„Nedovoľte to!“ Transparent s týmto textom včera v Pečnianskom lese oproti Bratislavskému hradu a parlamentu rozvinuli ochranári. Obávajú sa, že jeden z posledných lužných lesov zanikne a nahradia ho stavby.
BRATISLAVA. Zatiaľ čo zvyšné nábrežia Dunaja začali obsadzovať investori, les medzi Prístavným mostom a mostom Lafranconi stále zostáva lesom. Za bývalej vlády ho však ministerstvo pôdohospodárstva prikleplo neznámemu občianskemu združeniu Človek a strom.
Ochranári pochybujú Človek a strom občianske združenie vzniklo 14.mája 2008 predsedom je Andrej Šošoka, jeho zástupcami Róbert Miklovic a Peter Jančík; za čo sa dostalo k pôde,
a prečo malo priazeň úradov, nie je jasné.
Zástupca združenia Andrej Šošoka tvrdí, že les chcú prebudovať na relaxačnú zónu podľa vzoru newyorského Central parku.
„Ten lužný les, ktorý sme povinní chrániť aj podľa európskej legislatívy, by tak zanikol,“ oponuje aktivista Andrej Kovarik a dodáva, že ide o jeden z najväčších a posledných lužných lesov na Slovensku.
Občianske združenie Človek a strom na svojej stránke vyhlasuje, že chce les zachrániť. Upozorňuje, že teraz slúži ako skládka odpadkov a „hniezdo“ bezdomovcov.
Pod titulkom Mafiáni sú proti zámene Pečnianskeho lesa webová stránka cituje aj správu z novín, podľa ktorej v lese nedávno polícia objavila mŕtvolu a našla troch hľadaných mužov.
Ochranári však neveria, že združenie získalo lukratívny pozemok len s tým cieľom, aby v ňom bol park. „Na Slovensku už bolo veľa sľubov porušených,“ hovorí ochranár Juraj Smatana, ktorý je tiež poradcom premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ).
Pozadie občianskeho združenia je nejasné. O pozemok by napríklad mohla mať záujem Incheba, ktorá s ním susedí a v lete v jeho blízkosti prevádzkuje „pláž“. Jej majiteľ Alexander Rozin sa už v minulosti za zvláštnych okolností dostal k lukratívnym pozemkom.
Hektáre pôdy Na otázku, kto bude „bratislavský Central park“ financovať, predseda združenia Šošoka neodpovedal. Vyjadrenie sľúbil na dnes. O tom, či jeho združenie lukratívne 24-hektárové územie získa, má rozhodnúť Najvyšší súd.
O Pečniansky les sa združenie uchádzalo v novembri 2009. Na výmenu štátnym Lesom SR ponúklo podobne veľký pozemok pri Šiatorskej Bukovinke na juhu stredného Slovenska.
Hoci zámenu pozemkov neschválil lučenecký kataster, Krajský súd v Banskej Bystrici jeho rozhodnutie vo februári zrušil. Kataster podľa súdu nemal dosť dôvodov na to, aby odmietol zapísať nových vlastníkov.
Proti tomu sa odvolali kataster, Lesy SR, ktorým pôvodne pozemok patril, a dokonca aj združenie Človek a strom. Prípad tak smeruje na Najvyšší súd.
Odporcov je viac Okrem súdu by vývoj mohli zvrátiť aj úrady. Krajský úrad životného prostredia už pol roka rozhoduje o žiadosti ochranárov, aby sprísnil stupeň ochrany v lese.
Petržalský starosta Vladimír Bajan zase sľubuje, že urobí všetko pre to, aby sa z lesa nestalo stavenisko. „Urobíme také zmeny v Územnom pláne, aby zabránil akejkoľvek prípadnej stavebnej činnosti,“ vyhlásil.