BRATISLAVA. Centrum sociálnych služieb Náruč záchrany v Dúbravke od septembra tohto roka otvorí prvú pokusnú triedu Otcovskej škôlky, kde budú deti zo sociálne slabších rodín bez otcov vyučovať muži.
Počas výučby bude v triedach prítomná aj asistentka, aby mali tieto deti vzor párovej výchovy.
Deti slobodných matiek v sociálnej tiesni od nula do päť rokov budú v Otcovskej škôlke tráviť tri hodiny trikrát týždenne.
Na vyučovaní bude okrem dvoch vyučujúcich aj psychologička, ktorá bude skúmať, či sa deti vedené mužom aj ženou rýchlejšie socializujú.
"Nielen podľa Freuda, ale aj podľa všetkých jasných pravidiel si dieťa emočnú základňu buduje od nula do päť rokov. A keď tá základňa chýba, tak aj keď si mamička nájde neskôr partnera a získa tie skúsenosti z mužského vzoru, nie sú také plnohodnotné, ako keď už majú na čo nadviazať," povedala pre TASR autorka projektu Otcovská škôlka a prezidentka OZ Šanca pre nechcených Anna Ghannamová.
Projekt sa možno rozšíri
Realizáciu projektu avizovala počas osláv Dňa otcov v nákupnom centre Aupark. Pre deti bol prichystaný kultúrny program a súťaž.
Ak psychologický prieskum ukáže, že výchova mužským pedagógom je efektívna, projekt by sa mal zrealizovať v ďalších troch škôlkach v okolí Bratislavy.
"Komunikujeme teraz s dvoma jasľami a škôlkami, ktoré by sme chceli do projektu zapojiť," povedala Ghannamová.
Tu by mohli slobodné matky prihlásiť svoje deti možno už od budúceho roka. Na rozdiel od sociálne odkázaných mamičiek by si v týchto zariadeniach matky platili.
V realizácii projektu vo viacerých bratislavských škôlkach nevidí problém ani prvá námestníčka primátora hlavného mesta Viera Kimerlingová.
"Ak projekt Otcovská škôlka bude robený systémom, že špeciálny pedagóg príde do materskej škôlky, ktorá bežne funguje, tak to je možné realizovať hneď. Treba vyskúšať každú možnosť ako deťom priblížiť rolu muža v rodine," povedala Kimerlingová, ktorá o výchove chlapcov k zodpovednosti hovorila na dnešných oslavách Dňa otcov.
Počet slobodných matiek sa zvyšuje
"Otcovská škôlka pomôže minimálne v tom, že tým deťom chýba otec a keď sa v škôlke stretnú s mužom, je to dôležité pre ich rast a výchovu," myslí si tútor projektu - herec Ján Kroner.
Ak by sa projekt po troch rokoch ujal, Ghannamová nevylučuje ani snahu o zmenu zákona. "Aby bola minimálne v mestských jasliach a škôlkach, ktoré sú hradené z verejných prostriedkov, aspoň jedna takáto trieda s učiteľom, s mužom," objasnila.
Motiváciou pre spustenie Otcovskej škôlky bolo pre OZ Šanca pre nechcených štatistika Infostatu, ktorá hovorí, že počet slobodných matiek vzrástol na Slovensku za posledných osem až desať rokov až o 110 percent.
"To je nenormálne číslo. Šesťdesiatštyri percent týchto žien má len základné vzdelanie. Sú ťažko uplatniteľné na trhu práce, nemajú peniaze na podnájom a prepadnú do sociálnej krízy a v tomto prostredí nemajú šancu nájsť si partnera, ktorý ich uživí," dodáva Ghannamová.
Projekt Otcovská škôlka možno podporiť kúpou lietajúceho taniera s logom projektu za 1,5 eura. Predávať ich budú členovia OZ na akciách združenia. Zároveň je možné prispieť na číslo účtu zverejnené na webovej stránke www.sancaoz.sk.