BRATISLAVA. Najzložitejšia v záplavami postihnutom regióne Malých Karpát je aj naďalej situácia v obci Píla, kde spolu s hasičmi zasahujú aj vojaci.
Rozsiahle povodne zničili nielen okolitú dopravnú infraštruktúru, ale tiež približne 60 obytných domov. V obci zriadili krízový štáb, ktorý rieši náhradné osvetľovanie a zabezpečenie elektriny. Značnou hrozbou je aj nebezpečný odpad, ktorý predstavujú predovšetkým uhynuté zvieratá.
Trnavskí hasiči sa sústredili hlavne na monitorovanie výšky hladiny vodného toku v okolí Horných Orešian.
Primátor mesta Pezinok Oliver Solga rozhodol o uvoľnení 6000 eur pre obce Píla, Častá a Doľany. Vyčlenené peniaze by mali byť podľa jeho zámeru použité na odstraňovanie škôd, ktoré týmto obciam spôsobili prírodné živly.
Obec Dubová venovala Píle 3300 eur.
Hlavný problém, ktorý riešili zástupcovia krízového štábu, bola pitná voda pre obyvateľov postihnutých obcí. Bez vody ostalo viac ako 9000 ľudí. Podľa starostov je problém so zásobovaním najmä vo večerných hodinách, kedy potrebujú vodu aj po celodenných prácach pri odstraňovaní následkov povodní.
Ak môžete a chcete pomôcť zničenej obci Píla, môžete poslať peniaze na účet číslo 11622112/0200, variabilný symbol 07062011. Peniaze budú použité na obnovu obce. Ďalšie informácie nájdete na stránke obecpila.sk
Zničené sú mosty aj cesty
"Ďalší problém je otázka dopravy. Obchádzkové trasy sú vyznačené. So starostami sme sa dohodli na tom, že budeme aj pri premosteniach postupovať tak, aby sa mohli čo najskôr začať rekonštrukcie, ktoré trvalo vyriešia problémy. V tom je jednoznačná zhoda so starostami," povedal Frešo. Zničené sú mosty aj cesty, ktoré treba urýchlene opraviť. Starostovia sa obávajú ďalších prívalových dažďov. Naďalej sa preto pokračuje v odstraňovaní nánosov bahna a čistia priepusty, aby mala dažďová voda kam odtekať.
Najviac postihnutá následkami prívalovej vlny je obec Píla, kde je časť dediny odrezaná od sveta, keďže miestny potok strhol breh aj s desiatkami metrov cesty, ľudia sú odrezaní od sveta. Podľa starostu Radovana Mičuneka je zničených približne 60 domov a v obci je veľa uhynutej zveri. Obyvatelia obce boli od utorka bez vody, plynu aj elektriny.
Dodávky vody verejným vodovodom sú prerušené v obciach Dlhá, Borová, Vištuk, Budmerice, Štefanová, Doľany, Častá, Píla a Dubová. Náhradné zásobovanie vodou zabezpečuje Bratislavská vodárenská spoločnosť. Okrem toho sú v Píle, Doľanoch, Častej aj Dubovej zničené námestia a detské ihriská, ktoré boli zrevitalizované cez Operačný program Bratislavský kraj za státisíce eur.
Situáciu v obciach postihnutých povodňami v rámci Malokarpatského regiónu monitoruje spoločnosť Regionálne cesty Bratislava, ktorá už v noci z utorka na stredu označila obchádzkové trasy v kritických úsekoch a začala s odstraňovaním nánosov bahna.
Vyčistené sú už úseky v obciach Štefanová, Budmerice, Modra - Široké, na Zochovej chate, aj horský prechod Pezinská Baba. Krízový štáb koordinuje záchranárske práce. Hasiči z Pezinka, Senca, Malaciek a Bratislavy naďalej ostávajú v postihnutých oblastiach a pomáhajú občanom pri odčerpávaní zaplavených objektov a odstraňovaní nánosov trosiek a bahna. Od stredy pomáhajú v obciach aj vojaci, zasahuje aj ťažká technika.
Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS), predpokladá, že do soboty (11.6.) obnoví dodávky pitnej vody do ôsmich malokarpatských obcí postihnutých utorkovou (7.6.) povodňou, okrem dediny Píla. Pre TASR to dnes povedal hovorca vodární Zenon Mikle.
Dodávka vody bola prerušená do obcí Dlhá, Borová, Vištuk, Budmerice, Štefanová, Doľany, Častá, Píla a Dubová.
"V Píle je porušené vodovodné potrubie a tamojší vodný zdroj je znečistený, zaplavený nánosmi hliny a kameňa, tam to potrvá dlhšie," priblížil Mikle situáciu v obci. V Píle bude pokračovať zásobovanie pitnou vodou z cisterien. V ôsmich obciach chce BVS zapojiť rezervný vodojem, ale musí vyčkať na výsledky rozboru vody.
Na odstraňovaní škôd pracuje 30 vodohospodárov
Na odstraňovaní nánosov, prekážok a náletových drevín z korýt vodných tokov pracuje momentálne 30 pracovníkov Slovenského vodohospodárskeho podniku (SVP) a 14 mechanizmov. Práce sa vykonávajú v malokarpatských obciach postihnutých povodňami. Problémom je pokračujúci dážď, premočený terén a hladina vodného toku Gidra, ktorá dnes stúpla o pol metra.
"V prípade potreby a ak nám to počasie dovolí sme pripravení poskytnúť aj ďalších ľudí na zabezpečovacie práce a stabilizovanie situácie, povedal minister životného prostredia József Nagy.
Zabezpečovacie práce sa v obciach postihnutých povodňami vykonávajú nepretržite od utorka (7.6.). "Problémom zostáva práca v noci, kedy nie je dostatok svetla a je prakticky nulová viditeľnosť," zdôraznil minister. Pracovníci Slovenského vodohospodárskeho podniku sa snažia situáciu riešiť pomocou dodatočného osvetlenia a techniky.
Dnes sa začalo s návozom lomového kameňa na vykonanie stabilizácie brehov potoka Gidra. Pomoc prisľúbil aj primátor mesta Pezinok, ktorý pracovníkom SVP poskytne digitálnu mapu, aby bolo možné vodný tok vrátiť do pôvodného stavu a predišlo sa prípadnému zásahu do súkromného majetku miestnych obyvateľov.
Horné Orešany budú na na nový most čakať
Nový most namiesto toho, čo odniesla veľká voda pred dvoma dňami v miestnej časti Horných Orešian, sa nebude zatiaľ stavať. Na Majdánske budú jeho obyvatelia a majitelia rekreačných domov chodiť po prispôsobenej lesnej ceste. Tú v spolupráci s Lesmi SR š.p., závod Smolenice už dnes začala upravovať obec.
"Je dlhá zhruba 2,5 kilometra, vyklčujeme porast, navezieme štrk. Ľudia budú tadiaľ môcť prechádzať, dostane sa tam napríklad i sanitka a zabezpečíme tak aj zásobovanie," povedal pre TASR starosta Horných Orešian Ján Kormúth. Náhradné riešenie prijali kvôli tomu, že plánovaný pontónový most ponad potok Parná nebolo možné zrealizovať. Podľa slov starostu by sa nedalo po ňom prechádzať ťažšími vozidlami.
Situácia v obci po prudkých dažďoch, spojených so zvýšením hladiny vo vodnej nádrži nad obcou, je pokojná. Tretí stupeň povodňovej aktivity však pretrváva kvôli opätovným predpovediam prehánok v lokalite.
tasr