
V Grassalkovichovom paláci možno v rámci výstavy Socha a objekt VII vidieť aj túto plastiku.
FOTO - SME PAVOL MAJER
Výtvarník Viktor Hulík práve dokončil organizačné práce na tohtoročnej výstave Socha a objekt VII, ktorá je nainštalovaná v Grassalkovichovej záhrade, v Galérii Z, v Galérii mesta Bratislavy v Pálffyho paláci, v Poľskom inštitúte a v Galérii Médium. Pripravil ju už siedmykrát. Tohto ročníka sa zúčastňuje 30 autorov, z toho sú 14 zo zahraničia z viac než 60 prácami. Okrem toho, že stále aktívne tvorí, je jedným zo zakladateľov Galérie Z.
Už po siedmy rok sa Bratislavčania stretávajú s projektom Socha a objekt. Ako na podujatie reagujú? Čo je najväčším prínosom tohto projektu?
Z pozitívnych ohlasov je zrejmé, že Bratislavčania túto stálu letnú aktivitu prijali a páči sa im. Pôvodný zámer počítal s umiestnením výtvarných diel aj v priestoroch na pešej zóne a pôvodný podtitul výstavy - Socha bratislavských nádvorí, ulíc a námestí - napovedal, kde všade sa s prezentáciou diel ráta. Žiaľ, skúsenosť z prvých ročníkov, keď došlo k niekoľkým vandalským atakom voči vystaveným dielam, nás vytesnila do priestorov, ktoré sú pod dozorom a najmä v noci chránené - do Grassalkovichovej záhrady, na nádvorie Pálffyho či Zichyho paláca a do galérií. Je to na škodu, lebo pôvodný úmysel bol dostať výtvarné umenie do bezprostredného kontaktu s divákom, v každodennom zhone si nie vždy nájde chvíľu na návštevu galérie. Okrem toho, Bratislava sa zapísala práve vďaka tomuto podujatiu do vedomia americkej účastníčky Betty Gold z Los Angeles, ktorá svoje veľkorozmerné dielo vytvorené tu v Bratislave za pomoci grantu Veľvyslanectva USA darovala nášmu mestu.
Ste umelec známy a vystavujúci i v zahraničí. Predsa však je pre vás Bratislava inšpirujúca.
Bratislava je inšpirujúca svojim prostredím a atmosférou. Nie je to mesto rozmerov Londýna, Paríža či New Yorku, avšak práve to je jeho výhoda a pozitívum. Na rozdiel od iných hlavných miest centrum mesta si prehliadnete za jedno dopoludnie. Mnohí priatelia zo zahraničia si práve tento „ľudský“ rozmer pochvaľujú. Narodil som sa v centre na terajšej Medenej ulici, kde som aj vyrastal. Inšpirácia Bratislavou je teda zakotvená niekde tu a neviem si predstaviť, že by som žil niekde inde. Inšpiráciou v mojej tvorbe nie je pre mňa fyzický obraz tohto mesta, (moje diela sú o niečom úplne inom) ale jeho genius loci, atmosféra, to, čo umelcovi žijúcemu v tomto meste prináša pocit pohody, uspokojenia ako aj chvíle tvorivého zanietenia.
A z druhej strany - ktoré vaše diela sú v meste inštalované? Každý pozná Čumila…
A myslím si, že mnohí poznajú tiež Bratislavský laserový orloj, som autorom obrazovej časti, ktorú doprevádza hudba Miloša Betka. Spolupracoval som na laserovej línii a na objektoch, ktoré sú zavesené na Korze spoločne s kolegami M. Pagáčom a L. Čarným, som autorom nasvietenia kaviarne Bystrica ako UFA na Novom moste. Po ďalšom mojom diele denne šlapú tisícky nôh - sú to korunky vymedzujúce trasu korunovačnej cesty na pešej zóne.
Nie je veľmi obvyklé, že výtvarník založí galériu. Galéria Z na Ventúrskej ulici vznikla pred siedmimi rokmi. Prečo ?
V prvom rade musím upresniť, že Galéria Z vznikla v marci roku 1996 na základe dohovoru o spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto. Mojim, a musím povedať veľmi ústretovým partnerom pri zakladaní galérie bol starosta Andrej Ďurkovský. Bez jeho zanietenia a ochoty byť nápomocný tomuto projektu, by sa asi galéria nemohla založiť. Vznik logicky vyplynul zo zámeru oživovania centrálnej mestskej časti. Vtedy sa začala obnova a rekonštrukcia pešej zóny. Bolo preto potrebné nejakým spôsobom pritiahnuť záujem Bratislavčanov ako aj návštevníkov. Galéria Z vznikla z potreby prezentovať na pešej zóne výtvarné umenie pre potešenie oka a duše.
Na akú ďalšiu výstavu sa môžeme tešiť?
V Galérii Z bude v septembri česko-slovenská výstava mladých umelcov z Čiech a Slovenska, ktorých tvorba v polohe geometrickej abstrakcie má príbuzné rysy, ďalej bude nasledovať výstava amerického fotografa Keitha Cartera v rámci Mesiaca fotografie a záverom roka bonbónik v podobe predvianočnej výstavy Vladimíra Kompánka. Takže srdečne pozývam.
MILADA ČECHOVÁ