BRATISLAVA. Detská fakultná nemocnica s poliklinikou v Bratislave by na rôzne rekonštrukcie potrebovala približne 16,6 milióna eur. Pre agentúru SITA to v rozhovore uviedol riaditeľ nemocnice Daniel Žitňan.
Ako dodal, v danej sume je zahrnutá rekonštrukcia okien aj nová stierka v celej nemocnici. "Celú nemocnicu máme pokrytú malými kachličkami 1x1 centimeter. Špáry sú strašným zdrojom infekcie," uviedol riaditeľ Žitňan. Na niektorých oddeleniach už dali novú antibakteriálnu omietku a nátery. "Jeden obrovský problém máme s oknami. Máme okná, ktoré sa buď nedajú otvoriť, alebo sa nedajú zatvoriť," povedal Žitňan s tým, že ide o kolaudačnú vadu a doteraz ich za celú existenciu nemocnice neskolaudovali.
Okná ich trápia najmä počas prudkej zimy a vo veľkom teple.
Rekonštrukcia oddelení
V nemocnici chcú pokračovať aj s rekonštrukciami oddelení. Ako uviedol riaditeľ, so súčasným stavom nie sú ani zďaleka spokojní, momentálne opravili asi 30 - 40 percent oddelení. "Ešte stále nemáme oddelenie patologických novorodencov, ktoré by sme chceli zrekonštruovať do konca roku," povedal Žitňan. Malo by ísť o investíciu okolo 600-tisíc eur.
Finančné prostriedky chce nemocnica čerpať z predaja budovy riaditeľstva nemocnice a z peňazí získaných sponzorsky. Ako uviedol riaditeľ Žitňan, z predaja riaditeľskej budovy získali asi 700-tisíc eur. V rámci rekonštrukcie by mali kompletne prerobiť intenzívnu jednotku pre patologických novorodencov s ventiláciou, s novými izbami a zvýšiť počet postelí zo šesť na desať. Doterajšia kapacita totiž nemocnici nestačila.
Po technickej stránke by nemocnica potrebovala nové anestéziologické prístroje. Tie súčasné majú aj šestnásť či sedemnásť rokov. V nemocnici majú veľký nedostatok ventilátorov a monitoringu pre najakútnejších pacientov z celého Slovenska.
Nový urgent
Z rekonštrukcií, ktoré v nemocnici urobili, považuje jej riaditeľ za najdôležitejšiu tú poslednú. Na Deň detí 1. júna otvorili vynovenú transplantačnú jednotku kostnej drene. Jej kompletná prestavba sa začala vo februári tohto roka, jednotku zrekonštruovali za štyri mesiace. Ministerstvo zdravotníctva poskytlo na vybudovanie novej transplantačnej jednotky 2 211 822,75 eura.
Nadácia Kvapka nádeje na Slovensku prispela na projekt sumou 225 000 eur. Ďalšie organizácie a jednotlivci prispeli sumou 71 481 eur. Prínosná bola pre nemocnicu podľa Žitňana aj rekonštrukcia rádiodiagnostického oddelenia, kde majú v súčasnosti plne digitalizovanú techniku. Veľký význam má tiež nový urgentný príjem.
"Pre detského pacienta je obrovský prínos v tom, že pokiaľ nie je vážne chorý a je napríklad len dehydratovaný, nemusíme ho prijímať na dva dni na oddelenie, ale za štyri hodiny sa mu podá infúzia, dieťa sa rehydratuje, skontrolujú sa laboratórne výsledky a môže ísť hneď domov." dodal Žitňan.