BRATISLAVA. Medzi hlavných organizátorov sobotného (14.5.) podujatia Noc múzeí a galérií patrí Slovenské národné múzeum (SNM). Jeho 18 špecializovaných múzeí na celom Slovensku okrem prehliadok stálych expozícií a výstav pripravuje takmer 70 rôznych aktivít. Najviac ich bude v hlavnom meste, kde má SNM desať múzeí.
Novinkou v rekonštruovanej Klenotnici Bratislavského hradu bude expozícia Svedectvo času zostavená z najnovších i starších nálezov v areáli tejto národnej kultúrnej pamiatky.
Nebude chýbať unikátny poklad keltských mincí objavený v roku 2009. Výstava je aj na počesť 200. výročia požiaru tohto hradu, čo si organizátori pripomenú jeho simuláciou o 15. a 18. hodine v Podhradí pred Archeologickým múzeom. Podľa denníka Pressburger Zeitung z 31. mája 1811 požiar hradu trval tri dni a spôsobil škodu dva milióny guldenov, v ohni zahynulo deväť ľudí, niekoľko bolo nezvestných a vyše 100 rodín ostalo bez prístrešia. "Dátum 28. mája 1811 zostane nielen v letopisoch Bratislavy, ale aj celého Uhorska smutný a nezabudnuteľný," napísal denník.
"Novinkou bude odhalenie eštebáckych dokumentov na výstave Prísne tajné či módna prehliadka a prezentácia vyše storočnej módy na neďalekom Hrade Červený Kameň," uviedol pre TASR generálny riaditeľ SNM Rastislav Pudelka.
V Prírodovednom múzeu si návštevník pozrie vynovenú expozíciu Zázrak prírody Biodiverzita Slovenska. Prehliadku spestria výtvarné dielne. Po 50 rokoch dostala nový šat, je modernejšia, pestrejšia, autentickejšia. V SNM je pripravených množstvo prednášok, poradenských služieb, náučnozábavných aktivít od pozorovania slnečnej aj večernej oblohy cez prehliadku antropologického depozitára až po odhaľovanie tajomstiev mikrosveta rastlín.
Na Bratislavskom hrade budú pre deti potulky po jeho areáli a lektorský sprievod venovaný novým výskumom hradu. Archeologické múzeum pozýva na prehliadku novovybudovaného slovanského príbytku rekonštruovaného podľa nálezov a etnologických poznatkov. Deti si vyskúšajú výrobu keramiky, zahrajú sa na archeológov a upečú staroslovanské pečivo.
Na nádvorí Múzea kultúry Maďarov na Slovensku ožijú tradičné gemerské remeslá hrnčiarstvo, košikárstvo, práca s drevom a so šúpolím, výroba odtlačkov cechových pečatidiel. Hudbu v Podhradí koncert študentov Cirkevného konzervatória pripraví Hudobné múzeum. V Múzeu kultúry Chorvátov na Slovensku poradia, aká je historicko-kultúrna hodnota vami donesených starých predmetov. Program spojený s derniérou výstavy Antické Grécko pripraví Detské múzeum SNM.