Bratislava Zberné dvory
OLO už iba na Ivanskej;
Menšie dvory mestských častí
Petržalka – Čapajevova 6 P. Biskupice – Dvojkrížna Vrakuňa – Ihličnatá 7 Rača – Pri šajbách Vajnory – Rybničná Devínska Nová Ves - Skládka Pri tehelni Záhorská Bystrica - Ekocentrum Devín - Hradná
BRATISLAVA. Jediný zberný dvor v širšom centre Bratislavy zatvorili. Súkromný majiteľ nepredĺžil nájomnú zmluvu na pozemky na Bazovej ulici a skončiť tam tak musí zber odpadu mestskej firmy OLO aj mestská odťahovka Dopravného podniku.
Pozemky pod zberným dvorom pritom patrili v minulosti mestu. V roku 2007 ich mestské zastupiteľstvo vymenilo za priestory v rozostavanej budove v Petržalke.
Namiesto dvora byty Výmena pozemkov prešla najmä vďaka vtedajším miestnym poslancom SDKÚ. Väčšina týchto poslancov z SDKÚ neskôr odišla a vytvorila Občiansky klub. Za výmenu hlasoval aj jeden z odídencov Valentín Mikuš, donedávna šéf mestského podniku OLO. Súkromná firma už po výmene avizovala, že na pozemkoch postaví kancelárie a byty.
Bez zberného dvora môžu mať problémy s veľkorozmerným odpadom najmä v centre mesta. „V Starom Meste vraj nemajú vhodný priestor,“ hovorí obchodný riaditeľ OLO Martin Kuruc, tiež odídenec z SDKÚ. Tvrdí, že rokujú o otvorení zberného dvora v Ružinove.
OLO má v správe už len jediný zberný dvor – na Ivanskej ceste. Okrem toho firma spolupracuje s mestskými časťami a podieľa sa na menších zberných dvoroch napríklad v Podunajských Biskupiciach či v Petržalke.
Pozrite sa, ako to vyzerá pri Slovnafte. Žeby nový "zberný dvor."?
Separovanie rástlo Pavol Široký z organizácie Greenpeace hovorí, že po zrušení dvora na Bazovej môže pribudnúť čiernych skládok, pretože ľudia budú leniví ísť s odpadom až na Ivanskú cestu. Dvor bol podľa neho využívaný, zamestnanci sa vraj od rána do večera nezastavili.
Práve zberné dvory podľa Širokého motivujú ľudí, aby triedili odpad. Štatistiky OLO ukazujú, že Bratislavčania čoraz viac separujú. Objem vyzbieraného papiera stúpol za posledných päť rokov takmer na trojnásobok. V roku 2006 OLO vyzbieralo 2355 ton papiera, vlani to už bolo vyše osemtisíc ton.
Čierne skládky pribúdajú.
Foto: MNK/SME
Prvý padol šéf mestskej firmy na odvoz odpadu
O vedení mestských podnikov nerozhodnú konkurzy, ale poslanci.
BRATISLAVA. Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) je prvou mestskou firmou, v ktorej po decembrových komunálnych voľbách vymenili generálneho riaditeľa.
Valentína Mikuša, ktorý okrem firmy OLO šéfoval aj odídencom z bratislavskej SDKÚ pri štiepení v roku 2008, dočasne vymenila Jarmila Melichárková, ktorú vedenie mesta označilo za skúsenú krízovú manažérku. Mikuš odišiel po dohode s primátorom Milanom Ftáčnikom (nezávislý s podporou Smeru).
„Chcel som takto postupovať aj v iných podnikoch no tam takáto vôľa na odvolanie nebola,“ hovorí Ftáčnik. Vymeniť chcel aj Daniela Gemerana, šéfa Bratislavskej vodárenskej, ktorú podľa Ftáčnika tunelovali za primátora Andreja Ďurkovského (vtedy KDH). Gemeran odmietol odísť.
Vedenie kľúčových mestských podnikov tak budú meniť poslanci. Zajtra na mimoriadnom zastupiteľstve budú vyberať predstavenstvá Dopravného podniku, Metra, OLO a Bratislavskej vodárenskej.
Mikuš, ktorý v novembrových voľbách neúspešne kandidoval za starostu Ružinova, aj po odvolaní zostal súčasťou predstavenstva firmy OLO.
„Vzdal som sa aj členstva, no môžem tak urobiť až na prvom valnom zhromaždení,“ dodal Mikuš.
Výmena podľa Mikuša nesúvisela s tým, že OLO muselo vlani zaplatiť za nadmerné vypúšťanie škodlivých látok do ovzdušia najvyššiu pokutu na Slovensku. „Tá pokuta bola normálna, aj keď sme sa odvolali,“ vraví Mikuš. Za pokutu viní aj pokazený prístroj, ktorý meria škodliviny.
Lucia Tkáčiková