BRATISLAVA. Verejnú diskusiu o budúcej podobe nábrežia Dunaja a PKO, čiže o budúcej podobe výstavby na súkromnom pozemku, považuje investor Henbury Development za veľmi nešťastný precedens. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa projektu Nové PKO Marta Bujňáková.
Pozemok mesto predalo a investor zaňho riadne zaplatil. Rozsah a spôsob investície bol podľa Bujňákovej mestom vopred schválený v čase, keď pozemky predalo za určitým účelom. Mesto teraz podľa investora tento účel popiera a porušuje platné zmluvy.
"Nereflektuje fakt, že diskusia o zmene toho, na čo sa mesto zaviazalo, môže byť vedená len so súhlasom subjektu, voči ktorému mesto už určité záväzky má. Rozhodovanie o súkromnom pozemku formou manipulatívneho vyhodnocovania verejnej diskusie je v právnom štáte neprijateľné," uviedla Bujňáková.
Tri varianty návrhov a reálne riešenie budúcej podoby PKO vypracoval investor na základe zadania predstaviteľov mesta a niekoľkokrát im ich aj prezentoval. Investor je pripravený poskytnúť ich kedykoľvek verejnosti aj poslancom.
Všetky návrhy mesto odmietlo a podľa investora svojimi krokmi odďaľuje akékoľvek riešenie, čím dochádza k mareniu investície a k narastaniu škôd. Informovanie mesta o rokovaniach s investorom o podobe dunajského nábrežia je podľa Bujňákovej tendenčné a nezakladá sa na pravde. "Naopak, dochádza k spolitizovaniu problému a slúži na podporu radikálnych a deštruktívnych nálad, ktoré nezmyselne polarizujú spoločnosť," uviedla Bujňáková.
Forma verejnej diskusie je podľa investora jednoznačne "šitá na mieru“ občianskym aktivistom, ktorí tvoria väčšinové publikum na verejných stretnutiach. "Tzv. deliberačnú metódu za metódu vyhodnocovania názorov primátor vybral na základe odporúčania aktivistov. Lenže PKO nie je nový potravinový produkt a 30 ľudí po jeho ochutnaní sa rozhodne, či ho kúpi," uviedla Bujňáková.
Podľa investora môže mesto aktivistom vychádzať v ústrety v prípade, keď bude rozhodovať o nakladaní výlučne so svojím majetkom a nie vtedy, keď je zaviazané na určitý spôsob konania vo vzťahu k investorovi a keď ide aj o nakladanie s majetkom investora.
Snahou investora je od prvého momentu dohodnúť sa o budúcej podobe nábrežia. "Na dohodu treba vždy dvoch, preto opätovne vyzývame mesto, aby pristúpilo na otvorené a transparentné rokovanie, rešpektovalo existujúci právny a ekonomický stav a zákony SR," uviedla Bujňáková.
Reakcia bratislavskej samosprávy
Spoločnosť Henbury Development má legitímne právo prezentovať svoje názory, postoje k budúcej podobe nábrežia Dunaja a PKO nepriamo, prostredníctvom tlačových správ, ale aj priamo, počas série podujatí v rámci prebiehajúcej Verejnej diskusie, ktorú pre širokú verejnosť pripravilo vedenie bratislavskej samosprávy.
Primátor Milan Ftáčnik v snahe maximálne objektivizovať rozhodovania samosprávy, rokovanie mestského zastupiteľstva k tejto téme, inicioval zorganizovanie diskusie, ktorá vytvára priestor pre všetky zainteresované strany a hlavne pre Bratislavčanov, ktorým právo vyjadriť názor bývalý primátor Andrej Ďurkovský bezprecedentným spôsobom uprel.
Dunajské nábrežie je z hľadiska rozvoja mesta významný priestor a napriek tomu, že výrazná časť pozemkov je v súkromných rukách, nikto nemôže robiť, čo chce, musí rešpektovať regulácie definované územným plánom, do investičných zámerov musí premietať verejný záujem, ktorý v rámci zákonného posudzovania presadzuje okrem iného samospráva.
V každej modernej spoločnosti 21. storočia je úplne štandardné a priam nevyhnutné, aby sa o využití významných priestoroch rozhodovalo po verejných diskusiách, a preto konštatovanie investora, že súčasné aktivity mesta sú tendenčné a „šité na mieru“, sú ničím nepodložené a priam falošné nie vo vzťahu k mestu, ale k jeho obyvateľom, k bratislavskej verejnosti.
Ľubomír Andrassy
hovorca primátora Bratislavy