Včera pod hradom Devín otvorili vynovenú cyklocestu. Na úseku cesty spod Devína až do Vysokej pri Morave osadili nové tabule. Obnova stála 200-tisíc korún, projekt pripravilo Ekocentrum Daphne, ktoré naň získalo grant od Veľvyslanectva Veľkej Británie a Severného Írska.
Na cykloceste dlhej 23 kilometrov bolo 16 tabúľ osadených už viac ako šesť rokov. Za ten čas ich zničili viaceré povodne, ale aj vandali. Dve z nich zmizli. Niekto ich vytrhol aj s drevenými podstavcami. Odvčera je na ceste 16 nových podstavcov a tabúľ s čerstvou grafikou, trojjazyčnými nápismi, kresby vystriedali fotografie.
Na tabuliach sú informácie o minulosti Devínskej Kobyly, o geologických nálezoch na kobyle, zaujímavosti o tom ako vznikala hradná skala, o slovanských pevneniach z 9. storočia, ktoré boli na Sandbergu nad Devínskou Novou Vsou a patrili k hradu Devín. Nevynechala sa ani flóra a fauna Devínskej Kobyly, chránených oblasti Nivy Moravy a Devínskeho jazera. V Devínskej Novej Vsi je špeciálna tabuľa venovaná železnej opone, je tu zbytok oplotenia z ostnatého drôtu, pôvodná strážna búdka a bunker z druhej svetovej vojny. Tabule upozorňujú aj na prvý stabilný most cez Moravu, ktorý tu dala postaviť Mária Terézia, jedna tabuľa je pri slovansko-avarskom pohrebisku s 900 hrobmi z 8. storočia.
Po cykloceste sa dá dostať aj do Rakúska a na Moravu. Stačí pokračovať do Záhorskej Vsi, kde sa môžete kompou dostať do Angernu a po cykloceste sa opäť vrátiť do Bratislavy. Alebo môžete z Vysokej pri Morave pokračovať až do Moravského sv. Jána a do Veľkých Levárov a potom na Moravu. Cyklocesta vedie cez chránené územie Nivu Moravy, nie je výnimočné stretnúť sa aj so zvieratami, najmä zajacmi a srnami.
Bolo by dobré, keby sa o cyklocestu začali okrem občianskych združení aj miestne samosprávy. Cyklocesta slúžila pôvodne ako pohraničný chodník. Od pádu režimu v roku 1989 sa o ňu nikto veľmi nestaral, na niektorých miestach sú pukliny a tak je nevhodná napríklad pre korčuliarov. Tí zatiaľ musia sa svojím obľúbeným športom cestovať stále iba na hrádzu.
ANDREA HAJDÚCHOVÁ