BRATISLAVA. Tak ako celý svet aj Slovensko si dnes pripomenulo Svetový deň utečencov. Oslava 20. júna, ktorý patrí ľuďom bez útočiska, sa konala aj na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí.
"Aby široká verejnosť spoznala, že medzi nami sú utečenci a tento deň patrí im," uviedol projektový koordinátor Peter Devínsky zo Slovenskej humanitnej rady. Tá pripravila a zorganizovala podujatie v spolupráci s Úradom Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v SR a Ministerstvom vnútra SR. Program eventu okoloidúcim priblížil život utečencov na Slovensku.
Oslavy pre utečencov
Ako ďalej uviedol pre TASR Devínsky, oslavu pre utečencov z Afganistanu, Bangladéša, Indie alebo krajín bývalého sovietskeho bloku i Tibetu robia každoročne, ale väčšinou lokálne v pobytových utečeneckých táboroch. "Alebo v obciach, kde majú utečenci to svoje ubytovanie. Teraz po dlhom čase je to v centre mesta."
Na oslavu svojho dňa, ktorá je zároveň voľnočasovou aktivitou, prišli do Bratislavy utečenci priamo z pobytového tábora v Rohovciach. Žiadatelia o azyl žijúci na Slovensku sa predstavili v pár pesničkách v rámci vystúpenia multižánrovej kapely La3no Cubano.
Životný príbeh o vlastnej strastiplnej ceste pri hľadaní bezpečného útočiska porozprával utečenec zo Somálska, ktorý svoju krajinu opustil kvôli strachu z perzekúcie. "Slovensko neplánujem opustiť, v septembri by som tu chcel začať študovať," uviedol Somálčan, ktorý je na Slovensku jeden a pol roka.
Arabské a indické jedlá
Návštevníci koncertu mohli ochutnať typické arabské a indické jedlá, ktoré pripravili priamo utečenci. Ďalej si mali možnosť prezrieť a odniesť si ručne vyrábané výrobky, ktoré pripravili počas voľnočasových aktivít.
Podľa organizátorov má oslava svoj zmysel. Najmä preto, aby si ľudia uvedomili, že utečenci sú takisto aj na Slovensku. "Aj keď ich nie je až taký veľký počet. I z našej krajiny kedysi ľudia utekali a boli utečencami, utekali pred režimom. Takže nie je to vec, ktorá by sa nás netýkala, v nedávnej minulosti sme ju tu mali tiež," zhrnul Devínsky význam eventu. V jeho závere si mohli návštevníci pozrieť projekciu filmu Fatamorgána.
Valné zhromaždenie OSN vyhlásilo 20. jún za Svetový deň utečencov (World Refugee Day) v roku 2000. Od toho roku sa deň oslavuje na celom svete, pripomína sa ním odvaha a sila všetkých utečencov. Oslavy sa konajú vo viac ako 100 krajinách.
Autor: lut