
Mesto plánovalo v Petržalke vystavať novú požiarnu stanicu. Na jej dokončenie požiadal investor o osem milionov korún navyše. Keďže sa až dnes rozhodne, či hasiči zostanú pod mestom, poslanci mestského zastupiteľstva navýšenie neodsúhlasili. FOTO SME - PAVOL MAJER
Dnes rozhodnú poslanci v parlamente o tom, či hasiči zostanú pod mestom, alebo prejdú pod štát. Na Slovensku tak padne posledný mestský hasičský zbor. Ten náš patrí v republike medzi najlepšie nielen výkonom pracovníkov, ale aj technickým vybavením. Za 12 rokov existencie mesto do neho investovalo viac ako 500 milionov korún.
Problémy hasičov sa rozpútali, keď parlament zákonom rozdelil štátnych a mestských hasičov. Mestskí hasiči sa dostali pod zákon o verejnej službe, čím na rozdiel od svojich štátnych kolegov boli ukrátení platovo aj o sociálne výhody. Pred rokom na jeseň spísali petíciu a žiadali mesto, aby ich pustili pod štát, tak ako to urobili v Košiciach. Poslanci petícii nevyhoveli. Námestník primátora Roman Vavrík zabezpečil na tento rok prísun financií. Politici v parlamente sa nakoniec rozhodli novelizovať zákon o hasičskom zbore.
Aby mesto nestratilo kontrolu nad zborom, budú mestskí poslanci schvaľovať veliteľa a tiež zmeny v stave zamestnancov. Majetok zostane vo vlastníctve mesta, štát ho dostane do prenájmu za symbolickú sumu. Ako bude dnes hlasovať Roman Vavrík, ktorý je zároveň spravodajcom novely? „Je to ťažké rozhodnutie, pretože mesto naozaj veľa investovalo do hasičov a oni dosiahli vysokú úroveň,“ odpovedá. „Na druhej strane nemôžeme držať ľudí v nevýhodných podmienkach a pozerať sa, ako dávajú výpovede.“
Novela o hasičskom zbore bola jedným z dôvodov, prečo v júni poslanci mesta neschválili zmeny v rozpočte. Na požiarnu stanicu na Čapajevovej ulici žiadal investor Paming navyše osem milionov korún, návrh však neprešiel. Stanica v Petržalke sa stavia od roku 1997 a mala byť postavená v európskom štandarde.
INGRID DROZDÍKOVÁ