PÍLA. Ničivými záplavami postihnutá obec sa pred pár mesiacmi hlásila do prvej fázy projektu budovania nových jednoduchých protipovodňových opatrení, ktoré majú zadržať vodu v krajine. „Bohužiaľ, nezmestili sme sa do toho prvého balíka 200 obcí a vidíte, ako sme dopadli,“ povedal starosta Píly Radoslav Mičunek.
Vládny splnomocnenec pre manažment povodí a krajiny Martin Kováč Pílu včera kritizoval, že tam stále zužovali brehy rieky.
Starosta to odmieta. „Myslím, že koryto bolo viacmenej v poriadku. Ak spadne také množstvo zrážok a ak sú lesy v stave, že to všetko pustia do doliny, tak sa to nedá inak,“ povedal Mičunek. Nepomohlo by podľa neho ani, ak by malo koryto trikrát väčší prietok.
Plán na výstavbu lacných lesných hrádzí po vlaňajších záplavách podporila premiérka Iveta Radičová. Prihlásilo sa 833 miest a obcí. Prvé opatrenia na východe krajiny si už pochvaľuje. „Tam, kde sme spustili prevencie, tam nám to funguje,“ povedala.
Rozhodovala aj práca
Komisia v marci vybrala 200 obcí na základe miery povodňových rizík, početnosti povodní, umiestnenia obce v povodí a úrovne nezamestnanosti.
Píla, v ktorej boli menšie záplavy len raz, pred piatimi rokmi, nemala veľkú šancu. Nezamestnanosť jej v regióne neďaleko Bratislavy tiež body nepridala. Teraz starosta verí, že sa mu to podarí zmeniť.
Odstraňovanie škôd včera pokračovalo, domáci už boli po dvoch dňoch driny unavení. Jedného z miestnych po infarkte odviezli do nemocnice. Hnev domácich si odniesol aj televízny štáb. „Nepravdivo informujete a najskôr ako nás, ste ukazovali len mláčku v Častej,“ sťažovala sa na spravodajstvo v televízii miestna žena. Ocenili by vraj viac fyzickú pomoc, ako reportáže.
Vynášať staré sekretáre a prehlbovať koryto pomáhala v obci aj včera armáda. „Nasadili sme prakticky dvojnásobný počet vojakov. Celý deň tu skutočne tvrdo pracovalo 46 profesionálnych vojakov,“ povedal minister obrany Ľubomír Galko.
Ponuku Národnej rady na nocľah v ubytovni pre poslancov nikto nevyužil. Ministerstvo práce hovorí o pomoci pri evakuácii staršej ženy, vláda sa podľa jej hovorcu snaží urýchliť preplácanie záchranných prác.
Ak môžete a chcete pomôcť zničenej obci Píla, môžete poslať peniaze na účet číslo 11622112/0200, variabilný symbol 07062011. Peniaze budú použité na obnovu obce. Ďalšie informácie nájdete na stránke obecpila.sk
Stále pršalo
Pod Malými Karpatmi aj včera celý deň silnejšie aj slabšie pršalo. Elektrinu zapli ešte v stredu, voda ani plyn však nešli už tretí deň.
„Nebolo to príjemné, nevedela som sa dostať domov. Vybrala som sa ráno do práce a prišla som až na druhý deň o jednej popoludní,“ hovorila o utorkovej záplave Štefánia Mičúnková. Ich pozemok síce susedí s potokom, dom na vyvýšenine však voda neohrozovala.
Od rieky ho oddeľuje aj akýsi val uprostred pozemku. „Báli sme sa vody, hoci v lete je to len maličký potôčik,“ spomína Mičúnková. Sami sa snažia koryto pred domom čistiť, zastavený tok sa im tak do dvora nevylial.
Hrad Červený Kameň voda nepoškodila. „Približne polovicu sľúbených návštev odhlásili alebo zrušili,“ hovorí jeden zo sprievodcov. Ešte v stredu polícia ľudí na cestu k hradu nepúšťala. Včera už bolo možné hrad normálne navštíviť.