SME
Utorok, 18. máj, 2021 | Meniny má ViolaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 20:19

Ďurkovskému hrozí pre PKO strata imunity

Trestné stíhanie Andreja Ďurkovského žiada bratislavská krajská prokuratúra.

Bývalý primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský.Bývalý primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský. (Zdroj: SME – TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

Bývalý primátor Bratislavy Ďurkovský naďalej tvrdí, že poslanci nemajú mať imunitu.

Agentúrne spravodajstvo sme o 20:19 nahradili autorským článkom denníka SME.

BRATISLAVA. Poslanci KDH tvrdia, že nemajú problém vydať bývalého straníka Andreja Ďurkovského na trestné stíhanie. Exprimátor Bratislavy musel z KDH odísť pre kauzy v hlavnom meste.

Zbavenie imunity by podporil aj Most-­Híd. SDKÚ a SaS vravia, že pred prípadným hlasovaním si počkajú na argumenty.

Imunitu nechce

Ďurkovský už pred rokom pri nástupe do parlamentu dostal otázku, či tam nejde aj pre imunitu. Tvrdil, že je za jej zrušenie. „Môj názor sa nezmenil,“ povedal. Je presvedčený, že zákony neporušil.

Polícia dianie okolo PKO kvalifikovala ako porušovanie povinností pri správe cudzieho majetku. Prokuratúra si myslí, že búranie v apríli 2009 nemal umožniť.

„Som presvedčený o správnosti svojho konania z titulu právnych analýz, ktoré som mal v rukách,“ tvrdí Ďurkovský.

Občianski aktivisti namietajú, že podľa ich právnikov nemal právo manipulovať s majetkom mesta.

Svojím podpisom umožnil, aby majiteľ pozemkov pod PKO, Henbury Development, poslal bagre do budov, ktoré mu nepatria.

Hodnota budov PKO má byť asi dva milióny eur. Mestu tiež prinášali desiatky tisíc eur ročne, keďže sa tam konali stovky podujatí.

Polícia stíhanie nežiadala

O zbavenie imunity žiada bratislavská krajská prokuratúra. O tom, či návrh príde do parlamentu, rozhodne zastupujúci generálny prokurátor Ladislav Tichý. Lehotu na to nemá.

„Ide o právne a skutkovo náročnú vec, ktorá si vyžaduje primeraný čas na preskúmanie celého objemného spisu,“ povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.

Polícia o stíhanie nežiadala, prokuratúre vraj spis poslali len na previerku. V októbri 2009 zastavila vyšetrovanie trestných oznámení aktivistov, ktorí upozorňovali, že firma začala búrať cudzí majetok za plnej prevádzky, nebol vypnutý ani plyn. Podľa polície k verejnému ohrozeniu nedošlo.

Podozrenia z tunelovania Bratislavskej vodárenskej spoločnosti ešte len prešetrujú.

Ftáčnik udalosti nekomentuje

Polícia vedie v kauze Parku kultúry a oddychu (PKO) stíhanie pre trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

BRATISLAVA. Bratislavský primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) nebude komentovať aktivity orgánov činných v trestnom konaní, pretože rešpektuje ich nezávislosť.

Povedal to primátorov hovorca Ľubomír Andrassy na margo informácie denníka Nový čas, že polícia žiada o zbavenie imunity bývalého primátora mesta Andreja Ďurkovského, súčasného parlamentného poslanca.

Denník uvádza tiež, že návrh vyšetrovateľa odišiel v týchto dňoch na Generálnu prokuratúru SR. Ak by prokurátor návrh vyšetrovateľa akceptoval, o prípadnom vydaní poslanca Ďurkovského na trestné stíhanie by rozhodoval parlament.

Polícia vedie v kauze Parku kultúry a oddychu (PKO) stíhanie pre trestný čin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Denník informoval, že po tom, ako mestské zastupiteľstvo odsúhlasilo predaj pozemkov pod PKO, vtedajší primátor Ďurkovský vydal povolenie na zbúranie samotnej stavby. Na to však nemal mandát.

"Zároveň chce primátor zdôrazniť, že každý verejný činiteľ si musí byť vedomý aj trestnoprávnej zodpovednosti za svoje rozhodnutia," uviedol Andrassy. Ak bude mesto požiadané, aby poskytlo súčinnosť vo veci PKO, tak poskytne všetky dostupné informácie a dokumenty, ktoré má mesto k dispozícii, dodal hovorca.

Hlavné mesto zverejnilo na svojej stránke aj žaloby majiteľa pozemkov na nábreží pod PKO - developéra Henbury Development na Bratislavu, ktorý chce postaviť projekt Nové PKO. Podľa Andrassyho vyjadrení príslušná žaloba nešpecifikuje presné kroky či súvislosti, na základe ktorých má mesto zaplatiť takmer 30 miliónov eur.

Konštatoval, že hlavné mesto ukončilo verejnú diskusiu o PKO a ekonomicko-právnu analýzu. Má pripravenú aj urbanisticko-architektonickú analýzu využitia celého nábrežia s výsledkami verejnej diskusie. Mestskí poslanci by mali 30. júna rozhodnúť o PKO.

"Ukazuje sa, že mesto bude v maximálnej možnej miere komunikovať s investorom o čo najširšom zachovaní objektu PKO, a o dosiahnutí dohody o tom, ako má vyzerať tento vzácny priestor na nábreží Dunaja," uzavrel Andrassy.

Mestské zastupiteľstvo schválilo predaj pozemkov pod PKO firme Henbury Development v roku 2005 za 9.325.750,21 eura s tým, že 4.979.087,83 eura uhradí kupec do 30 dní od podpísania kúpnej zmluvy oboma stranami a 4.346.662 eur zaplatí vecným plnením - výstavbou promenády. Tú má po kolaudácii odovzdať do vlastníctva mestu. Počas pôsobenia vo funkcii primátora bol Ďurkovský členom KDH.

TASR, lut
Boj o PKO

30. júna 2005 - Bratislavskí poslanci rozhodli o tom, že mesto Bratislava predá pozemky v areáli Parku kultúry a oddychu (PKO). Pozemky s rozlohou vyše 13 tisíc štvorcových metrov predalo mesto spoločnosti Henbury Development, s.r.o. za takmer 281 mil. korún. Spoločnosť tu chcela podľa návrhu investovať do projektu revitalizácie dunajského nábrežia s cieľom vybudovať multifunkčné rezidenčné centrum s mestskou polyfunkciou. Mesto predalo aj pozemky pod budovami PKO, spoločnosti Henbury malo za ich užívanie platiť korunu ročne.

5. júla 2005 - Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody (SZOPK) a krajiny vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím poslancov mestského zastupiteľstva v Bratislave predať pozemky pod PKO. Mesto podľa nich predalo pozemky na lukratívnom území pri nábreží vopred vybratému záujemcovi, bez vyhlásenia súťaže. Týmto spôsobom nezistilo reálny záujem investorov a ani najvyššiu ponuku.

14. júla 2005 - Primátor Andrej Ďurkovský sa ohradil voči tomu, že by poslanci predajom pozemkov v areáli a pod PKO porušili pravidlá. Podľa neho mesto v tomto prípade nezaväzovalo žiadne pravidlo, ktoré by určovalo vyhlásenie verejnej súťaže.

2. júna 2006 - Henbury Development uzatvorila s Hlavným mestom zmluvu o spolupráci pri búraní. Zaviazala sa na vlastné náklady zabezpečiť asanačné práce.

6. septembra 2006 - Bratislavský magistrát informoval o tom, že PKO by mali zbúrať najskôr v roku 2009, dovtedy by jeho priestory mali aj naďalej slúžiť kultúrnym podujatiam. Mesto síce pozemky pod PKO predalo, sťahovať sa odtiaľ bude až po zrekonštruovaní bývalej budovy admirality a výstavbe novej haly na bratislavskom nábreží neďaleko novostavby SND, kde spoločnosť Ballymore buduje nové mestské centrum Eurovea, informovala hovorkyňa magistrátu Eva Chudinová. Mesto si podľa nej bude priestory prenajímať, v zrekonštruovanej budove admirality chce organizovať menšie kultúrne akcie a výstavy, v priľahlej hale s kapacitou pre vyše tisíc návštevníkov by mali byť väčšie podujatia a koncerty.

10. októbra 2007 - Predstavitelia developerskej spoločnosti Ballymore Properties informovali o tom, že nové City Auditórium, ktoré vznikne v zrekonštruovanej historickej budove Skladu číslo 7 (známom aj ako budova Admirality) na ľavom brehu Dunaja v Bratislave, by mali pre verejnosť otvoriť v roku 2010. Nové priestory sa tak stanú náhradou za pomaly zanikajúci Park kultúry a oddychu v tesnej blízkosti budúceho komplexu River Park. City Auditórium sa bude nachádzať v strešnej nadstavbe rekonštruovanej budovy. Membránová stavba bude pokrytá technickou fóliou, ústredná vežička budovy však bude zachovaná.

24. septembra 2008 - Aktivisti z občianskej iniciatívy Bratislava otvorene (BAO) vyzvali primátora Andreja Ďurkovského k verejnej diskusii o budúcej podobe Parku kultúry a oddychu. Aktivisti primátora tiež požiadali, aby dal verejný prísľub, že nepožiada o nové povolenie na zbúranie PKO, aby garantoval, že unikátny priestor PKO a kultúrna história tohto miesta sa zachovajú a aby mesto zapísalo PKO do zoznamu pamätihodností.

2. októbra 2008 - Mikuláš Huba zo Spoločnosti pre trvalo udržateľný život v SR vyhlásil, že zbúraním PKO na nábreží v Bratislave príde mesto o pamätihodnosť a súčasne aj o technickú pamiatku. Je totiž presvedčený, že plánmi mesta sa znehodnotí aj náhrada za PKO, ktorou je Auditórium, teda bývalý Sklad číslo 7 (budova admirality) pri vznikajúcom komplexe Eurovea. Zrekonštruované priestory historickej budovy by sa spolu s plánovanou strešnou nadstavbou Auditória v tvare akejsi bubliny mali postupne premeniť na nové kultúrne centrum hlavného mesta. "Vytvorenie bubliny na technickej pamiatke znamená vizuálne znehodnotenie tejto pamiatky," skonštatoval pre agentúru SITA Mikuláš Huba.

29. októbra 2008 - Aktivisti požiadali zaradiť bratislavský PKO do zoznamu pamätihodností hlavného mesta. Ako agentúru SITA v utorok informovala Katarína Šimončičová z Občianskej iniciatívy Bratislava otvorene. "PKO sa napriek svojej nespornej kultúrno-historickej a architektonickej hodnote nedostal na zoznam pamätihodností mesta. Deje sa to aj napriek upozorneniu najvyššieho úradu na ochranu pamiatok v Slovenskej republike - Pamiatkového úradu SR, ktorý navrhol vyhlásiť PKO za pamätihodnosť hlavného mesta," konštatuje.

26. februára 2009 - O budúcnosti PKO v Bratislave by sa malo opäť hovoriť v druhej polovici marca v Primaciálnom paláci. Prisľúbil to primátor Andrej Ďurkovský a zároveň opätovne deklaroval, že PKO sa zachová dovtedy, kým nebude mať mesto adekvátnu náhradu. Vidí niekoľko možných riešení. V prvom rade je to vybudovanie novej, modernej budovy zodpovedajúcej nárokom pre kultúrne a spoločenské podujatia. Ako druhá možnosť sa javí zachovanie súčasného PKO, túto možnosť presadzujú aktivisti. Podľa Ďurkovského je to možné, ale náročné, keďže by v takomto prípade bolo potrebné prestavať celý areál a z PKO vytvoriť dôstojné miesto na reprezentáciu hlavného mesta. Aktivisti však argumentujú, že súčasné PKO je najlukratívnejší kultúrny priestor, typická pamätihodnosť Bratislavy, "aj keď nejde o mimoriadnu pamiatku".

marec 2009 - Henbury Development vypovedá mestu nájomnú zmluvu, podľa hovorkyne Soni Potheovej s cieľom upozorniť na závažnosť situácie a aby primäla mesto k riešeniu. Na pozemkoch plánuje stavať. Výpovedná doba podľa investora uplynula 31.03.2009. Podľa investora mesto upozornili, aby priestory vypratali.

24. marca 2009 - Primátor Andrej Ďurkovský oznámil, že mesto Bratislava zvažuje spätné odkúpenie pozemkov pod PKO. Aká je pravdepodobnosť, že investor bude s návrhom súhlasiť, Ďurkovský odhadnúť nevedel. Podľa neho už mesto investorskú spoločnosť oslovilo, oficiálnu odpoveď však zatiaľ nedostalo.

8. apríla 2009 - Primátor Ďurkovský oznámil, že je pre neho neprijateľná suma 24,7 mil. eur, ktorú investor požaduje za pozemky pod PKO. V roku 2005 ich od mesta kúpil za 9,33 mil. eur. Naďalej však deklaroval záujem mesta o pozemky.

14. apríla 2009 - Investorská spoločnosť Henbury Development, s.r.o. začala búrať Park kultúry a oddychu na bratislavskom nábreží. Búranie neskôr na nátlak mesta prerušila do 15. apríla s podmienkou, že docieli predĺženie búracieho povolenia, ktoré platí do 19. apríla.

január 2010 - PKO definitívne zavreli, budova je v súčasnosti ohradená a nevyužívaná

(tasr, him)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 2. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 3. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 4. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 5. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Chcete mať pasívny príjem vďaka investovaniu? Ako začať?
 8. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 9. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 10. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 1. FAVI tento rok plánuje expanziu na 10 ďalších trhov
 2. SYNLAB je v Európe jednotkou v laboratórnej diagnostike
 3. Mooncity: prvá expozícia elektromobility na Slovensku
 4. Čo som sa naučila o mužskom holení a o mužoch
 5. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť
 6. Prekvapia hokejový svet? Slovensko ide na šampionát s mladíkmi
 7. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 8. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 9. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 10. Bakalárske študijné programy na FVT
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 15 136
 2. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 9 011
 3. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 258
 4. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 468
 5. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 986
 6. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 6 226
 7. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 5 719
 8. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 647
 9. Na elektromobile môžete prerobiť, ale aj ušetriť 5 584
 10. Kúrenie počas jari: Ako si udržať teplo a ušetriť viac peňazí 4 556
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu