BRATISLAVA. Kto čakal šelmy preskakujúce cez horiaci kruh alebo drezúru poníkov, mohol odchádzať z Medickej záhrady sklamaný. Nový festival Cirku l'art, ktorý sa tam konal od štvrtka do nedele, chcel totiž ukázať cirkusové umenie ľudí.
Kým v zahraničí je nový cirkus známym pojmom, na Slovensku o ňom vedia len tí, ktorí navštívili hit českých javísk – predstavenie La Putyka. Do Medickej záhrady sa prišli okrem Čechov predviesť aj umelci z ďalších štrnástich krajín.
„To, čo sme priniesli na Slovensko, je svetovo uznávaná elita,“ tvrdí organizátor Pavol Kelley.
Česi, Švajčiari, Taliani Bratislavčanov asi najviac zaujímali českí artisti vrátane slávneho komika Bolka Polívku. Ostatné hviezdy nového cirkusu, ako taliansko-švajčiarske duo Circoncentrique, objavili vďaka festivalu.
Medická záhrada História a dnes
1770: palác so záhradou
vybudoval gróf Ján Gobert; začiatkom 19. storočia
ju kúpil gróf Esterházy,
záhrada dosiahla vrchol
svojho rozkvetu; potom však začala chátrať
a koncom 19. storočia
ju ďalší majitelia darovali
lekárskej fakulte, ktorá ju sprístupnila; v jednom z kútov je socha Sándora Petőfiho; dnes je tam letná čitáreň; od 10. do 12. júna tam organizujú festival jedla Gurmán Fest.
Asi najväčšiu pozornosť pútal „zelený muž“, herec i režisér Adrian Schvarzstein zo Španielska, ktorému areál Medickej záhrady nestačil. Vyvádzal aj na ulici, zastavoval autá a presádzal v nich cestujúcich.
Počas festivalu sa tak Medická záhrada, ktorá bola aj pre ochranu vzácnych druhov rastlín a kvetov dlhé roky „iba“ záhradou, stala aj miestom kultúry. „Bolo to fantastické, prostredie aj tí klauni,“ hovorí jedna z návštevníčok.
Podujatia v záhrade boli zadarmo, prilákali tisícky ľudí
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Takmer neprístupná Každé podujatie podľa hovorcu Starého Mesta Tomáša Halána musia odobriť pamiatkari, organizátori skladajú aj kauciu 10tisíc eur na prípadné škody. Záhradu musia vrátiť v pôvodnom stave.
„Robili sme špeciálne podlahy, ktoré sa používajú aj v botanickej záhrade, aby sme záhradu neporušili,“ povedal Kelley.
Rovnaké podmienky budú musieť splniť aj organizátori Gurmán Festu, ktorý sa v Medickej záhrade uskutoční v polovici júna.
Máme odpor k drezúre zvierat
PAVOL KELLEY, ktorý organizuje aj Kremnické gagy, hovorí, že na Cirku l'art prišli tisícky ľudí. Čo bolo cieľom festivalu? Ukázať, že cirkus môže byť aj bez trápenia zvierat?
„Sme radi, že na Slovensko prinášame nový cirkus ako žáner, ktorý už niekoľko desiatok rokov funguje vo vyspelých krajinách. Dokonca je vysoká škola nového cirkusu. Naša motivácia tiež je, že zvieratá nepatria pod drezúru, máme odpor proti takýmto spôsobom. Nový cirkus je zaujímavý práve v tom, že nepoužíva zvieratá na takéto účely.“
Koľko návštevníkov prišlo na Cirku l'art?
„Ešte to rátame. Ale v záhrade bolo asi tri a pol tisíca ľudí.“
Festival sa ujal, bude teda o rok ďalší ročník?
„Zatiaľ to vyzerá na vyrovnaný rozpočet, takže ak neskrachujeme, keďže máme aj nejaké dodatočné náklady, tak to budeme robiť aj o rok.“
(him)