SME
Piatok, 19. august, 2022 | Meniny má Lýdia

Kusý: Štadión bol moja nočná mora

Starosta Nového Mesta Rudolf Kusý vraví, že ľudia v okolí štadióna sa cítia šikanovaní.

Rudolf Kusý (nezávislý), 35­-ročný starosta Nového Mesta. Vraví, že úplatok pri kolaudácii hotela od investora nedostal. Pochybuje, či takíto ľudia úplatky vôbec dávajú.Rudolf Kusý (nezávislý), 35­-ročný starosta Nového Mesta. Vraví, že úplatok pri kolaudácii hotela od investora nedostal. Pochybuje, či takíto ľudia úplatky vôbec dávajú. (Zdroj: SME - GABRIEL KUCHTA)

Najmladší starosta Bratislavy, ktorý vyhral voľby o menej než 50 hlasov, RUDOLF KUSÝ priznáva, že kolaudácia štadióna bola jeho nočná mora. Chce obmedziť výstavbu na Železneji koncerty na zimáku.

Vládnete práve v mestskej časti, ktorá hosťuje majstrovstvá sveta. Čo ešte musíte doriešiť?

„Musíme skontrolovať, či je všetko čisté a upravené, to je úlohou mestskej časti. Chceme okrem toho pomôcť obyvateľom s parkovaním. My nie sme organizátorom, nie sme ani majiteľom štadióna, môžeme do toho vstupovať len doplnkovo. Počas Slovakia Cupu sa ukázalo, že okolie štadióna bolo plné áut."

SkryťVypnúť reklamu

Majstrovstvá sa začínajú už o týždeň, viete o niečom, čo už dokončiť nestihnete?
„Z našej strany tých úloh nie je veľa. Máme zabezpečiť, aby ulice a okolie štadióna boli čisté, to je otázka jedného-dvoch dní. Pred majstrovstvami to urobíme opätovne. Momentálne skôr hľadáme spôsoby, ako majstrovstvá Novomešťanom zvýhodniť a zabezpečiť im občianske výhody za to, že budú šampionát tolerovať."

Ako mestská časť ste upratovali aj na Račianskom mýte, kadiaľ pôjdu fanúšikovia.
„To nesúvisí s majstrovstvami, nechceme sa ukázať, že idú majstrovstvá, tak upraceme. Malo by to byť súčasťou každej jari a jesene, chceme vytvoriť novú tradíciu. Račianske mýto v súčasnej podobe nie je pre mňa prijateľné, chcem, aby sa zrevitalizovalo."

Zimný štadión je na frekventovanej ulici a skoro v centre. Bývalý starosta Richard Frimmel presadzoval futbalový štadión v tejto lokalite, aký je váš názor?
„Bohužiaľ, zimný štadión je skoro v centre. Pôvodne malo zmysel, že táto lokalita bola športová, bola to periféria Bratislavy, končila tu električka, no teraz by sa malo rozmýšľať, čo bude s týmto priestorom ďalej. Máme tu Národné tenisové centrum, zimný štadión, Inter, Slovan, možno je toho na jednej hromade veľa, no je to na diskusii s obyvateľmi, majiteľmi a mestom."

SkryťVypnúť reklamu

Na jeden zápas majstrovstiev príde okolo sedemtisíc fanúšikov. Podobne však niekoľko tisíc ľudí chodí aj na ligové hokejové play off či iné podujatia. Budete vždy robiť dopravné obmedzenia?
„Rozmýšľali sme, čo s tým ďalej, lebo majstrovstvá sú raz a liga bude pravidelne. Ľudia, ktorí bývajú v tejto lokalite, to vnímajú ako isté šikanovanie. Magistrát sme na tieto riziká upozorňovali už od Slovakia Cupu. Otázka znie, čo s tým."

Čo s tým?
„Priznám sa, že viac ako športové podujatia ma trápia koncerty."

Aké veľké koncerty sa plánujú na zimáku?
„V júni tu má vystúpiť napríklad Sting. Povedali sme si, že v súvislosti s hlukom vyriešime to, čo je najakútnejšie. Nedovolíme, aby tu boli koncerty do noci, aby tu ľudia robili neporiadok a hluk. Mesto sme tým nepotešili, no pre krátkosť času kolaudácie štadióna s tým už nemali šancu nič urobiť."

SkryťVypnúť reklamu

Do koľkej budú teda môcť byť koncerty?
„O desiatej večer budú musieť byť už ľudia vonku. Čiže približne o pol desiatej budú musieť skončiť."

Na koncert dosť skoro.
„Nemôžeme si dovoliť ďalšie NTC. Ľudia mi už ako poslancovi štyri roky hovorili, urobte niečo s tým NTC, teraz ako starosta na to nemôžem nemyslieť."

Z toho všetkého mi vychádza, že ste skôr za to, aby sa futbalový štadión staval v inej lokalite.
„Áno aj nie. Keď poviem, že chcem, aby sa staval niekde inde, bude otázka, čo s týmto štadiónom. Už teraz vyzerá tak, že sa človek bojí, aby z toho neboli druhé opustené kúpele Centrál. Alebo príde nejaký investor a povie, dobre, urobím tam novú štvrť, je to dosť veľké. Všetko má svoje pre aj proti."

A čo sa týka niekdajšieho cykloštadióna, ktorého plocha bude počas majstrovstiev parkoviskom? Mesto tam plánovalo postaviť akýsi športpark.
„Teraz sa o tom nerokovalo. Nebudeme v nijakom prípade súhlasiť s výstavbou alebo trvalým parkoviskom. Bola sľúbená zelená plocha a ľudia si ju zaslúžia."

Minulý týždeň ste podpísali kolaudačné rozhodnutie na hotel Juraja Širokého pri zimáku. Bol hotel v poriadku?

„Nastúpil som do vlaku, ktorý bol rozbehnutý a bol už takmer v cieľovej stanici. Môj predchodca vydal územné rozhodnutie aj stavebné povolenie. Mohli sme sa doťahovať, či projekt sedí s tým, čo reálne aj zostrojil. Išlo mi o to, aby boli čo najmenej obťažovaní miestni obyvatelia. To je a vždy bude mojou prioritou."

Ide podľa vás o hotel alebo o športovo-spoločenské centrum, ako objekt nazval investor?
„Toto som neriešil. Skôr ma zaujímalo, že investor dostal za to, že začal stavať bez povolenia, pokutu a odvolal sa."

No už ju zaplatil. Koľko to bolo?
„Pred týždňom ju zaplatil. Celková výška pokuty je 45-tisíc eur. Rozhodol som, že túto pokutu preinvestujeme v tejto lokalite, je to férové pre miestnych obyvateľov."

Vám sa ten hotel páči?
„Páči-nepáči, už je postavený. Pokiaľ tam nebude heliport, beriem to, čo už."

V kuloároch sa hovorí, že v súvislosti s kolaudáciou hotela vyvíjali na vás tlaky. Je to pravda?
„Čítal som o tom aj ja. Primátorovi som na rovinu povedal, že prioritou je štadión a nie hotel. Asi žiaden starosta by si pri kontrole verejnosti a médií, aká tu bola, nedovolil urobiť niečo tak, aby to nebolo v poriadku."

Čiže napríklad vziať úplatok?
(Smiech). „Myslíte si, že takíto ľudia vôbec dávajú úplatky? Ja osobne netuším. Ak by som takúto ponuku dostal, už by o tom vedela polícia."

Riešia to inak?
„Myslíte, že je starosta taký dôležitý?"

Ako šéf stavebného úradu, ktorý podpisuje kolaudačné rozhodnutie na hotel, ste boli veľmi dôležitý.
„Istotne, osobne sa vždy budem snažiť prekaziť pokútne snahy, o ktorých sa dozviem. Navyše, v tomto prípade – pri tých zdrojoch, ktoré mal investor k dispozícii, nie je problém si dať pozor na to, aby bolo všetko v poriadku a slušne za to zaplatiť."

Ako slušne zaplatiť?
„Zaplatiť, aby ľudia, ktorí robili hotel, to urobili na milimeter presne podľa dokumentácie. Naše doťahovanie bolo na tému pokuta a heliport. Tam sme už slušne naštvali dotyčných investorov."

Všetci účastníci konania sa vzdali možnosti odvolania voči kolaudácii hotela? Kto boli títo účastníci?

„Nie je problém to zistiť, môžem vám dať zoznam."

Je to bežné, že nikto nie je proti, že sa všetci vzdajú?
„V prípade štadióna, ak to stavia nejaká inštitúcia, sa to stáva. V prípade hotela si to dokázali obehať. To, že to stihli, je ich šikovnosť."

Myslíte, že oni si účastníkov konania obehávali?
„Kto iný by to robil, je to vecou investora."

Zimák ste nechali skolaudovať takisto na poslednú chvíľu. Ak tam boli chyby, dali by ste ho prípadne aj do dočasného užívania, ako to bolo pri zápasoch Slovakia Cupu?
„Pred kolaudáciou som mal dosť ťažký víkend. Prehŕňal som sa tým množstvom materiálov a dočasné užívanie bola taká moja malá nočná mora. Pre mňa bolo dôležité, čo povie inšpektorát práce a hasiči. Keď to bolo v poriadku a zakomponované do kolaudácie, potom to bolo možné podpísať."

Ako to bude s obyvateľmi, ktorí majú trvalý pobyt pri štadióne. Dostanú sa do zóny okolo štadióna?
„Tí, čo majú trvalý pobyt, ukážu občiansky preukaz a môžu vojsť do zóny."

Budú môcť aj parkovať pri dome?
„Áno, tak ako doteraz. Výnimkou sú ulice Kalinčiakova a Odbojárov. Miestni obyvatelia budú parkovať na cykloštadióne."

A čo tí, ktorí v lokalite trvalý pobyt nemajú, ale žijú tam?
„Riešia sa individuálne, snažíme sa najskôr vyriešiť špecifické prípady. Napríklad ten, kto tam má garáž, bude sa môcť ku garáži dostať, lebo nebude zaberať parkovacie miesto. Snažíme sa vyjsť v ústrety aj zdravotne postihnutým. Kariet vydáme asi 250 až 300, plus sú tam nejaké firmy."

starosta_res.jpgRudolf Kusý (nezávislý) vo voľbách porazil silnú kandidátku pravicovej koalície Ruženu Apalovičovú.

FOTO SME - GABRIEL KUCHTA

Pred voľbami ste sa angažovali v občianskom združení za Bratislavu-Nové Mesto. Bojovali ste proti výstavbe na Letnej, angažujete sa ešte v združení? Ako?
„Občianske združenie bude pokračovať, robia sa stretnutia a ja sa tam budem snažiť chodiť. Vidím to ako možnosť, aby mali ľudia právo spolurozhodovať a participovať na politike."

Začali ste s prípravami územných plánov zón, o ktorých ste hovorili po vašom zvolení?
„Dokončili sa rozbory na dolných Kramároch, ktoré sú boľavou lokalitou, tento rok chceme začať na Bielom kríži, kde ľudí tá výstavba naozaj tlačí a trápi. Do konca budúceho roka chceme začať s ďalšími dvomi lokalitami. Trápia nás Kramáre."

Prečo, čo sa tam deje?
„Investor už veľakrát nemá kde stavať, tak sa snaží odkúpiť areály škôl. Na Základnej škole Cádrova odkúpil časť pozemku a postavili tam vežiak, ktorý je vyšší ako hocičo naokolo. To bol nonsens. Doteraz nie je obsadený, mimochodom."

Ako to je so spornou výstavbou hotela Snežienka na Železnej studienke?
„Požiadali sme investora, aby doplnil materiál. Jeho vízia urobiť tam reštauráciu a asi štvorpodlažný hotel je neprijateľná."

Územné konanie prebieha alebo už bolo podpísané územné rozhodnutie?
„Určite nie je podpísané. Bez toho, aby som to s ľuďmi nedokomunikoval, to ani nebude."

Predložil investor nový návrh?
„Áno a chceme mu dať príležitosť, aby to prezentoval. Na jednej strane je tu tlak ľudí, urobte niečo s tou Snežienkou, je v hroznom stave, no na druhej strane pre mňa aj väčšinu obyvateľov je neprijateľné pustiť tam hotely."

Pred voľbami ste boli aj proti výstavbe v parku na Račianskom mýte. Čo sa tam chystá?
„Investor odkúpil časť školského areálu a chce stavať. Tak ako na Letnej si odkúpili jasle, tu si odkúpili časť školy Mikovíniho."

Aj Nové Mesto malo pred komunálnymi voľbami svoju kauzu pridelených bytov. Samospráva zoznamy ľudí, ktorým pridelila byt, skartovala. Robili ste nejaké kontroly?
„Zastavili sme prideľovanie bytov až dovtedy, kým nebudú schválené a akceptované nové pravidlá prideľovania bytov. Komisia rozhoduje o tom, že byt pridelí na jeden rok. Podľa mojej mienky to treba zmeniť na tri roky a potom to predlžovať po roku. Máme byty na Bojnickej, ktoré sú v zlom stave. Chcem, aby mali ľudia motiváciu si ich zrekonštruovať."

A čo zoznamy, našli sa?
„Nie, zoznamy na úrade nie sú, alebo som ich aspoň nenašiel. Tvrdí sa, že všetko je v súlade so zákonom, v tejto chvíli prebieha personálny audit. Očakávam, že ukáže, že by bolo vhodné urobiť aj personálne zmeny."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Bratislava

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu
 2. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 3. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou
 6. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás
 7. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur
 8. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane
 1. Veterány sú symbolom Kuby. Hemingway ich vlastnil sedem
 2. Hyundai štartuje na Slovensku unikátny Hyundai Plogging Run
 3. Shell myslí na slovenské komunity
 4. Mobilná bezpečnosť sa stále podceňuje. Všetko však máte v rukách
 5. Čakáte bábätko? Union má preň nachystané veľké množstvo výhod
 6. Agrokomplex 2022
 7. 365.bank si naďalej upevňuje svoju pozíciu plnoformátovej banky
 8. FoodCycler definitívne skoncuje s muškami v kuchyni
 1. Zdravotná poisťovňa zostala prekvapená. Zaplatila už 30 mil. eur 38 594
 2. Domčeky trulli mali byť dočasným bývaním v snahe neplatiť dane 21 553
 3. Najbohatšie mesto v stredoveku, divoký západ na Slovensku 11 878
 4. Pixel Federation nikdy nezarobil ako cez pandémiu 6 811
 5. Radi si veci vyrábate sami? Tento nový časopis je pre vás 4 598
 6. Nie som superman, ale viem, že Prešov má na to byť supermestom. 4 211
 7. Kam príde, tam vypredá. Nitran vymýšľal vlastný cider dva roky 3 514
 8. Auto bez čakania? VW T-Cross môžete mať hneď a aj so zľavou 2 581
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Blogy SME

 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave
 2. Post Bellum SK: Kaviarne: dobrá adresa, politika aj štamgasti
 3. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Novomestská parkovacia: Firma bez kontroly, ktorá nepodnikala, iba míňala
 4. Robert Puk: Sú mestské časti pre Bratislavu nebezpečné?
 5. Róbert Thomas: Zaparkovať auto priamo v parku ?! Pre niektorých ,,žiaden“ problém
 6. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Žijeme si tu ako v rozprávke
 7. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Utečenci spali na lehátkach a platili za nich ako v luxusnom hoteli.
 8. Martin Greguš: Team-building za cca 5 899 eur - je to možné? Pozrime sa na počet zamestnancov, ktorý sa opäť raz vymkol z podkontroly - Metropolitný inštitút
 1. Jozef Drahovský: Priechod na druhý svet je v Bratislave 12 062
 2. Peter Gregor: Cena slobody sa vždy počíta iba v stratených ľudských životoch. 7 686
 3. Milan Pilip: Čaká nás rozvrat spoločnosti ak nezasiahneme proti konšpirátorom 7 254
 4. Pavel Macko: Máme ľutovať podnikateľa Hambálka alebo vojnové obete jeho kumpánov? 4 161
 5. Tereza Krajčová: Severné Poľsko: Očarujúci Gdansk, piesočné pláže Sopotu a moderná Gdyňa 3 989
 6. Roman Kebísek: Jánošík prepadával ľudí na cestách vyše roka. Od jesene 1711 do zimy 1712/3 3 949
 7. Ján Valchár: Ubjegáj, zájčik, ubjegáj! 3 889
 8. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (12. - 18.8.1922) 3 375
 1. Jiří Ščobák: Fungujú sankcie proti Rusku? Nečaká krach aj nás?
 2. Monika Nagyova: Moja babka zažila kvôli podvodníkom trýznivé minúty, ktoré by neželala nikomu.
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 45. - Arktída - Posledná plavba lode Karluk 3/3 - Návrat do civilizácie, 1914
 4. Jiří Ščobák: Kde dnes môžeme ušetriť? Znížiť spotrebu a náklady?
 5. Jiří Ščobák: Proč bychom si měli zapamatovat jméno Anna Chadimová? Co nám po ní zůstalo?
 6. Martina Hilbertová: Márnivé dcéry z Bratislavy: Ružinovská televízia - pod kontrolou politikov
 7. Jiří Ščobák: Krásne a zaujímavé historické poistné zmluvy: Existovala aj čisto slovenská poisťovňa? A čo bola „zmluva odvážna“?
 8. Monika Nagyova: O žene, ktorá milovala rúško
SkryťZatvoriť reklamu