že je možné plánovať stavbu ubytovne pre športovcov s možnosťou kúpiť si v nej byť pre kohokoľvek na mieste určenom pre šport a rekreáciu.
Pohľad na Bratislavu.
FOTO - ARCHÍV SME