
ILUSTRAČNÉ FOTO - INTERNET
Slovenskí reprezentanti v bocci, všetci reprezentujúci bratislavský klub Altius, zažili v uplynulých dňoch premiéru na majstrovstvách sveta telesne postihnutých v portugalskom meste Póvoa do Varzim. Zúčastnilo sa na ňom približne 200 športovcov z 28 krajín.
„Boccia sa hrá na Slovensku predovšetkým v Bratislave v športovom klube telesne postihnutej mládeže Altius. Veľkú zásluhu má na tom moja manželka Zuzana, reprezentačná trénerka, ktorá hru medzi našimi členmi rozšírila,“ povedal predseda klubu Martin Gabko.
„Boccia je často jedinou možnou pohybovou aktivitou pre ťažko telesne postihnutých. Je to veľmi stará hra, jej korene siahajú do Portugalska, Španielska a Talianska. Je modifikáciou hry pétanque.“
Hrajú dvaja hráči so šiestimi červenými, šiestimi modrými a jednou bielou loptičkou – jack ball. Úlohou hráčov je prikotúľať svoje farebné lopty čo najbližšie k malej bielej. Každý zápas sa hrá na viac hier, ktorých výsledok sa ráta ako sety v tenise.
Lopty sú z kože, ručne šité a sú naplnené špeciálnymi granulami, aby držali stálu pevnosť a tvar. Na svete sú iba dvaja certifikovaní výrobcovia – v Dánsku a na Novom Zélande. Jedna sada stojí až 200 dolárov. Bocciu hrávajú športovci po detskej mozgovej obrne, s kvadruparézou či svaloví distrofici a na majstrovstvách sveta súťažia v štyroch kategóriách, podľa stupňa hendikepu.
„V kategórii BC4 sú športovci s najľahším postihnutím, v BC3 sú hráči, ktorí nedokážu sami uchopiť loptu, a tak si pomáhajú malou rampou, z ktorej spúšťajú loptu, alebo špeciálnou helmou s ,tykadlom‘, ktorým uvádzajú loptu do pohybu. V BC1 hráčom pomáha pri hre asistent, v BC2 hrajú bez pomoci – samostatne.“
Najúspešnejší medzi jednotlivcami bol Matej Švaňa (BC3), ktorý v boji o bronzovú medailu podľahol o jediný bod paralympijskému víťazovi Croninovi z Írska. Róbert Ďurkovič (BC4) obsadil šiestu priečku a Martin Strehársky (BC4) skončil trinásty. Obaja si potom vybojovali v súťaži párov štvrté miesto. V kategórii BC2 patrí Jánovi Kúdelovi 31. miesto.
Najlepších boccistov čaká na jeseň 2003 účasť na svetovom pohári na Novom Zélande a potom v roku 2004 paralympijské hry v Aténach. „Všetci hráči do 8. miesta na týchto majstrovstvách sveta by mali dostať pozvánku aj na svetový pohár. Otázkou je, či dokážeme takú ďalekú cestu aj zaplatiť. Ak si však chceme udržať dobré postavenie vo svetovom rebríčku a dobré vyhliadky na paralympijské hry, nemali by sme stratiť kontakt so svetovou špičkou.“