Tí, ktorí pracujú v Bratislave, by to naopak uvítali.
SENEC. PEZINOK. Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky predložilo minulý týždeň do medzirezortného pripomienkového konanie Správu o analýze o činnosti a efektívnosti verejnej správy s návrhom opatrení.
Ministerstvo okrem iného navrhuje znížiť počet obvodných úradov (ObÚ) z 50 na 46, čo by sa dotklo aj Obvodného úradu v Pezinku a Obvodného úradu v Senci. Oba obvodné úrady by sa integrovali do pôsobnosti Obvodného úradu v Bratislave. Pezinčania a Senčania by tak museli dochádzať za vybavovaním napríklad kvôli živnosti do Bratislavy.
„Základnými kritériami návrhu na zníženie počtu ObÚ je prijateľná dostupnosť pre občanov a miera nezamestnanosti v územnom obvode obvodného úradu,“ píše sa v správe.
Ministerstvo predpokladá, že navrhované zmeny budú mať minimálny dopad na sociálnu a ekonomickú situáciu obyvateľov v územných obvodoch predmetných obvodných úradov.
Prednostovia: Na vyjadrenia je skoro
Prednosta Obvodného úradu v Bratislave Lukáš Pokorný a prednosta Obvodného úradu v Senci Milan Stranovský sa zhodli na tom, že vyjadrovať sa k snahe ministerstva by bolo v tejto chvíli predčasné.
„Bude to možné až po ukončení všetkých legislatívnych krokov, ktoré sú spojené so schválením tejto zmeny. Až vtedy bude jasné, ako bude vyzerať miestna štátna správa v Bratislavskom kraji,“ povedal Lukáš Pokorný.
Ako dodal, materiál o zmenách v miestnej štátnej správy je rozsiahlejší a nejde len o zlúčenie pezinského, seneckého a bratislavského obvodného úradu.
Obvodný úrad v Senci. FOTO: (ŽAJA)
Podľa Milan Stranovského momentálne neexistuje záruka, že dokument ostane v takejto forme, v akej ju ministerstvo predložilo na pripomienkovanie do všetkých rezortov. Pripomienkovať ho môže následne vláda a otázkou tiež je, v akej forme prejde parlamentom.
Bratislava by vybavovanie skomplikovala
Terézia (57) z Pezinka navštevuje Obvodný úrad v Pezinku kvôli firme. „Teraz to bude aj kvôli bývaniu.“ Myslí si, že dochádzanie na ObÚ do Bratislavy by situáciu len skomplikovalo.
„Ak niečo neviem, je jednoduchšie sa prísť spýtať osobne. Prvotné informácie tak má človek pomerne rýchlo a jednoducho.“ Františka (68) z Pezinka by sa zmena sídla obvodného úradu osobne nedotkla. „Nemám tam čo vybavovať. Pre tých, ktorí chodia na obvodný úrad každú chvíľu, by to bolo určite náročnejšie.“
Na živnostenskom odbore Obvodného úradu v Senci sa občas zastaví aj Tomáš (37) zo Senca. „V minulosti som už do Bratislavy chodil. Ak by úrad sídlil v blízkosti dopravných tepien, bolo by to prijateľné.“
Ako hovorí, voľakedy boli úrady v Bratislave porozhadzované na rôznych, horšie dostupných miestach. „Cesta k nim bola komplikovaná a človek musel behať od jedného úradu k druhému.“
Štyri až päťkrát do roka sa na živnostenskom odbore ukáže aj Senčanka Jarmila (57). „Pracujem v Bratislave, preto by mi neprekážalo, ak by som si mala administratívne záležitosti vybavovať tam.“ Dokonca by jej to aj viac vyhovovalo. Rovnako ako aj ostatným ľuďom, ktorí dochádzajú za prácou do Bratislavy.
„Na náročnejšie vybavovačky si človek aj tak musí vziať deň dovolenky, či to musí vybaviť v Senci, alebo by to bolo v Bratislave.“ Dochádzanie do Bratislavy by bolo podľa jej slov náročnejšie pre sociálne slabších ľudí.