SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Mesto dnes spúšťa diskusiu k PKO na internete

Verejná diskusia k budúcnosti Parku kultúry a oddychu na stránke mesta potrvá do prvej tretiny júna.Po nej bude nasledovať reprezentatívny prieskum verejnej mienky.Mestskí poslanci sa PKO budú zaoberať na júnovom zastupiteľstve.

Pred dvoma rokmi sa zbierali podpisy za zachovanie PKO.Pred dvoma rokmi sa zbierali podpisy za zachovanie PKO. (Zdroj: ARCHÍV SME - PAVOL FUNTÁL)

Verejná diskusia k budúcnosti Parku kultúry a oddychu na stránke mesta potrvá do prvej tretiny júna. Po nej bude nasledovať reprezentatívny prieskum verejnej mienky. Mestskí poslanci sa PKO budú zaoberať na júnovom zastupiteľstve.

BRATISLAVA. Hlavné mesto dnes na svojej oficiálnej internetovej stránke www.pko.bratislava.sk spúšťa verejnú diskusiu k budúcnosti Parku kultúry a oddychu (PKO) na nábreží Dunaja. Informoval o tom primátor Milan Ftáčnik.

Mesto chce občanom poskytnúť kvalifikované informácie o PKO, aby mohlo do prvej tretiny júna zistiť názory Bratislavčanov na túto problematiku, následne urobiť reprezentatívny prieskum verejnej mienky, ktorý predloží v júni mestským poslancom.

Chronológia kauzy PKO
 • 30. júna 2005 - Bratislavskí mestskí poslanci rozhodli, že mesto predá pozemky v areáli PKO. Pozemky s rozlohou vyše 13 tisíc štvorcových metrov predalo mesto spoločnosti Henbury Development, s.r.o. za takmer 281 miliónov korún. Spoločnosť tu chcela vybudovať multifunkčné rezidenčné centrum s mestskou polyfunkciou. Mesto predalo aj pozemky priamo pod budovami PKO, spoločnosti Henbury malo za ich užívanie platiť korunu ročne.
 • 5. júla 2005 - Mestský výbor Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny (SZOPK) vyjadril znepokojenie nad rozhodnutím poslancov predať pozemky pod PKO. Mesto podľa nich predalo pozemky na lukratívnom území pri nábreží vopred vybratému záujemcovi, bez súťaže.
 • 14. júla 2005 - Primátor Andrej Ďurkovský sa ohradil voči tomu, že by poslanci predajom pozemkov v areáli a pod PKO porušili pravidlá.
 • 2. júna 2006 - Henbury Development uzatvorila s Hlavným mestom zmluvu o spolupráci pri búraní PKO. Zaviazala sa na vlastné náklady zabezpečiť asanačné práce.
 • 6. septembra 2006 - Bratislavský magistrát informoval o tom, že PKO by mali zbúrať najskôr v roku 2009, dovtedy by jeho priestory mali aj naďalej slúžiť kultúrnym podujatiam. Budúcim sídlom zariadenia typu PKO sa mala stať zrekonštruovaná bývalá budova admirality a nová hala na nábreží neďaleko novostavby SND, v novom mestskom centre Eurovea.
 • 29. októbra 2008 - Aktivisti požiadali zaradiť bratislavský PKO do zoznamu pamätihodností hlavného mesta.
 • marec 2009 - Henbury Development vypovedalo mestu nájomnú zmluvu s cieľom upozorniť na závažnosť situácie a aby primäla mesto k riešeniu.
 • 24. marca 2009 - Primátor Andrej Ďurkovský oznámil, že mesto zvažuje spätné odkúpenie pozemkov pod PKO.
 • 8. apríla 2009 - Primátor Ďurkovský oznámil, že je pre neho neprijateľná suma 24,7 mil. eur (744 miliónov Sk), ktorú investor požaduje za pozemky pod PKO. Naďalej však deklaroval záujem mesta o pozemky.
 • 14. apríla 2009 - Investor Henbury Development, s.r.o. začala búrať PKO. Búranie na nátlak mesta prerušila do 15. apríla s podmienkou, že docieli predĺženie búracieho povolenia, ktoré malo platiť do 19. apríla.
 • 15. apríla 2009 - Mesto Bratislava požiadalo staromestský stavebný úrad o vydanie rozhodnutia, ktorým by sa posunul termín ukončenia búracích prác objektu PKO z 19. apríla 2009 na koniec roka 2011. Starosta Starého Mesta Andrej Petrek rozhodnutie podpísal a predĺžil tak termín ukončenia búracích prác v areáli PKO do 31. decembra 2011.
 • 17. apríla 2009 - Iniciatíva Bratislava otvorene žiadala primátora Andreja Ďurkovského, aby podnikol všetky dostupné kroky na vyvodenie právnej zodpovednosti voči investorovi Henbury Development. Výzvu podpísali aj Mikuláš Huba, Katarína Šimončičová a Ľubica Trubíniová.
 • 2. júla 2009 Poslanci Mestského zastupiteľstva rozhodli, že pozemky pod PKO a športovou halou nekúpi mesto Bratislava od súkromnej spoločnosti za 24,7 milióna eur (744 miliónov Sk). Majiteľom pozemkov je spoločnosť Henbury Development, s.r.o. Budova PKO patrí mestu a hala je majetkom V.K.P., a.s.
 • 5. augusta 2010 Občianski aktivisti z iniciatívy BAO poslali listy novým predstaviteľom vlády a parlamentu s výzvou podporiť záchranu PKO pri Dunaji. Pripomenuli, že petíciu za jeho zachovanie podpísali aj premiérka Iveta Radičová a predseda parlamentu Richard Sulík.
 • 25. novembra 2010 - Petíciu za zachovanie PKO prevzalo mesto.
 • 27. januára 2011 - Úrad boja proti korupcii začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu.
 • 8. februára 2011 - Mesto Bratislava poslalo investorovi Henbury Development žiadosť o vydanie objektu PKO späť do správy mesta.
 • 11. februára 2011 - Developér - holding J&T Real Estate potvrdil, že zvažuje podanie žaloby ak bude nútený vrátiť objekt PKOsamospráve.
 • 28. apríla 2011 - Bratislavský primátor Milan Ftáčnik požiadal investora Henbury Development, majiteľa pozemku pod PKO, o odklad podania žaloby do konca júna 2011.

(tasr)

Tí budú mať v rozhodovaní o budúcnosti PKO posledné slovo. Cieľom diskusie je poskytnúť dostatok informácií pre Bratislavčanov, zistiť čo si myslia, a to zhrnúť do silných argumentov pre poslancov.

V prvom rade má diskusia podľa Ftáčnika priblížiť obyvateľom faktografiu o PKO, jeho históriu, architektonický štýl, jeho súvislosť s celým nábrežím, doterajšie funkcie a terajší stav.

Ako uviedol Ftáčnik, mesto predalo pozemky pod PKO súkromnému vlastníkovi v roku 2005 za 180 mil. korún v hotovosti a 130 mil. v zmenkách. V prípade, že by investor neskultivoval nábrežie do roku 2016, sumu v zmenkách musí vrátiť.

Budova PKO na súkromných pozemkoch je však verejná. Investor plánuje na území vybudovať River Park II – polyfunkčnú zástavbu s administratívnymi budovami a bývaním. Maximálna povolená výška budov je šesť nadzemných podlaží. Investor požiadal o zvýšenie formou zmien a doplnkov územného plánu mesta, o územnom pláne rozhodnú poslanci.

Mesto uzatvorilo s investorom zmluvu o budúcej zmluve, kde si objednalo výstavbu novej sály, ktorú si bude prenajímať za 466 tis. eur ročne. Investor predložil návrh takejto haly, mesto ho však neprijalo. Hlavným výsledkom vývoja po komunálnych voľbách je podľa Ftáčnika fakt, že budovy dodnes stoja.

Mesto chce ponúknuť občanom štyri alternatívy budúcej podoby PKO.

V prvej alternatíve ide o úplné zachovanie PKO. Estrádnu a spoločenskú sálu so vstupným priestorom by však bolo potrebné rekonštruovať, čo podľa Ftáčnika nie sú také veľké peniaze. Zachovaním PKO by sa zachovala verejná funkcia priestoru a verejný charakter nábrežia. Problém by bol však s parkovaním, keďže pozemok je súkromný, musel by sa postaviť parkovací dom. Investor túto alternatívu zásadne odmieta, preferujú ju aktivisti. V prípade voľby prvej alternatívy investor podá žalobu na náhradu ušlého zisku. Mesto tak bude musieť okrem rekonštrukcie PKO platiť aj náhradu škody.

Druhá a tretia alternatíva počítajú so zachovaním časti PKO s tým, že niečo by sa zbúralo.

Druhá alternatíva počíta so zbúraním estrádnej sály a zachovaním vstupnej a spoločenskej sály. Vstupná sála by bola prerobená na kultúrny priestor vnútornou prestavbou. Táto možnosť by bola podľa Ftáčnika najmenej finančne náročná. Naďalej by však bolo potrebné vyriešiť parkovanie. Investor považuje aj túto alternatívu za neprijateľnú, keďže vo svojich projektoch počíta so štyrmi blokmi polyfunkčných budov, pričom takto by mohol postaviť len dve.

Tretia alternatíva počíta so zbúraním estrádnej aj spoločenskej sály. Zachovaný by mal byť vstupný objekt a pristavila by sa nová spoločenská sála. Finančne to podľa Ftáčnika vychádza na 15 až 20 mil. eur.

Poslednou alternatívou je úplne zbúrať PKO a postaviť nové. Túto alternatívu presadzuje investor. Nové PKO by mohlo mať väčšiu kapacitu ako druhá a tretia alternatíva, ale väčšiu kapacitu ako má súčasné PKO asi nie. Investor hovorí o hale pre asi 2,5 tis. ľudí. Pod novopostavenou sálou by sa dalo vyriešiť parkovanie. Toto riešenie by podľa Ftáčnika bolo finančne náročnejšie, odhad je asi 30 mil. eur.

(text)

Po oboznámení občanov s alternatívami chce mesto v internetovej diskusii položiť občanom štyri otázky. Akému účelu má slúžiť nábrežie, či by jeho súčasťou mal byť kultúrny stánok, aký objekt by mal naplniť funkciu kultúrneho stánku, v akej podobe by mal objekt byť (zbúrať PKO, zbúrať len časť, zachovať PKO) a ako je pre občanov dôležitá finančná otázka riešenia.

Okrem internetovej diskusie mesto plánuje ešte dve stretnutia s odborníkmi, nie politikmi, ktorí by mali prezentovať svoje pohľady na riešenie PKO.

Po verejnej diskusii bude nasledovať reprezentatívny prieskum verejnej mienky. Jeho výsledky budú poslancom predložené na júnovom zastupiteľstve spolu s právnou a ekonomickou analýzou PKO. O materiály nakoniec rozhodnú svojím hlasovaním poslanci mestského zastupiteľstva.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 4. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky
 5. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 6. Prehľad a automatizácia
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 1. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 2. Energetici prinavrátia Pečnianskemu lesu pôvodnú biodiverzitu
 3. Z vývoja paliva pre Formulu 1 ťažia aj bežní vodiči
 4. Trenčín potrebuje nový impulz!
 5. Shell: So znižovaním emisií to myslíme vážne
 6. Sezóna slovenského ovocia je v plnom prúde
 7. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur
 8. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku
 1. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 14 433
 2. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 10 954
 3. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 10 945
 4. Kupón na cestu do Thajska, USA a Vietnamu so zľavou 888 eur 7 619
 5. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 6 308
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 4 750
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 3 356
 8. Kde u nás kúpite domácke potraviny 2 877
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 2. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 3. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 4. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 5. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 8. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 1. Věra Tepličková: A to je koniec, vážení! Čaká nás už len zima, hlad a beznádej... Ak nezasiahne Matovič... 129 601
 2. Tomáš Harustiak: Kto šetrí ma za tri / Ako vyžiť z minimálnej mzdy ? / Dá sa vyžiť z minimálnej mzdy ? / Prečo Slováci nemajú peniaze / Ako vyžiť z dôchodku / 14 026
 3. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 10 690
 4. Ján Šeďo: Očovčania majú do zajtra hladovku, obchod "stráži" medveď ! 9 875
 5. Post Bellum SK: Dovolenka v Juhoslávii ako príležitosť na emigráciu 8 804
 6. Martin Sústrik: Korupcia v ruskej armáde 7 851
 7. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu. 5 652
 8. Ingrid Tkáčiková: Poslanec Kuriak, ďakujem, že viem to, čo na Slovensku nechcem 3 364
 1. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 3. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 4. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 7. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
 8. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
SkryťZatvoriť reklamu