BRATISLAVA. Historické objekty, mestské záhrady a ďalšie verejné priestory rakúskej metropoly predstavuje výstava Viedeň, svetové kultúrne dedičstvo a súčasná architektúra. Je v Rakúskom kultúrnom fóre v Bratislave, kde potrvá do 17. júna.
Historické centrum Viedne je na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO od decembra 2001. Podľa magistrátu Viedne odvtedy mesto zaznamenalo veľa historických úspechov v medzinárodnom meradle pri svojej výstavbe či architektúre.
Viedeň si je vedomá svojej zodpovednosti vyplývajúcej z atribútu svetového kultúrneho dedičstva. Úspešne iniciovala intenzívne projekty, ktorých výsledkom je zachovanie histórie spolu s ďalším rozvojom mesta. V tomto zmysle sa podarilo súčasnými, modernými budovami nadviazať na slávnu staviteľskú históriu. Popri tradičných stavbách zo stredoveku, baroka až po budovy z 19. storočia a začínajúcu modernu predstavuje nová viedenská architektúra už dnes jednu z turistických atrakcií mesta.
Panelová výstava ich prezentuje v celkových i detailných pohľadoch. Okrem fotografií nechýbajú textové informácie o histórii i obnove. Návštevník spozná nedávno vyglazúrovaný pavilón Gloriette postavený v roku 1775 v schönbrunnskom parku, kde cisár František I. rád raňajkoval. Tiež reštaurovaný oceľovo-sklenený Palmový dom v secesnom štýle, vybudované mestské námestie z predného nádvoria budovy rakúskeho parlamentu, rekonštruovaný areál Univerzity Viedeň a nové sály Reduty po požiari v roku 1992.
Z bývalých dvorných stajní je od roku 2001 Centrum súčasného umenia, na mieste bývalej synagógy, židovskej školy a rituálnych kúpeľov je Židovské námestie s Pamätníkom holokaustu od roku 2000. Osvetľovacie úpravy na Schwarzenberglatze a umeleckom námestí Karlsplatz, rekonštrukcia a prístavba paláca Albertina alebo úpravy vchodov do historických obchodov či striech tiež potvrdzujú citlivé zásahy. Mesto uvádza aj projekt urbanistického rozvoja svojho centra, chránené zóny či koncept výškových budov.