PETRŽALKA. Sanatórium AT v bratislavskej Petržalke je jediným integrovaným zariadením na liečbu drogových závislostí na Slovensku. Ponúka dennú, rezidenciálnu a aj následnú resocializačnú liečbu.
Dnes je však ohrozené. Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá má spomedzi všetkých poisťovní v sanatóriu najviac pacientov, tu plánuje od 1. júla zrušiť zazmluvnené postele.
Pacient by tak mohol doplácať za liečbu až okolo 520 eur mesačne.
„Ohrozí to chod celého sanatória, vraví jeho riaditeľ. „Neviem to nazvať inak než hanbou. Mnohí z pacientov sú insolventní.“
Abstinovať od ôsmej do štvrtej
Doteraz mala všeobecná v sanatóriu dve postele, no chce zrušiť už aj tento okresaný počet. „Všeobecná nám dala štyri mesiace prísľub, že ešte budú mať postele. Teraz po štyroch mesiacoch nebudú mať žiadnu,“ vraví Novotný.
Poisťovne Union a Dôvera postele nemajú, no dávajú, ako vraví Novotný, pacientovi akýsi glejt na to, že mu pomáhajú liečiť sa. „Zatiaľ nikoho neodmietli.“
Riaditeľ sanatória hovorí, že všeobecná ich tlačí k tomu, aby lôžkovú časť zrušili a premenili sa na stacionár.
„Ak by som s tým súhlasil, súhlasil by som so znížením kvality vlastnej práce,“ vraví Novotný. „Nie je možné mať feťáka od ôsmej do štvrtej a potom ho poslať abstinovať domov.“
Posielajú na Hraničnú
„Sanatórium AT nespĺňa personálne kritériá, teda nemá dostatok kvalifikovaného personálu na zabezpečenie lôžkovej zdravotnej starostlivosti,“ argumentuje Petra Balážová hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
Priznáva, že preto posilňujú Novotným spomínanú ambulantnú a stacionárnu formu starostlivosti. „V prípade potreby hospitalizácie je liečba zabezpečená v Centre pre liečbu drogových závislostí na Hraničnej v Bratislave.“
Novotný vraví, že pacient má právo vybrať si, kde chce byť liečený. Argumentuje tým, že Sanatórium AT ponúka aj prechod z liečby do resocializácie. „Máme dvanásť kvalifikovaných zamestnancov.“
Priemerný vek 25 rokov
Sanatórium AT pôsobí v Petržalke už 16 rokov, ročne preliečia okolo 120 ľudí lôžkovo a 400 ambulantne. Jeho existencia bola ohrozená už v roku 2008, kedy všeobecná zdravotná poisťovňa rozhodla, že svojím klientom nebude preplácať liečbu v tomto zariadení. Nakoniec sa však dohodli.
Novotný vraví, že existencia sanatória práve v najväčšej bratislavskej mestskej časti je opodstatnená. Tvrdí, že podľa štatistík na meter štvorcový sa tu pohybuje viac ľudí závislých od drog ako napríklad v Bronxe.
Priemerný vek toxikomana je podľa Novotného 25 rokov, alkoholika 42. „Do tých 62 rokov je človek produktívny, všetko čo bolo do neho investované vráti, ekonomicky tak na jeho liečení nikto netratí.“
Union sa nemení
Novotný sa obáva, že aj ostatné poisťovne prerušia vzťahy so sanatóriom. Hovorkyňa poisťovne Dôvera Monika Laciková povedala, že momentálne ešte prebiehajú rokovania s nemocnicami o rušení oddelení.
Dajana Petríková zo zdravotnej poisťovne Union vraví, že centrám pre liečbu drogových závislostí teraz nemenia. „So sanatóriom máme uzavretú zmluvu platnú do 13. marca budúceho roku.“
Sanatórium má dnes 28 postelí, 14 z nich pre liečbu závislostí a druhú polovicu na resocializáciu. Zariadenie na liečbu podľa Novotného zháňa aj sponzorov.
Pacient zo sanatória neodchádza stratený
V sanatóriu sa jedna závislosť nenahrádza druhou. Rieši sa tu podstata problému, vraví jeden z pacientov.
BRATISLAVA. Abstinujúci alkoholik Tomáš sa liečil v petržalskom Sanatóriu AT. Nepije už niekoľko rokov. Vraví, že okrem primára zo sanatória Ivana Novotného mu pomohol aj klub abstinentov, kam chodí dodnes.
„Stretávame sa raz do týždňa. Pacienti, ktorí sa v sanatóriu lôžkovo liečili, chodia do klubu medzi abstinujúcich, čím vzniká kontinuita. Keď sa človek dostáva von, tak nie je stratený.“
Tomáš sa predtým liečil aj v protialkoholickej liečebni v Pezinku. „Môžem teda porovnávať. Primár má iný systém liečenia, ktorý volá drogový balíček, neprenáša jednu závislosť na druhú. Čiže, kto prestane piť, môže jeho závislosť prejsť na sex, cigarety, internet a podobne, primár ide na koreň veci.“
Sanatórium sa podľa Tomáša s Hraničnou, kam posiela pacientov Všeobecná zdravotná poisťovňa, nedá porovnať. „Už len keď idete okolo Hraničnej sú tam zlodeji, feťáci, ľudia sa ich boja, s týmto sanatóriom nie je taká skúsenosť. Využívanie metadonu pri liečbe je tiež len odkladaním problému.“
V petržalskom sanatóriu funguje okrem klubu alkoholikov aj klub narkomanov či rodičov. Toxikomani sú totiž zväčša mladí ľudia, ktorí sa po liečení vracajú domov. Novotný pripravuje na ich návrat rodičov.
Lucia Tkáčiková
Odvoz pijana z krčmy.
FOTO - ARCHÍV SME