BRATISLAVA. Na Medzinárodný deň detí slávnostne otvorili novú transplantačnú jednotku kostnej drene (TJKD) v detskej klinike Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Ide o jedinú takúto jednotku pre deti na Slovensku.
Kompletná prestavba sa začala vo februári tohto roka. Pôvodné priestory transplantačnej jednotky už nevyhovovali a nebolo možné v nich zabezpečiť adekvátnu starostlivosť pre deti. Podľa riaditeľa nemocnice Daniela Žitňana transplantačnú jednotku zrekonštruovali v rekordne krátkom čase.
Prispeli darcovia i ministerstvo
„Je to najväčší, najvýraznejší, najkrajší projekt čo sa týka detskej medicíny na Slovensku,“ povedal riaditeľ Žitňan. Ministerstvo zdravotníctva poskytlo na vybudovanie novej transplantačnej jednotky 2 211 822,75 eura.
Primárka transplantačnej jednotky Júlia Horáková označila vznik novej jednotky za splnenie ich sna. „Keď sme vstupovali do tohto projektu, to bol len náš sen, lebo sme vedeli, že aj keď sa snažíme, nie sme schopní zrealizovať transplant pre deti,“ dodala primárka.
Nadácia Kvapka nádeje na Slovensku prispela na projekt sumou 225 000 eur. Ďalšie organizácie a jednotlivci prispeli sumou 71 481 eur. Projekt transplantačnej jednotky zahŕňa šesť izolačných boxov, tri dvojlôžkové izby na prípravu pacientov, dve trojlôžkové izby pre sprievodcov detí, nové ambulancie a stacionár.
Premiérka sa "neteší"
Všetky izby pre pacientov sú klimatizované a k dispozícii majú malí pacienti aj televízor. Každé dieťa bude mať pri svojej posteli kyslíkové rozvody, svetlá, dorozumievací systém aj pripojenie na internet.
Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili aj predsedníčka vlády Iveta Radičová a minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. „Neviem, či slovo, že sa teším, je to správne. Človek by sa tešil, keby sme deti mali úplne zdravé,“ uviedla premiérka.
Minister zdravotníctva si želá, aby pacientov na transplantačnej jednotke bolo čo najmenej. „Majú to najlepšie, čo slovenská medicína vôbec ponúka,“ povedal na dnešnom otvorení Uhliarik. Je podľa neho veľmi dôležité, aby sa investovalo do zdravotníctva a aby pacienti, deti aj dospelí, dostali to najlepšie, čo si zaslúžia.
V Česku to šlo pomalšie
Ako uviedla zakladateľka Nadácie Kvapka Nádeje Vendula Auš Svobodová, v Čechách proces otvorenia transplantačnej jednotky trval dlhšie. „Ten proces nebol taký krátky a taký veselý a tak jednoduchý ako tu,“ povedala Svobodová. Vyslovila tiež radosť za všetkých rodičov, že sa podarilo novú jednotku na Slovensku otvoriť.
U detského pacienta bola prvá transplantácia kostnej drene v novembri 1995 na II. Detskej klinike Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave. Toto pracovisko je jediným na Slovensku, kde vykonávajú transplantácie krvotvorných buniek v detskom veku.
Počas svojej existencie vykonali 227 transplantácií. Ročne tak dostane priemerne 30 detí šancu na záchranu života.