
Foto archiv
ie sa použili scénické svetlá, podobné divadelným. Efekt síce vytvárajú, len životnosť majú menšiu. V máji prišiel prvý výpadok, po oprave prestala iluminácia opäť fungovať v júni 2001 a nefunguje dodnes. Na opravu 30 zdrojov, ktoré sú nefunkčné, treba viac ako 300-tisíc korún, a tie mesto nemá. Okrem toho ročné náklady na elektrickú energiu, keby Bystrica svietila len v štátne sviatky a cez víkendy, by boli 51-tisíc korún. „Pri tvorbe rozpočtu mesta na tento rok sme žiadali o viac ako 350-tisíc korún na chod iluminácie, ale mesto našu požiadavku nezohľadnilo,“ povedala vedúca oddelenia cestného hospodárstva magistrátu Eva Uhliariková.
Koľko stál miléniový projekt, ktorý vydržal asi rok, sa presne zistiť nepodarilo. Mestská časť Petržalka do neho vložila milión korún, mesto rovnako. Zvyšok peňazí prišiel od súkromných sponzorov, ktorých zmanažovalo občianske združenie Milenium 2000, stojí za ním predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman.
Mesto spolu s mestskou časťou vstúpilo pre miléniový efekt do projektu, ktorý je drahý a ktorý si už nemôžu dovoliť financovať. Poslanci Petržalky sa listom pýtali mesta, čo treba urobiť, aby Bystrica znovu svietila. Odpoveďou bolo opäť sa finančne podieľať na sprevádzkovaní, čo si Petržalka nemôže dovoliť. Ľubo Roman však ubezpečuje, že projekt sa neskončil a že ho postaví na nohy. „V spolupráci s mestskou organizáciou Paming pripravujeme ilumináciu nielen kaviarne, ale aj častí Nového mosta,“ dodáva.
INGRID DROZDÍKOVÁ