NOVÉ MESTO. Najefektívnejší spôsob riešenia situácie Polikliniky Tehelná v bratislavskom Novom Meste je podľa Fondu národného majetku SR predaj v transparentnom konaní.
S tým sa podľa riaditeľa Kancelárie predsedníčky výkonného výboru FNM SR Miloslava Homolu stotožnila aj vláda na rokovaní 23. marca.
Záujem o získanie stopercentného podielu polikliniky bezodplatne avizovala bratislavská mestská časť Nové Mesto v marci. Prvé a doteraz jediné rokovanie zástupcov Nového Mesta a FNM k otázke polikliniky bolo v utorok a podľa Homolu neprinieslo žiadnu konkrétnu dohodu.
"Obe strany sa ale zhodli, že v ich záujme je, aby sa zachovala zdravotná starostlivosť v tejto mestskej časti," dodal Homola.
Fond podľa Homolu predložil vláde návrh ako naložiť s majetkovou účasťou polikliniky, a to predajom v transparentnom konaní. Urobil tak preto, lebo napriek medializovaným informáciám zo strany bratislavskej mestskej časti Nové Mesto v marci 2011, že má záujem o bezodplatné získanie stopercentného podielu v poliklinike, fond nedostal žiaden oficiálny návrh.
Fondu podľa Homolu nepredložili ani žiaden zámer mestskej časti o ďalšom nakladaní s týmto majetkom. Homola doplnil, že FNM ako stopercentný akcionár Polikliniky Tehelná, a.s. v marci reagoval „len na medializované informácie týkajúce sa záujmu mestskej časti o bezodplatné získanie podielu v poliklinike.“ Fond podľa neho prejavil záujem rokovať o možnosti bezodplatného prevodu, avšak za jednoznačne a vopred stanovených podmienok. Tie mali zahŕňať prevzatie všetkých záväzkov polikliniky a predloženie reálneho finančného krytia jej prevádzky.
Hovorca Nového Mesta Marek Tettinger v pondelok uviedol, že starosta mestskej časti Rudolf Kusý adresoval Fondu národného majetku dva listy, v ktorých potvrdil záujem samosprávy majetok získať. Ambíciou mestskej časti je po získaní majetku polikliniky pretransformovať ju na moderné centrum poskytovania štandardnej aj nadštandardnej zdravotnej starostlivosti. Zároveň by sa v nej mali sústrediť sociálne služby nielen pre obyvateľov Nového Mesta.
Homola pripomenul, že v minulosti o polikliniku prejavili záujem mestská časť aj vyšší územný celok. "Nakoniec po dlhom čase skončili rokovania pre neochotu zo strany samosprávy preniesť na seba aj jestvujúce záväzky polikliniky," uviedol Homola. Kvôli tomuto dlhému procesu, kedy sa čakalo na ich vyjadrenie, sa podľa neho nezrealizoval ani výber strategického investora a poliklinika sa dostala do ďalších problémov.
Ako pokračoval Homola, fond počas obdobia zastavenia privatizácie za vlády Roberta Fica zvýšil základné imanie polikliniky a tento krok odčerpal z verejných financií takmer 200-tisíc eur. Aj napriek tomu sa negatívne hospodárenie nepodarilo zastaviť a neefektívne spravovanie majetku ho ešte prehĺbilo. V súčasnosti poliklinika eviduje záväzky v celkovej výške takmer 650-tisíc eur.