BRATISLAVA. „V prvom momente to bol šok. Na mieste, kde stálo moje auto, nebolo nič,“ opisuje svoje zdesenie pani Michaela
z Bratislavy. Auto jej z centra mesta odtiahli pred mesiacom. Mestskej polícii volali susedia, prekážalo im, že na chodníku bolo menej ako jeden a pol metra voľného priestoru. „Policajt mi ukázal fotky, aj keď z nich nebolo úplne jasné, že by som stála o 30 centimetrov bližšie.“
Pokuta bola nakoniec len päť eur. Poplatok odťahovke však bol aj pri nízkej pokute rovnaký ako pri všetkých iných prípadoch – 93 eur .
Možné porušenia zákona Práve jednotný poplatok za odtiahnutie je jedným z viacerých sporných bodov v odťahovaní v bratislavskom Starom Meste. Právnici sa zhodujú, že pri ňom mestská časť aj súkromná odťahovka porušujú zákon. Nejasné je aj to, či môže autá odťahovať súkromník.
Prípadu sa po viacerých sťažnostiach chytili aj študenti Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Ako praktické cvičenie vypracovali pre odtiahnutých vodičov vzorovú žalobu.
Čítajte tiež - Odťahovka má problém so zákonom
Študentská žaloba
Študenti dali dokopy aj body, o ktoré sa môže odtiahnutý oprieť, a dôkazy, ktoré pri konaní potrebuje.
„Toto bola zatiaľ najzaujímavejšia seminárna práca, akú som na škole robila,“ hovorí druháčka Gabriela Miháliková.
„Firma prijala plnenie, na ktoré neexistuje platný právny titul. Ak vyberajú pokuty za odťah, dá sa to považovať za bezdôvodné obohatenie,“ hovorí pedagóg Matej Kačaljak.
Čo si treba pripraviť
svedecké výpovede (okolostojaci pri zákroku); potvrdenie o zaplatení poplatku; reklamačný protokol; fotky poškodeného auta, miesta odkiaľ bolo vozidlo odtiahnuté...
Bratislavská odťahovka.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME – GABRIEL KUCHTA