PETRŽALKA. Pri príležitosti 66. výročia oslobodenia bratislavskej Petržalky od nemeckej okupácie, pripravila mestská časť program, počas ktorého návštevníkov oboznámi s menej známymi kapitolami v histórii Bratislavy.
"Na dobré sa ľahko zvyká, o to dôležitejšie je teda nezabudnúť na to, čo znamená vojnové riešenie konfliktov. Buďme ľuďmi, ktorí sa stretávajú v priateľskej atmosfére a vážia si tých, vďaka ktorým dnes nemusíme riešiť základnú otázku života: byť alebo nebyť," uviedol v súvislosti s výročím starosta Petržalky Vladimír Bajan.
Súčasťou pripraveného programu bude okrem iného prehliadka bunkra BS-8 Hřbitov, v ktorom sa návštevníci budú môcť oboznámiť s predvojnovou fotodokumentáciou z roku 1938, výstavou fotografií "Vraždy v priekope" o obetiach nacistického režimu i s ukážkami dobovej výstroje a výzbroje.
Hlavným organizátorom podujatia je občianske združenie Zachráňme petržalské bunkre, ktoré sa stará o údržbu BS-8, a zároveň sa snaží bojovať so zanedbávaním ďalších bunkrov, ktoré sú obľúbené medzi bezdomovcami. "Mestská časť to považuje za dôležité, pretože v Petržalke sa odohrali veľmi ťažké boje a vlastne až deň po oslobodení Bratislavy bola oslobodená aj Petržalka," uviedla pre TASR tlačová tajomníčka Petržalky Mária Grebeňová-Laczová.
Medzi pozvanými hosťami sú okrem Bajana aj veľvyslanci niekoľkých krajín, starostovia okolitých obcí z Rakúska a Maďarska, predstavitelia Vojenského historického ústavu, Židovského múzea i Ústavu pamäti národa.
Petržalka sa do udalostí druhej svetovej vojny zapísala provizórnym koncentračným táborom, zriadeným menej ako pol roka pred koncom vojny. Jeho väzňami boli najmä maďarskí židia, ale aj Poliaci, Ukrajinci, Juhoslovania a Taliani. Stovky väzňov museli žiť v provizórnych podmienkach hospodárskych budov a garáží, v ktorých sa nekúrilo a väzni boli nútení spať na zemi.
Tábor smrti v blízkosti hlavného mesta existoval asi štvrť roka. V súvislosti s vývojom na vojenskom fronte boli väzni neschopní transportu popravení a zvyšok bol transportovaný do neslávne známeho Mauthausenu. V apríli a v máji 1945 bolo v Petržalke odkrytých päť masových hrobov, v ktorých sa našlo 460 obetí, medzi nimi desiatky zastrelených a pochovaných zaživa.
Mestská časť bola oslobodená 5. apríla 1945 po ťažkých bojoch s ustupujúcimi jednotkami Adolfa Hitlera. Pri bojoch Nemci využívali aj petržalské bunkre, postavené ako súčasť vojenskej obrany Československa v druhej polovici 30. rokov minulého storočia. Na Slovensku sa dodnes zachovalo len niekoľko desiatok z nich, predovšetkým v okolí Bratislavy a na hranici s Maďarskom.