BRATISLAVA. Po dozorných radách si včera politické strany rozdelili aj predstavenstvá štyroch najdôležitejších mestských podnikov. Mestskí poslanci schválili zoznam nominantov bez pripomienok, bez diskusie, nikto nebol proti. O tom, ako si ľudí vybrali, nechcú veľmi hovoriť.
„Tam sú nejaké dohody, ale je zbytočné to vynášať na verejnosť,“ povedal Ivo Nesrovnal, predseda najsilnejšieho klubu SDKÚ a Mosta-Híd.
Straníkom je napríklad Milan Trstenský z SDKÚ v predstavenstve Bratislavskej vodárenskej.
O čom rozhodli Vedenie kľúčových mestských podnikov
Dopravný podnik Bratislava; Metro Bratislava; Odvoz a likvidácia odpadu; Bratislavská vodárenská
spoločnosť.
V predstavenstve firmy Metro bude František Dej zo Smeru, ktorý je aj členom dozornej rady firmy Tehelné pole, ktorá stavala zimný štadión aj susediaci hotel Juraja Širokého.
Do predstavenstva Dopravného podniku sa zasa dostal Ľubomír Belfi, bývalý generálny riaditeľ televízie TA3.
Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) hovorí, že si všetkých nominantov nelustroval.
Rýchla dohoda „Bola tam diskusia v koalícii, bola diskusia v opozičných kluboch. Navzájom sa tie návrhy poskladali tak, aby to vlastne tvorilo nejaký celok,“ povedal Ftáčnik.
O predstavenstvách mestských podnikov napokon nerozhodli konkurzy, ale politická dohoda všetkých strán v mestskom zastupiteľstve. Zopakovala sa tak situácia z predchádzajúcich volebných období.
Milan Trstenský z SDKÚ, ktorého zvolili do predstavenstva Bratislavskej vodárenskej hovorí, že strana si ho vybrala vo vlastnom vnútornom výberovom konaní. „Sedel som tu štyri roky v dozornej rade, som v problematike zorientovaný.“
František Dej zo Smeru v predstavenstve Metra odpovedal na otázku, kto ho nominoval, vyhýbavo. „Spýtajte sa predkladateľa materiálu.“ Nakoniec priznal, že bol nominantom primátora Milana Ftáčnika.
Časová tieseň Predstavenstvá Koho vybrali
Dopravný podnik: Ľubomír Belfi, exriaditeľ TA3;
Ivan Bútora, vodič MHD s vysokoškolským vzdelaním;
Bronislav Weigl, riaditeľ
prevádzky DPB
OLO: Ľubomír Majer, exposlanec parlamentu SaS,
Jarmila Melichárková,
manažérka, poverená
vedením OLO
BVS: Milan Trstenský, doterajší člen dozornej rady vodární, župný poslanec SDKÚ
Priamu voľbu v mestskom zastupiteľstve namiesto konkurzov odôvodňuje primátor časovou tiesňou, ľuďom
v predstavenstvách mestských podnikov už vypršali funkčné obdobia. Pravica sa totiž s ľavicou dohadovala pol roka. „Tu už nás tlačil zákon, museli sme konať, nedal sa ten problém odložiť,“ hovoril primátor. Funkčné obdobie sa pritom ešte nekončí vo všetkých štyroch podnikoch.
Poslanec Ján Budaj hovorí, že je dobré aspoň to, že už v predstavenstvách nie sú priamo poslanci. „Niektoré strany poškuľovali po tom, že budú nominovať priamo poslancov. V minulosti to bol štandardný model, že si strany rozdávali ovládanie podnikov a nanominovali tam priamo poslancov a tí, čo mali kontrolovať priamo podniky, ich riadili,“ dodal.
Poslancovi Dušanovi Čaplovičovi zo Smeru prekážalo, že mnohých nominantov ani nepoznali a nedostali ani ich životopis. Ftáčnik mu odkázal, že s takou požiadavkou bolo treba prísť skôr.
„Keby aj formálne boli životopisy, nedozvedeli by sme sa, či ten človek je niečí lobista a či je plne kvalifikovaný na tú ktorú prácu,“ myslí si zase Budaj.
Konkurzy chceli Strany nechceli včera hovoriť o tom, ako presne si podniky podelili. Len Katarína Augustinič, predsedníčka poslaneckého klubu SaS a OKS, povedala, že vyberali ľudí len do predstavenstva firmy Odvoz a likvidácia odpadu. Tvrdí, že boli za konkurzy. Keď k nim neprišlo, tak nominovali len ľudí, ktorí už v OLO pracovali doteraz.