Budova bývalého riaditeľstva Slovenského národného divadla je po päť a pol roku opäť na predaj. Súkromná firma Humar zajtra organizuje súťaž napriek tomu, že jej vlastníctvo spochybňuje prokuratúra.
BRATISLAVA. Prevod budovy z ministerstva kultúry bol podľa prokuratúry nezákonný. V súčasnosti preto Generálna prokuratúra zvažuje, že podá dovolanie na Najvyšší súd. „Lehota pre podanie dovolania uplynie 31. augusta,“ povedal hovorca Generálnej prokuratúry Vladimír Ferko.
Chátra už roky
Súčasný vlastník, firma Humar, získal pamiatkovo chránenú budovu v októbri 2005, keď za ňu zaplatil asi 5,5 milióna eur.
Teraz stanovil vyvolávaciu cenu na 2,7 milióna eur. Pamiatka stojí za historickou budovou SND a je už štyri roky opustená, zateká do nej a obývajú ju len holuby. Aj Humar v inzeráte o predaji priznáva, že schátrala. „Objekt je vzhľadom na skutočnosť, že nie je využívaný a vykurovaný, v zlom technickom stave,“ napísal.
Pred rokmi z nej chceli urobiť luxusný hotel. Za projektom údajne stála spoločnosť J&T, ktorá v tom čase pripustila, že firmu mohla využiť ako „voľnú spoločnosť“ na kúpu budovy. Tú však nakoniec použili len ako zálohu na úvery, záložné právo majú OTP Banka i J&T Banka.
V inzeráte sa však neuvádza najvážnejší problém budovy – fakt, že môže pokračovať rozhodovanie o tom, kto je jej majiteľom. Prokuratúra je presvedčená, že stále patrí ministerstvu kultúry, pretože to pri jej predaji nerešpektovalo zákony. Prečo sa tam zmienka nedostala, Humar neodpovedal.
Problematický predaj
Problém nastal v lete 2005, keď vtedajší minister kultúry František Tóth (ANO) začal hľadať peniaze na dokončenie 20ročnej novostavby SND. Rozhodol sa, že predá nielen Divadlo Pavla Orságha Hviezdoslava, ale aj budovu riaditeľstva.
O tú sa však hlásil jej pôvodný majiteľ, Slovenská obchodná a priemyselná komora. Zreštituovať ju po roku 1989 nemohla, pretože štát vracal majetky len konkrétnym ľuďom a cirkvi.
Komora ponúkala necelé tri milióny eur, exminister uprednostnil firmu, ktorá zaplatila takmer dvojnásobok.
Nebola nadbytočná
Komora sa vtedy obrátila na prokuratúru. A tá konštatovala, že ministerstvo konalo v rozpore so zákonom o majetku štátu, keď budovu koncom roka 2005 predávalo ako nadbytočnú. Budovu totiž potrebovalo až do jari 2007, keď sa z nej vedenie divadla sťahovalo do práve dokončenej novostavby SND.
Prevod sa prokuratúre najprv podarilo zablokovať, keď Okresný súd Bratislava I uznal argumenty prokuratúry.
Vlani jej však krajský súd žalobu zamietol s tým, že nemala napadnúť prevod, ale rozhodnutie ministra Tótha. Ten zomrel v lete 2006.