BRATISLAVA. Približne desať ľudí sa zišlo krátko pred desiatou hodinou na Námestí slobody pred Úradom vlády. Prišli na prehliadku bývalej Arcibiskupskej záhrady, ktorá je inokedy pre verejnosť zatvorená. Zakrátko prešlo cez bezpečnostnú prehliadku vo vestibule úradu vlády približne 40 ľudí a pozvoľna prichádzali ďalší.
Viacerí sa tešili na premiérku Ivetu Radičovú, ktorá podľa informácií, ktoré odzneli na tlačovej konferencii pred podujatím Víkend historických parkov a záhrad, mala záhradu pre verenosť otvoriť. Nakoniec ju otvorila Katarína Vajdová, riaditeľka kancelárie predsedníčky vlády.
Viete o nejakej zaujímavej akcii v Bratislave? Dajte nám vedieť!
Bonsaje a čaje
Sklamanie nebolo veľké, okrem udržiavanej záhrady, po ktorej sa dá chodiť naboso, záujem vyvolala najmä výstava bonsajov z Nitry a stan kde ponúkali čaje. Prekvapivo studené, ale lahodné nápoje sprevádzal zasvätený výklad Vladimíra Ondejíčka.
Pozrite si galériu inak neprístupných záhrad a parkov. Kliknite sem.
Trochu menej zasvätený výklad o histórii záhrady ponúkala dvojica študentov strednej záhradníckej školy v Malinove. To, čo návštevníkom prečítali, názorne doprevádzali informačné tabule rozmiestnené v záhrade, na ktorých sú zväčšené historické vyobrazenia záhrady. Na obhliadku chlapci brali skupinky ľudí.
Hoci boli označení tričkami s nápisom sprievodca, nebolo jasné kde sa prehliadka začína, ľudia ich dobiehali a pridávali sa počas výkladu. Tí, ktorí prehliadku so sprievodcom absolvovali, dozvedeli sa aj okrem iného aj to, že dva z dendrologického hľadiska najzaujímavejšie stromy parku – metasekvoja čínska a cedrovec zbiehavý rastú pred budovou Úradu vlády a môže ich teda vidieť okoloidúci bez toho aby do záhrady vošli.
V záhrade Úradu vlády zaujali bonsaje a čaje.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Predviedli sa aj iné záhrady a parky
V susednej prezidentskej záhrade krátko pred poludním rozkladali stánky Turci, Kubánci, Angolčania a čakalo sa na Afgáncov. Latino-americko – orientálno-africký gastrofest odštartoval na poludnie.
V nedeľu boli v Bratislave otvorené aj ďalšie záhrady ktoré bežne prístupné nie sú – zrekonštruovaná historická vilová záhrada na Hlbokej ceste, pred ktorou sa tiahol rad návštevníkov niekoľko desiatok metrov dole Hlbokou ulicou ešte aj po 18 hodine, keď sa celé podujatie končilo. Záujemcov o prehliadku vpúšťali dnu po desiatich. "Hádam si tu môžem chvíľu posedieť, keď som čakal hodinu!" ohradil sa jeden z návštevníkov, keď ho sprievodkyňa upozornila, že treba pokračovať v prehliadke. V záhrade plnej nádherných zákutí, fontán a kvetov mohli jednotliví návštevníci stráviť približne desať minút.
Pohľad do dvora Paláca Motešických mnohých očaril. Záhrada, v ktorej strede je fontána korunovaná obrovským bonsajom napriek svojej malej rozlohe ponúka viaceré možnosti na oddych a nádherné pohľady. Domáci, pretože záhrada je verejnosti neprístupná, môžu sedieť na hojdačkách či na lavičkách a počúvať zurčiacu vodu vo fontáne.
Bývalá záhrada Františkánov ležiaca medzi budovou magistrátu a zadnou stranou Hlavnej pošty bola sklamaním. Je to miesto, kde je málo lavičiek, fontána nefunguje a nie sú v nej takmer žiadne väčšie stromy. Príjemným prekvapením boli sprievodcovia, študenti, ktorí o záhrade rozprávali so záujmom a ponúkali na predaj bylinky. Na rozdiel od niektorých svojich spolužiakov v ostatných záhradách nemuseli čítať a o téme rozprávali so zaujatím. Program bol aj na ďalších miestach, v Sade Janka Kráľa, a v Horskom parku.
Podujatie Víkend historických parkov a záhrad, ktorého tretí ročník sa konal od 3. do 5. júna, organizovala nezisková organizácia Národný Trust. Po skončení podujatia Michaela Kubíková z organizácie informovala, že záhradu Úradu vlády si počas nedele prišlo pozrieť 2500 návštevníkov, záhradu na Hlbokej približne 1800 ľudí a prezidentská záhrada mala okolo tisíc návštevníkov.
Víkend historických parkov a záhrad sprístupnil aj niekoľko súkromných záhrad. Na fotografii historická vilová záhrada na Hlbokej ulici.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA