SME
Nedeľa, 18. apríl, 2021 | Meniny má ValérKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 19.JÚLA

Vyberte si kúpalisko

Prinášame prehľad kúpalísk v Bratislave a v blízkom prihraničí.

Kúpaliská sa postupne zapĺňajú.Kúpaliská sa postupne zapĺňajú. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ FOTO SME - VLADIMÍR ŠIMÍČEK)

Mapa s podrobnými informáciami o kúpaliskách v Bratislave a okolí.
Aktualizovaná 19. júla

Pre zväčšenie kliknite na ikonku na mape vpravo hore. 
Pre podrobné informácie o kúpalisku, kliknite na konkrétnu ikonu.

BRATISLAVA. V prevádzke sú už všetky kúpaliská v meste. Ako posledné otvorili 8. júla pre verejnosť jediné petržalské kupalisko - Matadorku.

Kúpalisko má tento rok za sebou druhú etapu rekonštrukcie do 100.000 eur. "Podarilo sa zrekonštruovať tribúnu, opravou prešiel aj vstup do kúpaliska. Zrekonštruovali sme hornú časť veľkého plaveckého bazéna.

Namontované sú nové plynové kotly, ktoré vyhrievajú bazény," povedal pre agentúru TASR prezident občianskeho združenia Klubu vodného póla Marek Giba za prevádzkovateľa.

Kúpalisko, na ktorom trénujú pólisti, bude pre verejnosť otvorené do konca augusta. Návštevníci majú k dispozícii vyhrievané bazény pre deti, a to 20-metrový bazén s toboganom a bazénik pre najmenších a možnosť občerstvenia sa. Základné vstupné na kúpalisko je 3,50 eura, po 16 h je znížené na 2 eurá.

Kuchajda, ktorá bola v minulých rokoch na kúpanie nevhodná pre premnožené sinice, je podľa hygienikov v poriadku. Vstup na Kuchajdu je bezplatný, vybavenie v areáli prírodného kúpaliska, ktoré prevádzkuje mestská časť tiež. Areál je otvorený od 6.00 do 22.30 h. Traja plavčíci sú v službe denne od 9.45 do 18.00.

Kúpe sa už aj v jazerách

Mestská Správa telovýchovných a rekreačných zariadení (STaRZ) má v správe Zlaté piesky a kúpaliská Delfín, Rosničku, Tehelné pole, Lamač a kúpaliská v Rači a v Krasňanoch. Na začiatku sezóny chodia ľudia najmä na tie s dohrievanou vodou – na Rosničku, či na Delfín, kde má momentálne voda okolo 22 – 23 stupňov.

Oficiálna kúpacia sezóna sa začala 15. júna. K tomuto termínu hygienici začali s výstupmi z pravidelných kontrol kvality vody, ktorú v lete robia nielen na oficiálnych kúpaliskách, ale aj na miestach, kde sa ľudia chodievajú kúpať „len tak“. Oficiálne kúpaliská majú výsledky už koncom mája, k termínu, keď začínajú sezónu.

Najväčšie prírodné kúpalisko Zlaté piesky je v prevádzke od 12.00 do 18.00 a cez víkend už od 9.00. Vstupné je 2 eurá, zľavnené 1,80 a 1,50. Do areálu vás so psom nepustia, na bezpečnosť dohliadajú plavčíci.

Petržalčania sa chodievajú kúpať na Veľký Draždiak. Hoci to nie je to oficiálne kúpalisko, priamo nad ním totiž prechádza vedenie vysokého napätia, a vo vode sú betonové kvádre o ktoré sa možno zraniť, veľký výber obyvatelia najväčšieho sídliska veľmi nemajú.

Základné vybavenie – toalety, sprchy a šatne tam sú, dostatok bufetov aj športoviská. Voda tu máva podľa hygienikov v lete v priemere 22,5 stupňa. Petržalská samospráva na Draždiaku zriadila aj tohto roku plavčícku službu. "Až do konca prázdnin sú denne od 10.00 do 19.00 v službe dvaja plavčíci, stanovisko majú v severo-západnej časti pláže pri Kormoráne," informovala hovorkyňa mestskej časti Mária Grebeňová-Laczová. Novinkou sú aj prenosné wc pri dvoch bufetoch.

V Petržalke sa dá ešte kúpať v Summer Clube v Inchebe. Je tu 8x17 metrový bazén s približne 25 stupňovou vodou. Vstup do areálu je zadarmo, za bazén platí 1,50 eura dospelý a deti do 6 rokov 1 euro. Lehátka, uteráky a športové potreby si možno požičať zadarmo, platí sa však za ihriská.

Vedú Rosnička a Zlaté piesky

„Chodievame s vnúčatami najmä na Tehelné pole a na Delfín,“ hovorí pani Krivová z Nového Mesta.

Na Delfíne im vyhovuje detský bazén so šmykľavkou, najnovšie pribudol tobogan. „Cez víkend tam býva veľa ľudí, ale cez týždeň je to primerané,“ dodáva. Vstupné pre seniorov a deti od 3 rokov je 2,20 eur. Nie vždy sa dá pri kúpalisku zaparkovať, ale od zastávok MHD Ružová dolina či Miletičova to na Delfín trvá pešo do päť minút.

Nevýhodou je, že stav obsadenosti zistí návštevník až po tom, čo zaplatí vstupné a vybetónovaná plocha okolo bazénov, ktorá je v slnečnom počasí rozpálená. Podľa informácií riaditeľa STaRZ–u Jozefa Chynoranského mali vlani Delfín a Tehelné pole návštevnosť 30–tisíc ľudí.

„Najnavštevovanejšie bolo kúpalisko Rosnička a jazero na Zlatých pieskoch, kam prišlo v priemere 60 000 ľudí,“ povedal Chynoranský.

Na Rosničke medzi Karlovou Vsou a Dúbravkou bolo v strede týždňa popoludní okolo 400 ľudí. Za tri eurá, čo je základné vstupné, tu majú návštevníci 50 metrový plavecký bazén, stredný bazén s toboganom a detský so šmykľavkou. Okrem sociálnych zariadení a bufetov sú tu aj sauna a masáže.

Držitelia mestskej karty majú vstup na mestské kúpaliská o 20 percent lacnejší.

Na prírodných kúpaliskách kontrolujú vodu častejšie

Riasy zdravie neohrozujú, no do špinavej a zapáchajúcej vody nechoďte.

BRATISLAVA. Hygienici pred začiatkom letnej sezóny preverujú kvalitu vody a kontrolujú kúpaliská a bazény. Keď je všetko v poriadku, dajú súhlas na otvorenie.

„V letnej sezóne sa pravidelne monitoruje kvalita vody na dozorovaných prírodných a umelých kúpaliskách v kraji,“ informovala hovorkyňa krajských hygienikov Katarína Nosálová.

Bazény kontrolujú raz za mesiac

„Rozbory vody sa budú vykonávať v dvojtýždňových intervaloch, kontrola bazénovej vody sa robí raz mesačne,“ spresnila. Ako je na tom kúpalisko, kam sa chystáte, zistíte na stránkach hygienikov.

A čomu sa vyhnúť? Plávanie medzi premnoženými riasami nie je síce príjemné, ale zo zdravotného hľadiska nepredstavuje riziko. Nebezpečné sú sinice. „Premnoženie siníc môže vyvolať u kúpajúcich sa vyrážky a alergické reakcie, preto pri prekročení limitu sa voda označuje ako nevhodná na kúpanie,“ upozornila Nosálová. Premnožené sinice môže naznačovať zeleno sfarbená voda.

Hygienici neodporúčajú kúpanie ani tam, kde sa do vody môžu dostať fekálie alebo iné toxické látky. „Do organizmu sa mikroorganizmy dostanú všetkými možnými cestami – prehltnutím, vdýchnutím, cez spojivky aj cez kožu, a to i zdravú,“ varujú hygienici.

Pozor na znečistenie

Vodou sa najčastejšie šíria pôvodcovia črevných nákaz, na kúpaliskách býva väčšia koncentrácia plesní a kvasiniek, ktoré vyvolávajú ochorenia kože, nechtov, vlasov a slizníc. Prv než vojdete do vody, všimnite si preto, či nemá zmenenú farbu, či nezapácha a na hladine neplávajú nečistoty

Kedy do vody neísť

 • ak má zmenenú farbu
 • ak zapácha
 • na hladine plávajú nečistoty
 • ak sú vo vode uhynuté ryby
(vju)

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave kontroluje tieto kúpaliská:

Prírodné kúpaliská

Zlaté Piesky; Kuchajda; Vajnorské jazerá; Veľký Draždiak; Ivanka pri Dunaji; Čunovo Rusovce – Candell; Slnečné Jazerá Senec; Malé Leváre; Plavecký Štvrtok; Nové Košariská

Kúpaliská

Delfín; Kúpalisko Lamač; Kúpalisko Rosnička; Kúpalisko Krasňany; Zbojníčka Rača; Tehelné pole; MŠK Iskra Petržalka (Matador); Kúpalisko v obci Častá; Letné kúpalisko Pezinok-Sever; Letné kúpalisko Malacky; Letné kúpalisko Modra; Aquathermal Senec

K susedom sa chodí za službami

Bratislavčania si obľúbili kúpaliská Bergbad v Hainburgu, Parkbad v Bruck an der Leitha či v Erlebnisbad v Prellenkirchene. Tí čo majú radi teplejšiu vodu smerujú do Maďarska na blízke termálne kúpaliská v Mosonmagyaróvári či do Lipotu.

BRATISLAVA. Bratislavčania v posledných rokoch čoraz častejšie smerujú na neďaleké kúpaliská v Rakúsku. Celodenné vstupné na v nich stojí okolo 4 - 5 eur, popoludní sa cena obvykle zníži. Vstupné pre deti býva až od 6 rokov, kým v Bratislave už od troch. Ľudia si pochvaľujú najmä čistotu a služby.

Kúpalisko v Hainburgu pri Dunaji má 50 metrov dlhý nerezový bazén rozdelený na dve časti. Detská časť má šmykľavku, sú tu aj skokanské mostíky a tobogan. Najmenšie deti majú na čľapkanie vlastný bazén. Bazén obklopuje veľký trávnatý pozemok.

„Odkedy nás sem zobrali susedia, chodievame hlavne sem, pre decká je tu raj, a vstupné je asi ako v Bratislave. Služby sú ale na trochu inej úrovni," hovorí Andrea Predmerčáková, matka dvoch školákov z Bratislavy. "Ja sa veľmi nekúpem a deťom chladnejšia voda nevadí," dodáva.

Vstupné na celý deň stojí 4 eurá. Po 15. hodine je zlacnené na 3, čo je aj cena celodenného zľavneného lístka pre študentov či dôchodcov.

"V Hainburgu je polovica Bratislavy, radšej chodíme do Bruck an der Leitha," hovorí Adrián Žiarsky. Aj sem už chodieva veľa Bratislavčanov. Na kúpalisku sú štyri bazény, menší tobogan a dva skokanské mostíky. Najmä deti si užívajú zábavu v okrúhlom bazéne v ktorom ich prúd vody točí dokola.

Na konci obce Prellenkirchen je kúpalisko s dvojbazénom. Ako zhodnotil v diskusii autor jedného z príspevkov, našiel tam všetko tak, ako má byť. "Žiadny luxus, len základná čistota a slušnosť". Pri kúpalisku sa dá parkovať pod stromami v chládku zdarma, nebýva tam tlačenica, udržiavaný trávnik, sú tam čisté toalety, prezliekarne so skrinkami na kľúčiky. Vstupné sa pohybuje od 2 do 3,60 eur.

V krajine termálnych kúpalísk

Do Maďarska je z Bratislavy tiež na skok. Milovníci teplej vody smerujú najmä počas víkendov k južným susedom, termálne kúpaliská sú ale drahšie.

Necelých dvadsať kilometrov od Bratislavy je termálne kúpalisko v Mosonmagyaróvári. Flexum, ako sa areál nazýva, má viacero bazénov s vodou rôznej teploty – najchladnejšia má 28 stupňov. Plavecké bazény sú dva, s dĺžkou 33 a 25 metrov. Základné vstupné je 9,50 eura, rodina – dvaja dospelí a dve deti zaplatia 26 eur. Kúpalisko je dobre vybavené. Ceny jedla sú v porovnaní s kvalitou dosť vysoke, za guláš v bufete zaplatíte 4 eurá. Parkovať sa dá zadarmo na parkovisku pred areálom.

O kúsok ďalej, 36 kilometrov od Bratislavy je ďalšie termálne kúpalisko - Lipót. Podľa stránky wellnes tips je jedným z najmodernejších a najkrajších v Maďarsku. V päťhektárovom areáli sú dva termálne bazény, plavecký bazén, detský bazén s tobogánmi a zážitkový masážny bazén.

Pred dvoma rokmi sprevádzkovali aj veľký letný bazén s toboganmi, barom a ďalšími atrakciami. Základné vstupné je 2400 forintov (približne 9 eur) dieťa od 6 rokov platí 1700 forintov a rodinné vstupné vyjde na 5700 forintov. Pre porovnanie, v seneckom Aquaparku stojí celodenné vstupné 18 eur a deti platia 10 eur už od troch rokov. V termálnom kúpalisku Corvinus vo Veľkom Mederi sú ceny podobné ako v Maďarsku, je však od Bratislavy ďalej.

Ako vyzerajú kúpaliská

delfin_res.jpg

Delfín. FOTO - STaRZ

rosnicka_res.jpg

Rosnička

tehelnefunti_res.jpg

Tehelné pole

matadortomi_res.jpg

Matador

lamac_res.jpg

Lamač. FOTO- STaRZ

krasnany_res.jpg

Krasňany. FOTO - STaRZ

raca_res.jpg

Rača. FOTO - STaRZ

zlateoliverf_res.jpg

Zlaté piesky

kuchajdazakovic_res.jpg

Kuchajda

drazdiaktomi_res.jpg

Veľký Dražiak

Najbližšie termálne kúpaliská v Maďarsku

lipotkisafoldhu_res.jpg

Lipót. FOTO - www.kisafold.hu

Mosonmagyarovarvisitorshu_res.JPG

Mosonmagyarorvár. FOTO -www.visitors.hu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 2. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 3. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 4. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 5. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME
 6. Korporátne dlhopisy s fixným ročným výnosom od 7 do 8 %
 7. Chceli by ste televízor alebo práčku k nákupu ako bonus?
 8. Festival pre dušu prináša návod, ako si zachovať duševnú pohodu
 9. Slováci sú rekordéri, majú aj 20 vernostných programov súčasne
 10. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť!
 1. Zase pozeráte do obrazovky? Radí fyzioterapeut aj očný lekár
 2. Happy Hour vymysleli námorníci, dnes poteší aj vaše auto
 3. Podcasty zdravotnej poisťovne Union sú najpočúvanejšie
 4. AURES Holdings sa vydáva na západ
 5. Výčínanie počasia spôsobuje najviac škôd v júni
 6. Dodávame len preverené riešenia, hovorí šéf ABRA Software
 7. Dobrým začiatkom stavby vyriešime veľa budúcich problémov.
 8. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku
 9. Pozor, stravné môže vzbudiť vlnu nevôle vašich zamestnancov
 10. Reverzné inžinierstvo na FVT
 1. Telefóny čaká zásadná zmena. Z dnešných nezostane takmer nič 51 856
 2. Zo žraloka rybka. Ako sa rozpadlo impérium Maria Hoffmanna? 18 854
 3. Desať obľúbených miest Slovákov na letnú dovolenku v Chorvátsku 15 126
 4. Leto na ostrove Malta: desať najkrajších miest 11 317
 5. Krvou a železom: Ako Bismarck pred 150 rokmi zjednotil Nemecko 9 905
 6. Slovákom hrozia malé dôchodky. V čom je problém? 8 656
 7. Veľkonočné inšpirácie, rozhovor so Zuzanou Šebovou 7 905
 8. Plánujete dovolenku na leto? Toto sú najkrajšie pláže Turecka 7 755
 9. Bolesti kĺbov po Corone? Zbystrite pozornosť! 6 209
 10. Prihláste sa na odber nových newslettrov od SME 5 533
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu