BRATISLAVA. Aktivisti z iniciatívy Bratislava otvorene vyzývajú mestské zastupiteľstvo, aby neschvaľovalo Zmeny a doplnky územného plánu (ZaD 02). Odvolávajú sa aj na odborníka Bohumila Kováča, vedúceho Ústavu urbanizmu a územného plánovania Fakulty architektúry STU v Bratislave, ktorý neodporúča prijať zmeny územného plánu mesta tak, ako ich navrhuje mesto v zmenách a doplnkoch.
Podľa Kováča je potrebné obstarať nový územný plán s jednoduchšou a právne jednoznačnou textovou a grafickou časťou, ktorá bude používať pojmy stavebného zákona, nomenklatúru stavieb, a bude všeobecne zrozumiteľná odbornej, ale aj laickej verejnosti.
Kováč zároveň konštatuje nedodržanie formálnych zákonných postupov pri obstarávaní zmien a doplnkov a zdôrazňuje, že predložený materiál ako celok aj hlasovanie o ňom môže byť nezákonné.
Likvidácia pre rozvoj a život
Zmeny, ktoré návrh zmien a doplnkov územného plánu predkladá, sú podľa aktivistov likvidačné pre rozvoj a život mesta.
Ako pre agentúru SITA uviedol Matej Vagač z iniciatívy, fakticky sa menia napr. obývané stabilizované územia na rozvojové, lebo sa ruší limit možného nárastu zastavanosti (v súčasnosti maximálne 15 percent podlažnej plochy) a nová formulácia je veľmi vágna.
Podľa Vagača sa táto formulácia dá nejednoznačne vysvetľovať i zneužiť na ďalšie zahusťovanie súčasnej zástavby.
"Tieto zásadné zmeny sú v záväznej textovej časti, kde sa menia a dopĺňajú funkcie pre jednotlivé kódy tak, že sa napr. ohrozuje zeleň v meste a umožňuje sa výstavba výškových budov v pamiatkovej zóne a je tu skrytých viac prešľapov a hlavne záujmov minulého vedenia magistrátu," uviedol Vagač.
Právny problém
Kováč upozorňuje tiež na nedodržanie procesnoprávnych hľadísk. Zmeny a doplnky obstaral aj spracoval magistrát ako právnická osoba pod „jednou strechou“.
V nadväznosti na zákon o verejnom obstarávaní však podľa Kováča stavebný zákon hovorí, že obstarávateľom a spracovateľom nemôže byť tá istá osoba.
Ako ďalej tvrdí, ak v rámci pripomienkovacieho konania mesto akceptovalo niektoré pripomienky a čiastočne zmenilo pôvodný návrh zmien a doplnkov, môže to znamenať, že ostatné subjekty, ktoré sa k nim už nemohli vyjadriť, ostanú v omyle.
Nový návrh by sa mal preto podľa Kováča opätovne prerokovať. Kováč upozorňuje aj na skutočnosť, že ak je zastupiteľstvo pripravené hlasovať o zmenách en bloc, bude to právne neprípustné, pretože každá zmena má iný okruh dotknutých a malo by sa o nich hlasovať jednotlivo.
Nesrovnal bol vtedy proti
Súčasný mestský poslanec Ivo Nesrovnal žiadal na zasadnutí zastupiteľstva 30. septembra 2010, vtedy ako podžupan Bratislavského samosprávneho kraja, stiahnuť tento materiál ako zlý, problematický a nesystémový.
Žiadal začať úplne novú politiku, politiku nového dialógu, zodpovedného dialógu s verejnosťou a aktívnu ochranu verejného záujmu.
Aktivisti preto žiadajú, aby zvolení zástupcovia a zástupkyne mestskej samosprávy neodsúhlasili predložený návrh zmien a doplnkov, a navrhli urgentné obstaranie nového územného plánu.