Napriek tomu sú však ľudia stále dôverčiví a naletia na všakové triky podvodníkov. S tým rátala aj 31-ročná Monika Z. z Bratislavy, ktorá sa vlani rozhodla, že svoje „podnikateľské“ aktivity rozvinie na východnom Slovensku. Odsťahovala sa do Trebišova, kde založila súkromnú firmu, ktorej hlavným predmetom činnosti malo byť lukratívne zúročovanie finančných vkladov. Za veľmi krátky čas jej šesť občanov zverilo vyše 3,2 milóna korún s tým, že o dvanásť mesiacov sa im vklady zvýšia o päťdesiat percent.
Dôverčiví Trebišovčania zmluvy o tichom spoločníctve s Monikou opatrovali ako oko v hlave a niektorí sa ani najbližším príbuzným nepochválili, že sú na najlepšej ceste k zbohatnutiu. Eufória ich prešla v okamihu, keď mali inkasovať výnosy.
„Na adrese Monikinej firmy z jedného dňa na druhý prestali dvíhať telefóny a ona sa z Trebišova vyparila. Nehlásila sa ani na mobile, takže sme sa ju vybrali hľadať do Bratislavy,“ rozpráva jedna z poškodených klientok. Lenže po podvodníčke akoby sa zem zľahla, a východniari sa o pomoc obrátili na políciu. Tá v piatok 29. mája na hraničnom priechode Bratislava - Berg Moniku Z. zadržala.
„Pri kontrole auta, v ktorom chcela opustiť Slovensko, našli policajti ďalších 76 zmlúv o tichom spoločníctve na celkovú sumu 20 miliónov korún,“ informoval Ján Bazovský z tlačového odboru kancelárie ministra vnútra. Seriál o stovkách občanov, ktorí v túžbe po rýchlom zbohatnutí zverili svoje peniaze podvodníkom, bude mať teda ďalšie pokračovanie.
Po krachu niekoľkých nebankových subjektov a medializácii množstva prípadov poškodenia občanov podvodníkmi nakrúcala jedna televízia skrytou kamerou v bratislavských uliciach občanov, ktorých presviedčali, aby vložili dvesto korún do vymyslenej spoločnosti s názvom Kokos-Invest. Napriek do očí bijúcemu podvodu sa niekoľkí dali nahovoriť a ochotne siahli do svojich peňaženiek.
Autor: JURAJ DONOVAL