SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Čo robiť v Bratislave (najlepšie tipy od stredy do utorka)

Tento týždeň môžete nocovať s architektúrou alebo aj na Hrane. Zaspieva vám k tomu Čechomor i Marián Geišberg.

Česká skupina si zahrá v piatok Ateliéri Babylon.Česká skupina si zahrá v piatok Ateliéri Babylon. (Zdroj: ČTK)

Kto pri tom všetkom vyhladne, cez víkend môže ochutnať Gurman fest či pivo na Záhorí.


Streda | Štvrtok | Piatok | Sobota | Nedeľa | Pondelok | Utorok |


Streda 8. jún 2011

Aidan Baker of Nadja (CAN) + ThisQuietArmy (CAN) + Pjoni (SK)

20.00, Obluda klub, Opavská ulica stredaaidanbaker.jpg

koncert

Večer hudobného portálu EXITmusic bude kanadský a skladby na ňom budú trvať pekelne dlho. V Oblude totiž zahrajú dvaja experimentátori, ktorých umenie sa naplno rozvíja živým improvizovaním, ktoré sa len ťažko dá uväzniť do vinylov, CD-čiek či binárnych kódov. Svoj drone predstavia Aidan Baker a Thisquietarmy, ktorých doplní domáci Pjoni.

Vstupné 6 eur, študenti 5 eur.

Verejná diskusia k PKO

18.00, KC Dunaj, Nedbalova 3 stredapko.jpg

diskusia

Záverečné moderované verejné stretnutie v rámci prebiehajúcej diskusie o podobe nábrežia Dunaja a PKO sa uskutoční v KC Dunaj. Diskusia ponúkne priestor pre širokú laickú i odbornú verejnosť, aby za účasti zástupcov samosprávy, občianskych aktivistov či investora diskutovali o budúcej podobe cenného celomestského priestoru.

Jej cieľom je okrem iného vytvoriť priestor pre prezentáciu ekonomických a právnych aspektov, ktoré môžu v budúcnosti limitovať rozhodnutia samosprávy a pre zosumarizovanie doterajšieho priebehu verejnej diskusie organizovanej mestom.

Vstup voľný

Folk dizajn/čerstvé diplomové práce

18.00, galéria Satelit, Dobrovičova 3stredafolk.jpg

vernisáž

Čerství absolventi štúdia na Vysokej škole výtvarných umení Monika Hanečková, Ľubica Humeníková, Ján Michalisko a Ján Turzo budú v galérii Satelit vystavovať svoje magisterské práce. Autorov a ich diela spája východisko, ktoré našli vo folklóre a preniesli jeho časti do súčasných podôb. Dvaja z nich sa venujú šperkárstvu, jedna textilnému dizajnu a jeden priemyselnému dizajnu.

Dorota Nvotová – krst knihy Fulmaya

20.00, U Očka, Karpatská ulicastredafulmaya.jpg

krst knihy

Dorota Nvotová je slovenská umelkyňa, ktorá sa rozhodla pre život v himalájskej krajine Nepál. Jej nová kniha Fulmaya je osobným cestopisom. Precestovala Južnú Ameriku, Indiu, Srí Lanku a Nepál, ktorý sa stal pre ňu druhým domovom, kde trávi väčšiu časť roka. Dorota pochodila sama len so šerpom najťažšie trasy v okolí Himalájí, robí sprievodkyňu turistom, pomáha miestnym sirotincom... V Nepále jej dali meno Fulmaya.

Po krste bude aj koncert a možnosť zakúpenia fotografií. Víťažok z predaja fotografií pôjde do nepálskeho sirotinca, kde Dorota pracuje.

Vstup je voľný

8. – 10. júna

Multiplace – Medzinárodný festival umenie nových médiímultiplace.jpg

Kinosála SNG, Riečna 1

festival

Trojdňová akcia o interakcii médií a technológii s umením, kultúrou a spoločnosťou sa nasťahuje aj do Slovenskej národnej galérie.

Podrobný program:

Realizácia projektov

Viliam Slaminka – „Kto je tu šéf?!“

Tomas Benadik – interaktívna inštalácia SKejt, 2011

 • 8. jún o 18.00 hod.

Martina Slovakova – prednáška o hymnovej variabilite

Jana Kapelova – prednáška o umeleckom aktivizme prostredníctvom médií

 • 9. jún o 18.00 hod.

Peter Ronai, Vladimir Beskid – prezentácia videa „IN MESSAGE IS THE MESSAGE“ – úvahy o súčasnom mediálnom umení

 • 10. jún o 18.00 hod.

Michal Hvorecky & VJ Zden

čítanie + projekcia

Spisovateľ Michal Hvorecky predstaví svoju novu poviedku „Pod hradnou skalou" s originálnou videoprojekciou od VJa Zdena

Štvrtok 9. jún 2011

Palica, von z vreca!

9.00, 14.00, Bratislavské bábkové divadlo, Dunajská 36 palica.jpg

pre deti

Divadielko inšpirované svetoznámych rozprávkarov Bratov Grimmovcov určené pre všetky deti od 5 rokov. Chýbať nemá kráľ, ani prefíkaný radca, ba ani Lucifer s bandou čertov a v ktorom palica vyskočí von z vreca!

réžia: Lukáš Brutovský

Hrajú: Michal Adam , Lucia Arendášová, Juraj Bednarič / Tomáš Majláth, Andrej Kováč, Janka Sovičová

V našej inscenácii vytvárajú bratia Vilo a Jakub pred divákmi rozprávku o nebojácnom Strachošovi a zakliatej princeznej Lilke a súčasne sa diváci pobavia i na príbehu hercov, ktorí rozprávku hrajú.

Vstupné 3 eurá

divadielko môžete vidieť aj: 10.6.2011, 09:00, 11:00, 13.6.2011, 10:00

Noc architektúry

17.00, Fakulta architektúry STU, Námestie Slobody 19nocarchitektury.jpg

prezentácia architektúry

Prvá verejná prezentácia semestrálnych prác študentov architektúry. Noc architektúry začína už o piatej poobede. Okrem architektúry sa môžete tešiť na na rôzne sprievodné podujatia, premietanie, diskusie, hudobnú produkciu DJ-ov.

program:

17:00 1x1 prednáška Zbigniew Maćków_Poľsko

18:00 diskusia s dekankou FA STU Ľubicou Vitkovou

19:15 predstavenie partnerov Noci architektúry

19:30 1x1 diskusia Zimný štadión_Dušan Fischer/ Ingrid Konrad/ Bohuš Kováč

Hrana Tour 2011

20.00, Majestic Music Club, Karpatská 2hrana.jpg

koncert

Oskar Rózsa dnes vzdá hold hudobnému skladateľovi a klávesákovi Marekovi Brezovskému a vy môžete byť pri tom! Stačí sa započúvať do Hrany... už takmer kultového projektu inštrumentalistu skladateľa, dirigenta a hudobného producenta Oskara Rózsu,

Hrana vyšla na CD v roku 1999, po smrti Mareka Brezovského.

Marek Brezovský (1974–1994) patril medzi najväčšie talenty slovenskej hudby. Písal skladby s mimoriadne silnou výpovednou hodnotou – na jednej strane umelecky vycibrené, na druhej strane bezprostredne živelné. Niektoré odrážajú pocity človeka zomknutého v putách závislosti, iné sú skôr energické či sympaticky drzé, no všetky sú svojím spôsobom nadčasové.

Súčasťou projektu je i reedícia pôvodného CD albumu Hrana a pripravovaný celovečerný film s rovnomenným názvom.

Vstupné: 20 eur

Vinyl Kills MP3

21.00, Nu Spirit Club, Šafárikovo námestie 7.nuspiritmp3.jpg

house, electronica

Nášup tanca DJov v Nu Spirit Clube na Šafku.

Zahrajú DJs Mike Pop aka Popredny, Skank & Barbara Idijot (Rezidents)

Piatok 10. jún 2011

Michelangelo

michelangelo.jpg

20.00, Elledance dom TD Miletičova 17/B

divadelná freska

Divadelná hra na motívy románu Irwinga Stonea Agónia a Extáza predstaví život veľkého talianskeho renesančného umelca – sochára, maliara a básnika – Michelangela Buonarrotiho a zároveň chce poukázať na životné strasti, zápasy, radosti i výhry, príznačné ceste každého umelca vôbec. V réžii Petra Weincillera hrajú Dominik Gajdoš, Simona Matoleková, Juraj Ďuriš / Martin Križan, Andrej Kováč, Gabriel Tóth, Tomáš Majláth

Vstupné je 7 a 5 eur

Čechomor

19.00, Ateliér Babylon (bývalé divadlo West, Nám. SNP 14) cechomorpiatok.jpg

koncert

Česká hudobná skupina hrajúca české, moravské a slovenské ľudové piesne v rockovom aranžmá, známa najmä z filmu Rok ďábla režiséra Petra Zelenku, kde účinkovali spolu s Jarkom Nohavicom, Karlom Plíhalom a britským hudobníkom Jazom Colemanom.

Vstupné je 10 a 15 eur

Funkadelic Brothers feat. Ivan Veres

20.00, Kafe Scherz Palisádyfunkadelicbrotherspiatok.jpg

Dj- hudba

Maťo Klimo a Dj Koki hostia frontmana kultovej kapely 90. rokov - Made 2 Mate Ivana Veresa.

Vstupné je 5 eur

Gurman fest 10 - 12. jún

10.6. od 14.00, Medická záhrada - 12.6. do cca 19.15gurmanfest.jpg

ochutnávky, šéfkuchári, škola varenia, prezentácie

Bratislava Food Fest s novým názvom Gurman Fest potrvá v Medickej záhrade 3 dni. Ochutnávrať sa budú špeciality najlepších slovenských reštaurácií, svoje umenie predvedú najlepší šéfkuchári zo Slovenska, Česka , Rakúska, Talianska, Francúzska a Španielska. V sobotu sa predstavia traja Michelínovskí šéfkuchári Gabriele Feliciani z Talianska, Damien Thuries z Francúzska a Pavel Pospíšil z Nemecka. Sprievodnými akciami budú rôzne ochutnávky, odborníci priblížia nové trendy v Bio strave svoju kuchyňu budú mať aj deti.

Vstup voľný

Konzumné - Gurmán šek za 12 eur (obsahuje 10ks gurmánov)

Malý Gurmán šek za 6 eur pre dôchodcov a študentov (obsahuje 5ks gurmánov).

Sobota 11. jún 2011

Pes sympaťák

10.00 Horský park

súťaž orieškov

sympos-205x120.jpg

Súťaž Pes sympaťák je alternatívou k odborným kynologickým súťažiam. Na psovi sympaťákovi idepredovšetkým o bezprostredné a familiárne posudzovanie schopností a povahy „obyčajného“ psa.

Tento rok budú na mieste aj predstavitelia útulku OZ Čiernouško, policajti so služobnými psami, psychológ psov Hella Kratochvílová, ktorá bude poskytovať bezplatné konzultácie a border kólia Classy s cvičiteľkou Viktóriou Obetkovou ukážu tanec a psí šport Flyball.

Okrem stánkov s výrobkami pre psov , bude k dispozícii aj veterinárny garant akcie MUDr. Vladimír Pagáč. Organizátori poradia aj majiteľom psíkov s problémami pohybového aparátu, Bowenovu terapiu bude prezentovať Katarína Koleňová.

Vstup voľný

Mariatál fest – prvý pivný festival na Záhorí

Od 9:30, Námestie 4. apríla, Mariankasobotamariatalfest.jpg

festival

Celodenný festival s programom pre deti aj dospelých ponúkajúci kultúrne aj športové aktivity ako 6 km beh Mariatálsky štvanec, futbalový zápas Marianka – Schlosshof, či vystúpenie cimbalistov alebo rock‘n’rollovej kapely The Cellmates a mnoho iného.

Večer v ateliéri Doroty Sadovskej

17.00, Továrenská 14, budova B, 2. poschsadovskasobota_res.jpg

stretnutie v ateliéri

Nepravidelne pravidelné stretnutie v ateliéri výtvarníčky Doroty Sadovskej bude mať na programe okrem jej vlastných prác aj navštevu maliarskych atelierov Patricie Koyšovej, Vila Slaminku a Csilly Polakovej.

Stretnutie je naplánované do 21, ale pre odolných sa bude v bývalých chemických laboratóriách podávať špeciálne menu - farebné skúšky a video Cocoons

Vstup je voľný

Metastaz (fr)

21:00, Batelier, Továrenská ulicasobotametastaz.jpg

koncert dub

Francúzski Metastaz sa v rámci svojho turné zastavia aj v Bratislave. Zahrajú v Batelieri pre všetkých, ktorí majú radi dub v kombinácii s inými etno a orientálnymi prvkami. Slovenský support im budú robiť Soundboy D a Djane Siba.

Vstupné budú 4 eurá.

Reálna podoba + hostia

21:00, U Očka, Karpatská ulicasobotarealnapodoba.jpg

koncert hip-hop

Dvojčlenná bratislavská formácia Reálna podoba bude krstiť svoj prvý oficiálny album s názvom S pravdou von. Vydala ho pod záštitou vydavateľstva Závodský na trh až tento rok, aj keď funguje už od rokov 2005/2006. Hlavnou témou albumu je ľudský charakter a dianie v Bratislave.

Nedeľa 12. jún 2011

Blues na Lodi

19.00, Ady –Loď, na petržalskej strane Dunaja, Tyršovo nábrežiebobosnedela_res.jpg

hudba

Obnovený cyklus koncertov na hornom bare Lode. V nedeľu večer hrajú Boboš Procházka, Ajdži Szabo, Pišta Lengyel, Martin Zajko a možno aj Oskar Rózsa.

Vstupné je 7 eur

To najlepšie z Číny

21.00, Horáreň - Nadácia Horský park, Lesná 1 cinanedela.jpg

letné kino – komentovaná fotošou a diskusia

Počuli ste už o venčení vtáčích klietok? Ochutnali pečenú priadku morušovú? Alebo sa zaujímate o históriu terakotovej armády či prírodné krásy južnej Číny? Koho lákajú napríklad záhady a rozdielnosti Pekingu očami Európana v kontraste s vysvetleniami rodáčky, ktorá hovorí plynulou slovenčinou, príde si na svoje na stretnutí s Liang Chen & Evou Rosíkovou v letnom cestovateľskom kine v Horárni.

Vstupné je 1 euro

Pondelok 13. jún

Spoveď

10:00, Malá scéna STU, Dostojevského rad 7spoved.jpg

Derniéra divadelného predstavenia

Inscenácia na motívy osudov piatich bezdomovcov, ktorí vám svoje príbehy aj sami zahrajú. Vznikla v spolupráci s Útulkom sv. Lujzy de Marillac na Krčméryho ulici č. 8, ktorý sa stará o týchto bezdomovcov pod vedením pána Jána Korca.

Účinkujú: Anna Mondoková, Marcela Zemanová, Roman Bátora, Marián Závada, Michal Daniel, choreografia a tanec: Mirka Valentíková, réžia: Štefan Korenči

Vstupné 5 eur

Taliani vo svete: história - Svedectvá o emigrácii

10.00, Taliansky kultúrny inštitút, Kapucínska 7pondeloktaliani.jpg

film

Dokumentárny film zachytáva históriu a vývoj talianskej emigrácie v priebehu 150 rokov prostredníctvom originálnych archívnych snímok.

Vstup voľný

Duo Tvrdé Palice

18.00, Zrkadlová sieň Primaciálneho palácaunitalia.jpg

koncert

Duo Tvrdé Palice

Taliansko-slovenské duo Tvrdé palice, ktoré sa zrodilo v roku 2000 zo spolupráce medzi sopranistkou Barbarou Somogyiovou a klaviristkou a režisérkou Oriettou Cassini, predvedie niekoľko známych operných árií a sériu ľudových neapolských a piemontských piesní. Pri príležitosti 150. výročia Zjednotenia Talianska pripravili koncert UNITALIA, v rámci ktorého nám ponúknu niekoľko známych operných árií a sériu ľudových neapolských a piemontských piesní.

Marián a Martin Geišbergovci

19.00 Loď, Divadlo v podpalubí, Tyršovo nábrežiemarian.jpg

koncert

Koncert muzikanta, speváka, dramaturga Martina Geišberga a jeho otca Mariána Geišberga. Spolu so synom Martinom tvoria výnimočné hudobné duo. Ich pesničky sú plné všetkého, čo ulahodí srdcu aj duši. Na perkusie ich bude sprevádzať Patrik Pačes.

Vstupné je 7 eur

Utorok 14. jún 2011

The Robert Sharon Chorale

18. 00, koncertná sieň Klariskysharon.jpg

koncert

The Robert Sharon Chorale z West Palm Beach na Floride je amatérsky zmiešaný zbor všetkých vekových kategórií. Repertoár súboru je veľmi široký, zaujme všetkých milovníkov zborovej hudby a zahŕňa sakrálne skladby, spirituály, klasické zborové skladby, hudbu z Broadwaya i muzikály.

Umelecký riaditeľ súboru Dr. Robert Sharon je renomovaný americký klavirista a dirigent, ktorý študoval hudbu od svojich piatich rokov pod vedením svetoznámych klaviristov ako sú Mitchell Andrews, Jane Carlson, Mieczyslaw Munz a Artur Balsam.

Vstup voľný

Fragile

19. 00, Loď Adyho Hajdu, Tyršovo nábrežiefragila.jpeg

koncert vokálnej skupiny

Známa kapela – Fragile, ktorá si vystačí bez hudobných nástrojov, predvedie známe rockové, popové či jazzové hity. Fragile sa venuje interpretácii známych svetových rock – pop – jazz hitov v zaujímavých a’cappella aranžmánoch – teda len osem spevákov bez hudobných nástrojov. Repertoár skupiny Fragile tvoria piesne svetových interpretov ako: Sting, Stevie Wonder, Norah Jones, The Real Group…

Kto sú Fragile? Braňo Kostka, Soňa Norisová, J. Golisová, H. Krajčiová, Svetlana Rymarenko, S. Kosecky, Viliam Csontos, Kamil Mikulčík

Vstupné je 10 eur

Podvodníci

19.00, Ateliér Babylon, Kolárska 3utorokmarta.jpg

Verejná nahrávka rozhlasového humoristicko-hudobného programu

Dvaja priatelia s rôznym IQ a úplne rozdielnym pohľadom na život a všetko čo ich spája, hovoria pravdu iba keď sa pomýlia. Z toho dôvodu majú aj dva rôzne prístupy v konfrontácii s populárnym hosťom programu, samozrejme v podobe rôznych tém a situácií. Jeden inteligentnejší a druhý jednoduchší. Jeden slušnejší a druhý prostoreký. Jeden taktný, druhý priamočiary. To všetko musí Marta Jandová svojim zmyslom pre humor a spevom inteligentne zvládnuť.

Autor: Ľudo Ferenc

Účinkujú: Jan Kroner, Ady Hajdu a hosť Marta Jandová

Vstupné od 12 eur

Kosa

19.00, Mestské Divadlo Pavla Orságha Hviezdoslava, Laurinská 19kosa.jpg

divadlo

Príbeh sa odohráva počas Vianoc, kedy starého mládenca v jeho byte prekvapí nečakaná návšteva - muž v maske, ktorý sa vydáva za Smrť. Množstvo humorných situácií, bravúrne herecké výkony a živá jazzová kapela sľubujú vynikajúci umelecký zážitok.

Jakub Nvota: Kosa, Divadelní spolek Frída, Brnog

Hrajú: Božidara Turzonovová, Radim Novák, Martin Trnavský, scenár a réžia: Jakub Nvota

Vstupné je 8 až 10 eur

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 4. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 072
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 7 514
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 308
 4. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 6 352
 5. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 5 705
 6. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 931
 7. Dobrá správa pre pacientov s cukrovkou 2 486
 8. Držanie peňazí na bežnom účte robí Slovákov chudobnejšími 1 887
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 2. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 3. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 5. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 6. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 8. Daniel Bíro: V Bratislave malo byť metro. Aké sú história a súčasnosť tohto projektu?
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 120 430
 2. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 27 037
 3. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 10 910
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 8 392
 5. Jana Melišová: Svet sa zmenil... 7 407
 6. Vladimir Skala: Padá bankový sektor v Číne? 4 231
 7. Post Bellum SK: Hromady mŕtvych a nočné mory o Varšavskom povstaní 4 027
 8. Jozef Tittel: Psychológia investovania 2 640
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 2. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 3. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 6. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 44. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 2/3 - Skaza lode Karluk, 1913 - 1914
SkryťZatvoriť reklamu