LAMAČ. Obyvatelia Lamača multifunkčnú halu medzi ulicami Na Barine a Bakošova nechcú. Miestne zastupiteľstvo bude o multifunkčnej hale rozhodovať vo štvrtok 23. júna.
Viac ako stovka obyvateľov sa na verejnom stretnutí s investorom, primátorom Bratislavy Milanom Ftáčnikom a starostom mestskej časti Petrom Šramkom postavila jednoznačne proti výstavbe.
Výstavba multifunkčnej haly sa nestretla s pochopením ani v iných mestských častiach, všade ju rezolútne odmietli.
Lamačania: projekt je nedotiahnutý
Lamačanom prekáža najmä maximálna devastácia životného prostredia spôsobená výstavbou, či vyrúbanie stromov, ktoré si obyvatelia svojpomocne vysadili. Obyvatelia sa tiež obávajú, že keď sa ihriská, ktoré na mieste momentálne sú, nahradia betónom, hrozí zatekanie do pivníc domov.
Multifunkčnú halu chce investor postaviť v stabilizovanom území medzi ulicami Na Barine a Bakošova, v susedstve Lamačského potoka. Povolenia na stavbu ešte nie sú, záväzné stanovisko k investičnej činnosti má dať magistrát.
Súčasťou haly je cyklistický ovál, ihriská, wellnes, fitnes, prevádzková budova určená pre sídlo Slovenského cyklistického zväzu a parkoviská s 246 parkovacími miestami.
Investor prisľúbil vybudovať aj prístupové komunikácie. Obyvateľom sa napriek tomu tento zámer nepáči. Podľa nich projekt neprináša nič pre Lamačanov, iba znehodnotenie prostredia, znehodnotenie cien bytov v okolí a priveľký počet áut.
Vo vybranej lokalite nie sú parkovacie miesta, nie je dobrá doprava a v okolí je navyše penzión pre dôchodcov. Projekt je podľa nich nedotiahnutý a únosnosť územia je absolútne nedomyslená a cyklistický štadión by mal byť súčasťou plánovaného národného štadióna v Petržalke.
Primátor: stanovisko mesta bude negatívne
O situácii sa prišiel informovať aj primátor Milan Ftáčnik. „Podľa mňa to stretnutie bolo veľmi užitočné v tom, že bolo jednoznačne vidieť odpor obyvateľov voči tejto výstavbe. Argumenty, ktoré dávali z hľadiska dopravného napojenia, zaťaženia územia, zhoršenia životného prostredia sú celkom zrozumiteľné a jednoznačné. Ja som to vyhodnotil tak, že by sa malo k problému vrátiť znovu miestne zastupiteľstvo, lebo tam sa ten problém začal,“ uviedol Ftáčnik.
Miestne zastupiteľstvo totiž v minulom volebnom období prenajalo investorovi pozemok na 60 rokov. „Je mi to veľmi ľúto, že som zdedil takéto rozhodnutie predchádzajúceho zastupiteľstva, my to musíme vyriešiť, ale nie na úkor obyvateľov,“ uviedol Šramko. Ako sa ďalej vyjadril, je mu úprimne ľúto, že pôvodný zámer je diametrálne odlišný od toho, čo teraz projekt dosiahol.
Miestne zastupiteľstvo bude o multifunkčnej hale rozhodovať vo štvrtok 23. júna. Mesto následne vydá záväzné stanovisko. Ftáčnik avizoval, že bude negatívne, lebo súčasná poloha štadióna je v rozpore s územným plánom.Zasahuje totiž do územia, kde územný plán športovú funkciu nedovoľuje.
„Investor sa pokúša dostať do malého priestoru veľký objekt. To, čo som tu videl od investora - mňa by to nepresvedčilo ani na dve minúty, čakal som slušný nákres, slušnú ponuku,“ uviedol Ftáčnik.
Investor: projekt prispôsobíme
Ak investor otočí štadión a umiestni ho inak, stanovisko mesta môže byť podľa Ftáčnika iné. Následne bude na ťahu investor. Riaditeľ spoločnosti Wynn, s.r.o. Peter Malíček sa vyjadril, že spraví všetky kroky, aby jeho projekt bol úspešne dokončený. Potom bude nasledovať priestor pre obyvateľov v rámci posudzovania vplyvov na životné prostredie, ktoré doteraz nebolo.
Miesto na výstavbu multifunkčnej haly poskytol Lamač v roku 2007. Nasledovali prvé rokovania, o projekte sa diskutovalo aj v stavebnej komisii.
Následne sa urobila nájomná zmluva, do ktorej boli zapracované benefity pre Lamač, bola do nej zapracovaná aj petícia občanov. Bývalá starostka Oľga Keltošová, ktorá sa na stretnutí s občanmi zúčastnila, taktiež uviedla, že ak občania dospejú k záveru, že štadión mať nechcú, poslanci budú musieť zrušiť uznesenie a budú sa musieť zodpovedať investorovi a niesť kroky, ktoré investor v rámci vynaložených investícií mal právo urobiť.