BRATISLAVA. Bratislave papierovo ubudnú desaťtisíce obyvateľov. V májovom sčítaní ľudu mnohí obyvatelia hlavného mesta zámerne neodovzdali sčítacie formuláre alebo si po ne neprišli sčítací komisári.
V Novom Meste sa zo 41-tisíc obyvateľov sčítalo len 28-tisíc, v Starom Meste zo 43-tisíc len 29,5 tisíca. Podobná situácia bola podľa združenia mestských častí Bratislava aj v Petržalke či Karlovej Vsi.
V ďalších väčších mestách podobné problémy nemali. V Banskej Bystrici evidujú len 117 nesčítaných obyvateľov, v Trnave sa ich dokonca sčítalo viac, ako ich je nahlásených na trvalom pobyte.
Nie je to len formalita
Fakty
- mestské časti Bratislavy upozorňujú, že sčítania sa nezúčastnili tisíce občanov;
- od počtu sčítaných obyvateľov sa odvíja suma, ktorú ministerstvo
financií prerozdeľuje medzi samosprávy; - Štatistický úrad počet nesčítaných zatiaľ nepozná, prvé informácie o priebehu akcie chce zverejniť v utorok;
- prvé výsledky zo sčítania úrad zverejní v septembri;
- sčítanie stálo 30 miliónov eur.
Na Bratislavu môžu mať nepresnosti v sčítaní drastický dosah. Regionálne združenie mestských častí už v pondelok upozornilo, že od počtu obyvateľov v sčítaní sa odvíjajú aj peniaze pre jednotlivé samosprávy.
Ministerstvo financií preto vyzvali, aby výsledky sčítania „nepoužilo ako podklad na financovanie miest a obcí“.
Hovorca ministerstva financií Martin Jaroš potvrdil, že pri prerozdeľovaní podielových daní medzi mestá a obce vychádzajú z údajov o počte obyvateľov, ktoré im poskytuje Štatistický úrad. „Neriešime, odkiaľ úrad tieto údaje vezme,“ povedal.
Štatistický úrad tvrdí, že informácie o počte nesčítaných ešte nemá. Hovorkyňa Eva Kelemenová však potvrdila, že obavy samospráv sú odôvodnené, lebo údaje o počte ich obyvateľov ministerstvu poskytujú podľa výsledkov sčítania.
Každý ďalší rok ich aktualizujú o počet prisťahovaných, odsťahovaných, narodených a zomretých.
„To znamená, že na rok 2002 sa poskytli údaje zo sčítania 2001 a v ďalších rokoch sa poskytovali údaje aktualizované demografickým zisťovaním o pohybe obyvateľstva,“ opisuje mechanizmus Kelemenová.
„Ak budú výsledky tohto sčítania slúžiť ako východisko pre budúce financovanie miest a obcí, pre Staré Mesto to bude znamenať vážne komplikácie,“ upozorňuje hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.
Na nápravu je vraj čas
Ministerstvo financií samosprávy upokojuje. „Netreba panikáriť, ak by o výsledkoch sčítania boli pochybnosti, týkalo by sa to až roku 2013,“ vraví Jaroš.
Pri prerozdeľovaní daní na budúci rok budú vychádzať ešte z údajov platných k januáru 2011, teda z údajov spred sčítania. „Bude dosť času nezrovnalosti riešiť,“ povedal.
Na špecifickú situáciu v Bratislave upozorňovali štatistici už počas sčítania.
„Je tu veľmi veľký problém s dostupnosťou bytov a domov, naši anketári majú problém s prístupom do vchodov, lebo ľudia sa boja o svoju bezpečnosť,“ hovorila predsedníčka úradu Ľudmila Benkovičová.
Mestské časti však problémy pripisujú aj nedôvere k samotnej akcii. „Veľa ľudí sa odmietlo sčítať pre neistotu, ktorú v nich vyvolal konflikt štátnych inštitúcií okolo anonymity zozbieraných údajov,“ mieni hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.