.
BRATISLAVA. Nielen v Bratislave, ale v 60 mestách Slovenska dnes v uliciach lieta motýľ. Symbolicky ho dostane každý, kto prispeje na účelovú zbierku Organizácie muskulárnych dystrofikov. Práve tento piatok totiž prebieha už 11. ročník celonárodného Dňa belasého motýľa.
Zbierka Prispieť sa dá aj priamo na účet zbierky: 2625341277/1100. Alebo darcovskou sms s textom DMS MOTYL na číslo 877. Takouto sms prispejete sumou 1 euro Výťažok z verejnej zbierky sa používa na kúpu alebo doplatenie pomôcok pre deti aj dospelých so svalovou dystrofiou, ktoré štát nehradí vôbec alebo iba sčasti
Akcia s mottom "Rozhýbme krídla belasému motýľa" má v Bratislave hlavný stan na Námestí SNP. Kto príde, môže sa dozvedieť viac o ľuďoch so svalovou dystrofiou.
Mária Duračinská podpredsedníčka organizácie hovorí, že na Slovensku má toto ochorenie asi 5-tisíc ľudí. „Tento deň organizujú naši členovia, čiže ľudia so svalovou dystrofiou v mestách, kde žijú.“
Peniaze, ktoré vyzbierajú sú podľa Duračinskej účelovo viazané. „Peniaze sa používajú na doplatky na kompenzačné pomôcky, pričom nejde len o vozíčky, ale o pomôcky, ktoré zdravotné poisťovne v plnej miere nehradia.“
Hlavný stan zbierky na Námestí SNP.
FOTO SME - LUCIA TKÁČIKOVÁ
Čo je muskulárna dystrofia?
Muskulárna – SVALOVÁ – dystrofia je široký termín pre geneticky podmienené ochorenia svalov, ktoré sa prejavujú svalovou slabosťou, stratou sily a atrofiou, čiže úbytkom svalstva.
Postihnuté bývajú aj svaly dýchacie a hltacie alebo srdcový sval (kardiomyopatia).
Často sa vyskytujú deformity chrbtice či skrátené svaly končatín. (kontraktúry). Ide zväčša o progresívne ochorenia, teda také, ktoré sa postupom času zhoršujú.
Napriek pokroku v medicíne neexistuje liek, ktorým by bolo možné svalovú dystrofiu vyliečiť.
Odhaduje sa, že na Slovensku žije spolu 5 000 ľudí s nejakou formou nervovosvalového ochorenia. http://www.belasymotyl.sk