
Nad schopnosťami policajných koní sa divákom až tajil dych. Takto dokázali preskakovať prekážky aj so živou bariérou.
FOTO – TOMÁŠ PANER
Návštevníkom sa predstavilo skvelé voltižérske družstvo zo šalianskeho stredného odborného učilišťa poľnohospodárskeho, ktoré sa pripravuje na svetové jazdecké hry v španielskom Jereze, svoje umenie na malých koníkoch predviedli deti z Pony Teamu, ale už aj skúsenejší mladí jazdci a jazdkyne z domácej Slávie.
So zatajeným dychom diváci sledovali ukážky členov oddielu jazdnej polície krajského riaditeľstva Policajného zboru, ktorých kone pri rôznych imitovaných situáciách dokazovali nielen absolútnu poslušnosť, ale aj odvahu. Nebáli sa skákať cez horiace zábradlia, na povel si líhali na zem a nepohnute ležali alebo stáli pri streľbe z pištolí alebo samopalov.
Kone sú prastarými spoločníkmi človeka a už stáročia slúžia ľuďom aj pri zábave. V Bratislave sa prvé jazdecké preteky rytierov uskutočnili už 13. septembra 1563 pri príležitosti korunovácie uhorského kráľa Maximiliána II.
„Naše mesto drží aj z hľadiska moderného jazdeckého športu veľmi dôležitý primát, lebo 25. apríla 1873 sa v krytej jazdiarni, ktorá stála na Štefánikovej ulici, konali prvé jazdecké preteky na svete, čo je zaznamenané aj v súčasných dokumentoch Svetovej jazdeckej federácie,“ informoval nás predseda Slovenskej jazdeckej federácie a hlavný organizátor sobotňajšieho podujatia v Ovsišti Andrej Glatz.
V Bratislave sa priateľstvo ľudí s koňmi dodnes neprerušilo a úspešne sa rozvíja. „V našom meste je v súčasnosti evidovaných 25 klubov a oddielov, ktorých členovia sa profesionálne alebo amatérsky venujú takmer všetkým jazdeckým disciplínam – parkúru, drezúre, všestrannej spôsobilosti, diaľkovému či westernovému jazdeniu a v niektorých aj paradrezúre a zaoberajú sa aj hipoterapiou. Veľa je však takých, pre ktorých sú kone iba koníčkom a prežívajú v ich spoločnosti iba voľný čas,“ pokračoval Andrej Glatz.
(jg)