KARLOVA VES. Organizátori z občianskeho združenia Pro Regions ho pripravili v znamení slovensko-maďarského porozumenia.
Úvod patril prvej vernisáži v KC, na ktorej predstavili známych i začínajúcich slovenských tvorcov a ich vystavené diela s tematikou medziľudských vzťahov.
Obrazy namaľovali Dorota Sadovská, Tina Gallová, Jana Bartková a Peter Cvik. Fotografie dodali Soňa Algayerová, Nina Turčanová, Tomáš Halász a Davidko Beran. Jediný objekt s názvom Ježiš v uhorskom kroji je dielo Samuela Benčíka.
"Keď sme bývali v Prievidzi, z detstva mám zážitok, že sused hovoril inou rečou. Iritovalo ma, že som mu nerozumel, ale s Maďarmi osobne doteraz nemám žiadne zlé skúsenosti. Cítime podobne, medzi sebou nemáme konflikty, ale sme obklopení rôznymi výrokmi, napätím, agresívnym kmitaním," začal hodinovú besedu o slovensko maďarských vzťahoch spisovateľ Daniel Hevier. Diskutoval s ním maďarský esejista, spisovateľ a vydavateľ László Szigeti.
Podľa neho vzájomné vzťahy medzi spomínanými krajinami sa odohrávajú v rôznych rovinách. Najlepšie je to v kultúrnej oblasti medzi divadelníkmi, výtvarníkmi, spisovateľmi a inými umelcami, ktoré sú v duchu európskej spolupráce.
"Ľudské fungujúce vzťahy sú aj medzi Slovákmi a Maďarmi žijúcimi na Slovensku. Iná je politická rovina, kde sa niekedy vytvárajú umelé konflikty," konštatoval Szigeti.
Pre verejnosť prvé voľne prístupné kultúrne bilaterálne stretnutie v KC ukončila hiphopová koncertná zábava trvajúca až do nedeľných ranných hodín. Postarali sa o ňu slovenskí dídžeji Moja Reč, Peťo Tázok a Karaoke Tundra, DJ Inso, z Maďarska Busa Pista, Bobafett & Bobakroma, Dj Zomblaze.