SME

Na festivale Kultúrne leto vystúpi vyše tri tisíc umelcov

Jeho 36. ročník sa bude konať od 17. júna do 11. septembra

Bratislavské ulice opäť ožijú kultúrnym letomBratislavské ulice opäť ožijú kultúrnym letom (Zdroj: SME - ARCHÍV)

BRATISLAVA. Festival Kultúrne leto a Hradné slávnosti Bratislava ponúkne 22 scén, 167 podujatí a účinkujúcich z 20 krajín. V rámci festivalu, ktorý sa bude konať od 17. júna do 11. septembra sa predstaví viac ako 3-tisíc umelcov a pripravených je desať festivalov. Festival vstupuje do svojho 36. ročníka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik na tlačovej konferencii k podujatiu uviedol, že mesto uvažuje aj o tzv. summer news pre turistov v angličtine a slovenčine na týždennej báze. Ich súčasťou budú pozvánky na podujatia a primárne sa chce mesto s ich distribúciou orientovať na hotely.

SkryťVypnúť reklamu

Pribudne dlaždica Kráľovičovej

Festival slávnostne otvoria 21. júna. O 17:00 pred Mestským divadlom P. O. Hviezdoslava osadia druhú pamätnú dlaždicu tzv. Chodníka slávy. Ocenenie Medzinárodného filmového festivalu Bratislava získa tento rok slovenská herecká legenda Mária Kráľovičová.

Hlavný dramaturg a producent festivalu – Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS)- pripravilo v dňoch 21. až 25. júna Otvárací týždeň festivalu, v rámci ktorého sa na Hlavnom námestí odohrajú tri výnimočné predstavenia spolu s ďalším sprievodným programom, pričom všetky podujatia budú pre verejnosť voľne prístupné.

Predstavia sa aj iné krajiny

Novinkou podľa Ftáčnika je, že počas festivalu predstavia svoje kultúrne dedičstvo aj iné krajiny. Bude to napríklad Poľsko, ktoré bude svoju kultúru prezentovať pri príležitosti preberania predsedníctva v EÚ počas podujatia Poľský žúr. Pripravené sú aj Dni Francúzska či Dni Japonska.

SkryťVypnúť reklamu

Novinkou je aj prvý ročník Bratislava Street Art Festivalu, ktorý sa odohrá v uličkách Starého Mesta v dňoch 23. až 25. júna. Návštevníci sa môžu tešiť aj na Dni majstrov ÚĽUV-u ktoré ponúknu slovenský folklór, Letné Shakespearovské slávnosti, Bažant kinematograf či festival Viva Musica.

Oproti festivalom, ktorých úroveň dosahuje európsku kvalitu, sa tento rok v Botanickej záhrade predstaví aj najmenšia scéna. Tá bude lemovaná exotickými rastlinami a zaznie na nej klasická hudba. BKIS sa podarilo vtiahnuť do projektov aj mestské časti, tento rok ich na Kultúrnom lete spolupracuje sedem.

Ponúkne rôzne žánre

Do festivalu sa aktívne zapojí aj Bratislavský samosprávny kraj projektom Živé ulice Bratislavy. Ako uviedol župan Pavol Frešo, kraj chce do ulíc priniesť to, čo župa ponúka. Svoj program tak ľuďom v uliciach predvedú aj zariadenia, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti kraja, ako sú rôzne divadlá a konzervatóriá.

SkryťVypnúť reklamu

Snahou BKIS je najmä multižánrovosť a pestrosť programov, ktoré oslovia návštevníkov všetkých vekových kategórií a skupín - od rodín s deťmi, cez mladých ľudí, dospelých, až po seniorov. Pripravené sú preto programy pre milovníkov rozličných hudobných žánrov aj nových foriem umenia.

V ponuke festivalu je džez, folk, country, latino, world a etno hudba, klasická hudba, pouličné umenie, 3D svetelné projekcie a videohry, filmy, fotografie a množstvo interaktívnych a zábavných programov pre deti a celé rodiny.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  5. Kam smerujú peniaze bohatých?
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 127
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 724
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 114
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 827
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 295
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 581
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 383
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 227
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  2. Ľuboš Vodička: Bratislavský Robinson Karl Jetting
  3. Juraj Mravec: Projekt Nového Lida nereflektuje záujmy Petržalky
  4. Pavol Pálfy: Úradná tabuľa - zákonná povinnosť alebo služba pre občana?
  5. Danica Chames: Zbláznili sa, šli na dovolenku do Bratislavy
  6. Radko Mačuha: Sídlisko, kvôli ktorému bolo zbúrané podhradie. ( cyklus bratislavská krutosť)
  7. Ján Roháč: Čo nám ukázali cyklopruhy na Vajanského?
  8. Michal Drotován: Môže byť Bratislava 15-minútové mesto?
  1. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 17 258
  2. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 8 334
  3. Natália Milanová: Nové záchody na ministerstve kultúry smrdia. Poriadne smrdia. 7 997
  4. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 927
  5. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 7 226
  6. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 7 207
  7. Branko Štefanatný: Hráči z KHL nie, Šatan nie! 7 055
  8. Ján Valchár: O Istanbule a vybrakovaných skladoch tankov 5 658
  1. Marian Nanias: X (Röntgenové) lúče, alebo Gama žiarenie? Aký je rozdiel...
  2. Marcel Rebro: Nebezpečný terorista s valaškou a mierumilovný rasista so samopalom
  3. Anna Brawne: Pán minister, to naše zdravotníctvo som už zachránila ja, preto je najvyšší čas, aby ste zo seba prestali robiť šaša!
  4. Roman Kebísek: Štefánikova priateľka Weissová o ňom: Je to dobyvateľ
  5. Radko Mačuha: Fico je kráľ politickej džungle.
  6. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  7. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  8. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
SkryťZatvoriť reklamu