
Otec Nikolaj pri posväcovaní základov pravoslávneho chrámu. FOTO SME – PAVOL MAJER

Belousov so svojou vnučkou z Moskvy a manželkou.
v Anny Malíkovej. Na posvätenie základov prišli obaja spolu s rodinou syna z Moskvy. Ako povedal Belousov mladší, v ich rodine sa udiala veľká vec. Anna Malíková hoci šla na prijímanie, potvrdila, že vieru manželstvom nezmenila, zostala katolíčkou. „Toto miesto by malo byť pre všetkých kresťanov, aby sem mohli prísť a rozmýšľať o živote. Bratislava ako jediná európska metropola nemá pravoslávny kostol. Ideme predsa do Európy? Zároveň je v tom aj symbolika. Chrám je zasvätený svätému Rastislavovi, ktorý bol zjednocovateľom, aj mužom, ktorý pozval Cyrila a Metoda. Dnes je deň, kedy si ich príchod pripomíname.“
Hrubú stavbu kostola realizuje slovenská akciovka Skelet a investorom podľa tabule pred areálom je spoločnosť American International Corporation Newdel. Ešte v januári tvrdil Alexander Belousov, že výstavbu chrámu, ktorú odhadol na 50 miliónov korún zafinancuje sám. Na otázku, ako sa k investorovi dostal povedal: „Ťažká otázka, bez komentára.“ Miesto vraj nemá nič spoločné s Belousovom. Malíková za neho povedala: „Manžel sa rozhodol venovať peniaze na verejnoprospešné ciele a pozemok získal pred rokom 1996. Nie je tam spätosť s HZDS. Je v širšom centre Bratislavy a spĺňa všetky atribúty pre areál pravoslávnej cirkvi.“
Ako sme sa dozvedeli od zástupcu firmy Skelet Slavomíra Batela, na Tomášikovej by mal vzniknúť kostol v tvare kríža vysoký 27 metrov. Bude to klasická stavba a verná kópia kostola v Kyjeve. Okrem neho bude v areáli ešte fara. Firma Skelet vyhrala na hrubú stavbu konkurz, či si ich investor nechá aj v ďalšej fáze, ešte nevedia. Niektoré prvky sa dovezú priamo z Ruska, ako pravoslávne okná s výjavmi z biblie, alebo pozlátené kopuly. Ukončenie stavby sa predpokladá v októbri 2003.
Na posvätení sa zišla asi tridsiatka ľudí, väčšinou starších. „S Božou pomocou tu vyrastie chrám. Ľudia tu budú bližšie k Bohu, budú lepšie žiť a vychovávať deti. Práve dnes, keď sú v popredí materiálne veci môže chrám slúžiť na duchovné rozvitie,“ dodala Tatiana Ermolovová, ktorá už dva roky žije v Bratislave.
INGRID DROZDÍKOVÁ