Dve štrnásťročné dievčatá, ktoré prežili skok z Nového mosta do Dunaja, mali ohromné šťastie. Ako hovorí potápač mestského požiarneho a záchranného zboru Miroslav Fabiankovič, prežiť skok do Dunaja môžete len so šťastím. Len ak máte šťastie, pomôžu vám aj ďalšie veci – rýchlo sa vedieť zorientovať, ktorý breh je bližšie, a byť zdatným plavcom schopným prekonať prúd a doplávať k brehu. Dunaj je vzhľadom na rýchlosť toku a svoju šírku jednou z najnebezpečnejších riek na Slovensku. Najväčším nebezpečenstvom v ňom sú spodné prúdy, známe ako víry. Tvoria sa tam, kde voda naráža na vyvýšeniny na dne a točí sa. Podľa vodákov sa z Dunaja dá vyplávať v každom mieste okrem úseku pod Starým mostom, ktorý je najnebezpečnejší. Známy je prípad 17-ročnej Lucie, ktorá sa minulý rok v júni pri návrate z diskotéky v Umelke prepadla do Dunaja cez diery na koľajisku na Starom moste.
Práve potápačov z mestského požiarneho a záchranného zboru volajú k Dunaju, keď sa niekto topí. Najväčšiu šancu na záchranu má však topiaci vtedy, ak si ho všimnú okoloidúci a nájde sa medzi nimi niekto ochotný skočiť do vody a zachraňovať.
Fabiankovič si pamätá na prípad dvojice, ktorá sa asi pred mesiacom člnkovala na Dunaji. Čln sa im však v úseku nad Starým mostom prevrátil. Pán bol schopný doplávať ku brehu, ale manželku strhol spodný prúd, ťahal ju dokonca pod pontón. Našiel sa však odvážlivec, ktorý ju vytiahol a oživil. Pani strávila nejaký čas aj v nemocnici.
V čerstvom prípade z minulého týždňa mali štrnásťorčné dievčatá tiež veľké šťastie. Do Dunaja skočili s batohmi, vraj preto, že ich nebavil život. Vo vode si však zrejme uvedomili, čo urobili, a kričali o pomoc. Opäť sa našli záchrancovia. Do vody za nimi skočil člen posádky lode Propeler. Ostatní z posádky im hodili záchranné kolesá a hadice. Spoločne dievčatá vytiahli na loď.
Nebezpečný je podľa Fabiankoviča nielen hlavný tok Dunaja, ale aj Malý Dunaj. „Minulý rok pred letom sa rodina vybrala opekať k Malému Dunaji, asi 200 metrov dole tokom od mosta vo Vrakuni. Manžel sa rozhodol, že Malý Dunaj prepláva. Asi za polovicou však odrazu zmizol pod hladinou, možno dostal kŕč,“ hovorí. „Volali nás, potápali sme sa na tom mieste, hľadali sme ho dva dni, ale nenašli sme ho.“
Ak sa niekto v Dunaji utopí, nie je šanca nájsť ho, kým sa sám nevynorí a nezachytí pri brehu. Prúd je taký silný, že telo odnesie. V Malom Dunaji sú na dne aj rôzne konáre, o ktoré sa môže telo zachytiť.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ