BRATISLAVA. Pod názvom Talenty 20092011 je v bratislavskej Galérii X vystavená tvorba troch slovenských účastníkov medzinárodného veľtrhu remesiel v nemeckom Mníchove.
"Súťaž je určená pre autorov do 30 rokov s poslaním stimulovať tvorbu v oblasti umeleckých remesiel a dizajnu. Zúčastňujú sa na nej súťažiaci z USA, Austrálie, Ázie, európskych krajín a úspechom býva už účasť na výstave. Z nich iba niekoľkí získajú Cenu talentov, a to sa v tomto roku podarilo našej Ľubomíre Abrahámovej," na piatkovej (13.5.) vernisáži, povedala pre TASR kurátorka výstavy Silvia Fedorová.
Od vzniku SR Fedorová každoročne posiela do súťaže návrhy prác štyroch-piatich mladých slovenských umelcov. Z nich porota vyberie prevažne jedného, ojedinele dvoch. Cena talentov je výnimočné ocenenie o čom svedčí skutočnosť, že Abrahámová je iba tretia naša laureátka, keď od roku 1993 sa to podarilo Daliborovi Palenčíkovi (2004) a Ľubici Poncik Kurhajcovej (2006).
"Vytvorila som z plechovej tkaniny ženský ľudový odev z trnavskej oblasti, ktorý som zošila zlatou niťou a ozdobila drobným kovovým odpadovým materiálom, ako sú podložky či matice. Trvalo mi to dlho, pretože odev som dala zhrdzavieť," priblížila nám tvorbu úspešného objektu študentka piateho ročníka Vysokej školy výtvarných umení. Podľa Fedorovej takéto ocenenie je pre začínajúcich umelcov veľmi významné. Jeho držitelia sú odborníkmi i galéristami rešpektovaní umelci, ktorí dostávajú rôzne ponuky.
V expozícii sú aj diela dvoch vybraných účastníkov svetovej súťaže z predchádzajúcich rokov. Ivan Illovský (2010) vytvoril viaceré objekty z optického, kompozičného, brúseného, lešteného a taveného skla do formy. Tento krehký materiál kombinoval so železom, medeným plechom a oceľou. Aj účastník v roku 2009 Peter Ďuriš je študujúci sklár. Okrem variabilných váz a svietnikov s názvom Hexatky vystavuje nádoby Vodufo, Granátovka, Dekonštrukčné sklo i zostavu pohárov 2=3. Niektoré exponáty sú vtipné.
Výstavu pripravilo občianske združenie Galéria X a potrvá do 30. mája.