BRATISLAVA. Priebeh sčítania obyvateľov v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto komplikovali najmä nepresné podklady, ktoré komisárom dodal Štatistický úrad aj neskorší konflikt štátnych úradov v súvislosti s ochranou osobných údajov. Tvrdí to hovorca mestskej časti Marek Tettinger.
Opäť problémy s mapami
V prvom prípade komisárom na dodaných mapách chýbali jednotlivé domy aj celé ulice. Na zoznamoch obyvateľov figurovali aj ľudia, ktorí zomreli pred dvadsiatimi či dokonca štyridsiatimi rokmi. Konflikt ministerstva vnútra a ˇuradu na ochranu osobných údajov so Štatistickým úradom zas podľa Nového Mesta zneisťoval ľudí, ktorí mali menšie odhodlanie zúčastniť sa na sčítaní.
V týchto dňoch sa končí odoberanie sčítacích hárkov od sčítacích komisárov. Novomestský miestny úrad podľa informácií hovorcu Tettingera denne navštevujú desiatky ľudí, ktorí chcú osobne odovzdať hárky. Od utorka prinieslo sčítacie hárky viac ako päťsto Novomešťanov.
Vedenie mestskej časti sa snažilo ľuďom vysvetliť, aké dosahy má výsledok sčítania napríklad na príjmy obce z podielových daní. "Ak sa v obci sčíta menej ľudí, môže na to doplatiť menšími príjmami, čo ľudia pocítia na službách, ktoré obec poskytuje," dodal starosta Nového Mesta Rudolf Kusý.
Niektorí komisári odišli
Pre problémy už v máji odišlo z Petržalky 100 sčítacích komisárov a zo Starého Mesta 40 sčítacích komisárov. Dôvodmi odchodu komisárov bola najmä neochota ľudí vyplniť sčítacie hárky a nalepiť príslušné kódy.
Sťažovali sa, že občanov nenašli doma, ľudia sa doma zatajovali a neotvárali dvere, prípadne neboli ani v náhradnom termíne doma a preto hárok neodovzdali. Úrad potom vymenoval náhradníkov, ktorí pokračovali v práci sčítavania.
Ľudí i komisárov zneistila aj vojna medzi Úradom na ochranu osobných údajov a štatistikmi. Úrad tvrdil, že sčítacie hárky nie sú anonymné, keďže sa na ne lepí identifikátor.
Otázniky vyvolala aj slovná prestrelka medzi ministerstvom vnútra a štatistikmi. Ministerstvo týždeň pred začiatkom sčítania vyhlásilo, že Štatistický úrad sčítanie nezvláda a urobil množstvo chýb. Úrad naopak obvinil ministerstvo zo sabotáže, napríklad urobilo chyby v mapách. Sčítanie vyjde na 30 miliónov korún.
Autor: him