Fotografiami partizánov v uliciach miest chce Šymon Kliman ukazovať Slovákom pravých hrdinov.
BRATISLAVA. V sobotu skoro ráno vyložili dvaja muži z dodávky na autobusovom nástupišti pod Novým mostom zrolované plagáty, lepidlo, štetky a rebrík. V silnom vetre sa pustili do skrášlovania špinavej pokreslenej steny, na ktorú začali lepiť veľkorozmerné portréty účastníkov Slovenského národného povstania s úryvkami ich spomienok na povstanie. Šymon Kliman má pod Novým mostom street-artovú výstavu.
Skrášlili nástupište
Lepenie fotografií trvalo niekoľko hodín, prácu s plagátmi komplikoval silný vietor. Po dokončení diela silno zafúkalo a polovicu plagátov museli nalepiť odznova. Na autobusových zatávkach čakali prevažne ľudia vyrážajúci na výlety do prírody.„Konečne niekto prekryje tú škaredú stenu,“ zhodovala sa väčšina z nich.
Páčila sa im aj myšlienka prezentácie hrdinov SNP. „Takýchto diel by malo byť viac, aby ľudia vedeli, čo sa vtedy stalo a nezabudli na to,“ hovorila jedna z čakajúcich. Policajti umelca pozorovali len z diaľky. Dvakrát počas lepenia prišli na nástupište, ale neskontrolovali ho.
Okoloidúcim sa vznikajúca výstava páčila.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Ukázať hrdinov
Kliman chcel vo svojej práci ukázať ľudí, ktorých považuje za národných hrdinov. „Podľa mňa sú Slováci strašne mladý, povedal by som až nevyvinutý národ a potrebujú mať hrdinov, ku ktorým by mohli vzhliadať. Chcem im teda ukázať jediných a ozajstných národných hrdinov.“
Fotografie dal na most, ktorý v roku 1972 otvárali ako most SNP, mesto sa ho rozodlo premenovať na Nový most, čo bol jeho ľudový názov, v roku 1993.
Na svojom projekte Partizáni pracuje Kliman už asi rok a odfotil vyše 30 partizánov. Celú výstavu fotografií je možné vidieť v galérii Francúzskeho inštitútu v Bratislave.
Street–art a graffiti sú považované za vandalizmus. Za lepenie plagátov mimo miesta na to určené hrozí pokuta.
FOTO SME - GABRIEL KUCHTA
Príbehy múdrych starcov
BRATISLAVA. Fotograf Šymon Kliman sa rozhodol posúvať verejnosti zážitky starých ľudí, ktorí prežili Slovenské národné povstanie. Vystavuje profilové fotografie účastníkov SNP s úryvkami ich spomienok na povstanie.
„Ide hlavne o príbehy, ktoré sú veľmi silné,“ hovorí Kliman. Jeden z partizánov pod fotografiou popisuje, ako počas bojov uvidel srnku. Bol veľmi hladný, ale nedokázal ju zabiť. „Táto časť mi prišla pekná. Zabíjal chlapov, ale nevedel zabiť srnku.“
Do projektu Partizáni sa pustil potom, čo sa mu babka raz posťažovala na paradox staroby, „keď máte odpovede na všetky otázky, ale nikto vás už nepočúva.“ On sa rozhodol partizánov vypočuť a odfotografovať, kým žijú.
(khu)