BRATISLAVA. Bratislave papierovo ubudnú desaťtisíce obyvateľov. V májovom sčítaní ľudu mnohí obyvatelia hlavného mesta zámerne neodovzdali sčítacie formuláre alebo si po ne neprišli sčítací komisári.
V Novom Meste sa zo 41-tisíc obyvateľov sčítalo len 28-tisíc, v Starom Meste zo 43-tisíc len 29,5 tisíca. Podobná situácia bola podľa združenia mestských častí Bratislava aj v Petržalke či Karlovej Vsi.
V ďalších väčších mestách podobné problémy nemali. V Banskej Bystrici evidujú len 117 nesčítaných obyvateľov, v Trnave sa ich dokonca sčítalo viac, ako ich je nahlásených na trvalom pobyte.
Nie je to len formalita Fakty Sčítanie 2011
mestské časti Bratislavy upozorňujú, že sčítania sa nezúčastnili tisíce občanov; od počtu sčítaných obyvateľov sa odvíja suma, ktorú ministerstvo
financií prerozdeľuje medzi samosprávy; Štatistický úrad počet nesčítaných zatiaľ nepozná, prvé informácie o priebehu akcie chce zverejniť v utorok; prvé výsledky zo sčítania úrad zverejní v septembri; sčítanie stálo 30 miliónov eur.
Na Bratislavu môžu mať nepresnosti v sčítaní drastický dosah. Regionálne združenie mestských častí už v pondelok upozornilo, že od počtu obyvateľov v sčítaní sa odvíjajú aj peniaze pre jednotlivé samosprávy.
Ministerstvo financií preto vyzvali, aby výsledky sčítania „nepoužilo ako podklad na financovanie miest a obcí“.
Hovorca ministerstva financií Martin Jaroš potvrdil, že pri prerozdeľovaní podielových daní medzi mestá a obce vychádzajú z údajov o počte obyvateľov, ktoré im poskytuje Štatistický úrad. „Neriešime, odkiaľ úrad tieto údaje vezme,“ povedal.
Štatistický úrad tvrdí, že informácie o počte nesčítaných ešte nemá. Hovorkyňa Eva Kelemenová však potvrdila, že obavy samospráv sú odôvodnené, lebo údaje o počte ich obyvateľov ministerstvu poskytujú podľa výsledkov sčítania.
Každý ďalší rok ich aktualizujú o počet prisťahovaných, odsťahovaných, narodených a zomretých.
„To znamená, že na rok 2002 sa poskytli údaje zo sčítania 2001 a v ďalších rokoch sa poskytovali údaje aktualizované demografickým zisťovaním o pohybe obyvateľstva,“ opisuje mechanizmus Kelemenová.
„Ak budú výsledky tohto sčítania slúžiť ako východisko pre budúce financovanie miest a obcí, pre Staré Mesto to bude znamenať vážne komplikácie,“ upozorňuje hovorca Starého Mesta Tomáš Halán.
Na nápravu je vraj čas Ministerstvo financií samosprávy upokojuje. „Netreba panikáriť, ak by o výsledkoch sčítania boli pochybnosti, týkalo by sa to až roku 2013,“ vraví Jaroš.
Pri prerozdeľovaní daní na budúci rok budú vychádzať ešte z údajov platných k januáru 2011, teda z údajov spred sčítania. „Bude dosť času nezrovnalosti riešiť,“ povedal.
Na špecifickú situáciu v Bratislave upozorňovali štatistici už počas sčítania.
„Je tu veľmi veľký problém s dostupnosťou bytov a domov, naši anketári majú problém s prístupom do vchodov, lebo ľudia sa boja o svoju bezpečnosť,“ hovorila predsedníčka úradu Ľudmila Benkovičová.
Mestské časti však problémy pripisujú aj nedôvere k samotnej akcii. „Veľa ľudí sa odmietlo sčítať pre neistotu, ktorú v nich vyvolal konflikt štátnych inštitúcií okolo anonymity zozbieraných údajov,“ mieni hovorca Nového Mesta Marek Tettinger.