BRATISLAVA. Skoro po troch rokoch budú môcť v sobotu ľudia vstúpiť do Starej radnice. Tvorí ju komplex budov, ktoré vznikali od 13. storočia.
Okrem radnice môžu návštevníci vyjsť aj na vežu postavenú pred rokom 1374 ako súčasť meštianskeho domu richtára Jakuba II. Pozrieť sa dá aj Pompejská, Súdna a Radná sieň či pôvodný tereziánsky archív.
Nová Stará radnica Otvorenie - program štvrtok – sobota
Festival Frankovky
– Primaciálne námestie;
sobota 2. júla:
11.00 – 18.00: prehliadka expozície Múzea dejín mesta; 14.00 – 17.00: program na nádvorí radnice
– múzeum predstaví
priestory, poobede koncert evergreenov;
14.00 – 18.00: Detský ateliér Múzeum má budúcnosť – predstavenie;
Výstavy: 2. júla – 2. októbra, výstavná sieň
Prešporské korunovácie – výstava dobových grafík;
Juraj Bartoš – Bratislava 80. rokov – výstava fotografa, ktorý mapuje aj dejiny mesta.
Víta vás nová Stará radnica. Pri stále zatvorenej historickej bráne je pútač s týmto sloganom.
Vrátnik otvára bránu. Radnica v historickom centre bola neprístupná takmer tri roky.
Trošku neveriacky, či slogan nie je len reklamným ťahom, míňame ľudí, ktorí ešte maľujú, lepia, upratujú, prenášajú či inštalujú do vitrín. Pripravujú sa na dlho očakávané sobotné otvorenie priestorov. Beáta Husová z mestského múzea, ktoré z radnice pre rekonštrukciu vysťahovali v lete 2008, prezrádza, že teraz pracujú vo dne v noci.
Čašník na zazvonenie „Tadeto budú ľudia vstupovať, tu si kúpia vstupenku a pôjdu cez turniket,“ ukazuje Husová nový vstupný priestor, ktorý vznikol presklenením časti nádvoria a s bývalou pokladňou múzea nemá naozaj nič spoločné.
V tme vchádzame do suterénu. „Tieto priestory nemohli ľudia nikdy vidieť, boli tu depozity,“ prezrádza Husová.
V podzemí sa dá rozoznať kaviareň, ešte nefunguje, no zajtra by už mala. „Ľudia zazvonia a príde čašník.“
Kaviareň má navodzovať atmosféru dvadsiatych až tridsiatych rokov minulého storočia.
V týchto časoch začal projektovať aj architekt Emil Beluš. Práve on kedysi prestaval vedľajšiu miestnosť. Tiež bývalá neprístupná, po rekonštrukcii ju zmenili na konferenčnú sálu. „Je tu aj javisko, budeme ju aj prenajímať,“ vraví Husová. Ukazuje aj ďalšiu novinku – multifunkčný priestor na rôzne podujatia.
Vlhkosť nepustí Zvyšok suterénu však ostáva zatvorený. Husová netají smútok, no sľubuje, že podzemie sprístupnia neskôr. Dôvodom je vlhkosť.
Ľudia si tak ani po troch rokoch rekonštrukcie nepozrú priestory justície, kde lákala mučiareň, a najstaršie dejiny z pravekého osídľovania. „Je tu stopercentná vlhkosť,“ hovorí Husová. „Nainštalované predmety by sa mohli poškodiť.“
Omietky vyschnú Priestor potrebuje čas, hovorí Marta Janovíčková, zástupkyňa riaditeľa mestského múzea. „Robili sa tam nové omietky, murovalo sa, musí to vyschnúť.“
Spolu s múzeom v radnici otvoria aj nádvorie a vežu
s výhľadom na mesto. Výhľad z výšky pred zatvorením lákal k radnici mnohých turistov.
V bývalom kine vznikli výstavné priestory, vojsť dnu sa dá z nádvoria. K prvým výstavám patrí prehliadka dobových grafík o korunováciách a fotografie Bratislavy 80. rokov od Juraja Bartoša.
Pozrite si fotogalériu z radnice - ako vyzerá z vnútra?
Stará radnica sa opäť otvára, už len posledné úpravy.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Múzeom sprevádza mačka
Do mesta sa s radnicou vrátili aj dejiny Bratislavy. Mestské múzeum má byť už aj pre deti.
BRATISLAVA. Novou sprievodkyňou v mestskom múzeu v Starej radnici bude od soboty mačka Malvína. Jej tunajšie „zamestnanie“ súvisí s otvorením nového detského ateliéru nazvaného Múzeum má budúcnosť. Prístupný bude už v sobotu, no naplno s tvorivými dielňami začne fungovať až na jeseň.
Beáta Husová z múzea hovorí, že Malvína je reálne žijúcou mačkou. Ako symbol si ju v múzeu vybrali preto, lebo mačka má vraj deväť životov a veľa si toho pamätá.
Malvína sprevádza v detskom ateliéri a aj informáciami na dotykových obrazovkách. „Približuje ľuďom, čo je múzeum,“ vraví Husová. „Materiál je síce pre deti, ale myslím, že aj dospelý veľakrát nevie, ako múzeum funguje a kto všetko tu pracuje.“
V rámci detského ateliéru sa začnú podľa Husovej v múzeu aj komunitné programy – pre deti a rodičov na materskej, alebo pre deti a ich starých rodičov.
Spolu so zavretou radnicou prišlo mesto na dlhšie aj o prehliadku dejín Bratislavy. Múzeum ich teraz ľuďom približuje na pozadí historických udalostí.
Miestnosti s exponátmi sú rozdelené podľa tém. Napríklad šľachta, obchod, remeslá. Celá prehliadka zahŕňa obdobia od eneolitu až do konca 30. rokov minulého storočia.
Lucia Tkáčiková
Práce do poslednej chvíle: na steny mestského múzea inštalovali historické terče.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Apartmány zastavili dlhy
Mesto si na dokončenie opráv Starej radnice požičalo milióny eur.
BRATISLAVA. Rekonštrukcia Starej radnice vrátane prieskumov, projektov a interiérov stála približne 12,1 milióna eur.
Obnovu priestorov spustilo bývalé vedenie mesta na jeseň roku 2008. Práce vlani vtedajší primátor Andrej Ďurkovský (vtedy KDH) pre chýbajúce peniaze bez vedomia zastupiteľstva zastavil
a otvorenie sa posunulo. Stavebnej firme mesto dlhovalo takmer päť miliónov eur, požičalo si ich od banky.
Pôvodne mali radnicu otvárať už vlani v apríli, neskôr pre archeologický výskum posunuli termín na leto, keď práce zastavil Ďurkovský.
Prerušenie prác mierne zvýšilo náklady, priznáva Zdenka Turzíková, vedúca inžinierskej činnosti Pamingu, mestského investora pamiatkovej obnovy. „Vyššie náklady však znášal zhotoviteľ stavby,“ dodala.
Mesto pôvodne chcelo vytvoriť v radnici aj apartmány v podkroví na ubytovanie významných hostí. Turzíková hovorí, že z dôvodu šetrenia ich nedokončili.
Náklady na interiér a vybavenie odhadla na 500-tisíc eur.
Lucia Tkáčiková
V duchu hesla nová Stará radnica pripravilo múzeum v priestoroch viaceré novinky – výstavy, detský ateliér, kaviareň v suteréne či konferenčnú sálu.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA