Dostali sme sa do horného hradu, ktorý je už tri roky neprístupný. Zakázaná časť Devína odkryla stredoveké nálezisko aj pravekú jaskyňu. Unikátne objavy zimovali na hrade odkryté. Na dokončenie obnovy chýbajú peniaze.
DEVÍN. „Musíte si dať pozor," hovorí archeologička Katarína Harmadyová. Vedúca archeologického výskumu na Devíne nás vedie po lešení a drevených rebríkoch na horný hrad, uzavretý už od roku 2008.
„Tu minulý rok spadol napríklad Ladislav Snopko," ukazuje na rebrík vedúci na plochu s najlepším výhľadom.
Podstatná časť hradu je oplotená a šplhanie po rebríkoch nie je bezpečné, nevítaní návštevníci sa sem aj tak dostanú. „Minulé leto sme tu našli napríklad vínovú fľašu, pred pár rokmi tu niekto aj spadol dolu," hovorí Harmadyová.
Improvizujú
Horný hrad odkryl aj významné archeologické nálezy. A nedostatok peňazí ich opäť ukryl – pod čierny igelit a geotextíliu.
Niektoré odhalené interiéry takto prežili už tretiu zimu. A nie je jasné, dokedy to potrvá.
Vlani bývalé vedenie mesta stoplo obnovu horného hradu Devína, dôvodom boli peniaze. Na dokončenie časti pamiatky, ktorá ponúkala návštevníkom najlepší výhľad na sútok Dunaja a Moravy aj expozíciu o stavebnom vývoji hradu, chýba asi 270-tisíc eur.
V tohtoročnom rozpočte zadlžená Bratislava s hradom Devín vôbec nepočíta.
Igelit ukrýva napríklad nečakane objavené základy obrannej veže z 13. storočia. „Je to absolútny unikát," hovorí Harmadyová. Archeológov prekvapil aj nález dvojdomu pristaveného k hradbám zo 14. storočia.
„Najstarší interiér bol odkrytý v roku 2008 a je vonku už tri zimy," upozorňuje Harmadyová. „Prekrytý je nedostatočne. Hrozí poškodenie, jedna časť muriva sa už zosunula, no to bola mladšia prístavba."
V drese na hrad
„Zákaz vstupu, No entry," takáto tabuľa, spolu s reťazou a bránkou oddeľuje návštevníkov Devína od prehliadky hornej časti hradu.
Ročne si príde Devín pozrieť asi 90tisíc návštevníkov z celého sveta. Počas hokejových majstrovstiev väčší nápor návštevníkov podľa Harmadyovej nebol. „Niektorých fanúšikov sme spoznali podľa dresov."
Miesto s najlepším je nedostupné.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Turisti pod múrom
S obnovou horného hradu začalo mesto v roku 2008. Prioritou bolo zachrániť hradný múr pred zosunutím, čo sa podľa Harmadyovej podarilo. „Najdôležitejšie bolo opraviť trhlinu v murive, sledovali sme ju už rok alebo dva predtým. Je to priamo pod prístupom na horný hrad, davy turistov chodili rovno pod tým."
Ostatné múry nie sú vraj v kritickom stave. „Zatiaľ sa držia, priebežne prebiehala konzervácia korún murív, no sú miesta, kde to vlhne," ukazuje Harmadyová na múr v takzvanej Šijovej priekope. Práve tá oddeľuje Devín
od jeho teraz neprístupnej časti.
Vedie cez ňu nový most, ktorý ešte stihli obnoviť. Bol v dezolátnom stave. „Bola to otázka času, kedy sa niečo stane," dodáva archeologička.
Obnovu národnej kultúrnej pamiatky zabezpečoval Paming – mestský investor pamiatkovej obnovy. Jeho riaditeľ Jozef Hrabina vraví, že teraz zrútenie nehrozí, no pri odkladaní opráv môže prísť k poškodeniu aj deštrukcii pamiatky.
Doteraz nedokončili ani prístupovú cestu na horný hrad. Pôvodné drevené schodisko museli odstrániť. Harmadyová vraví, že bolo v dezolátnom stave a návštevníci sa po ňom báli chodiť.
Do jaskyne!
V hornom hrade sú aj dve jaskyne. Staršia, z mladších treťohôr, bola prístupná už pred zatvorením hradu. Teraz archeológovia zvažujú sprístupniť aj mladšiu jaskyňu umiestnenú nižšie ako tá praveká.
„Ide o nižší priestor, ktorý bol nedostupný. Vidieť tam dno 16 miliónov rokov starého badenského mora, je tam aj piesok."
Paming má tiež plány, na ktoré chýbajú peniaze. Uvažuje napríklad o otvorení východnej brány ako druhého vstupu na hrad priamo z prístavu či o nočnom osvetlení hradu.
Pozri si fotogalériu z horného hrad Devína
Horný hrad je neprístupný.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Hrad má počkať na Cyrila a Metoda
Minister kultúry chce Devínu pomôcť v rámci výročia príchodu vierozvestov. To bude o dva roky.
DEVÍN. Na dokončenie obnovy horného hradu Devína chýba približne 270-tisíc eur.
Mesto s nimi pre zdedené dlhy bývalého vedeniav rozpočte nepočíta, či pamiatke pomôže ministerstvo kultúry, je zatiaľ nejasné. Konkrétne kroky ešte neurobilo, no tvrdí, že minister kultúry Daniel Krajcer (SaS) sa o hrad zaujíma.
„Minister považuje túto pamiatku za mimoriadne významnú,“ hovorí Andrej Piško z ministerstva. Pripomína však, že vlastníkom hradu je mesto, ktoré sa doteraz na ministerstvo neobrátilo.„Ministerstvo si vyžiadalo k vzniknutej situácii odborné podklady,“ dodáva Piško.
Na otázku, ako chcú hradu pomôcť, Piško odpovedal, že ministerstvo plánuje v súvislosti s pripravovanými oslavami 1150. výročia príchodu Cyrila a Metoda na naše územie vytvoriť finančnú platformu pre podporu súvisiacich projektov. Aké to budú, nekonkretizoval. Výročie je o dva roky.
Ak mesto nebude v rekonštrukcii Devína pokračovať, hrozí mu vážne poškodenie.
Lucia Tkáčiková
Novoodhalené architektúry chráni len igelit a textília.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Prístup na horný hrad chýba.
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
FOTO SME – GABRIEL KUCHTA
Na hornom hrade našli aj postriebrený prsteň a okenné terčíky zo 16. storočia a delovú guľu z 15. storočia.
FOTO – MESTSKÉ MÚZEUM