. Výstraha však splnila svoj účel, aktivista sa už dnes vo verejnom živote neangažuje.
BRATISLAVA. Polícia nedokázala identifikovať páchateľov napriek tomu, že za sebou nechali stopy. Z miesta činu sa tak ponáhľali, že tam nechali kanister, z ktorého poliali strechu i rebrík. Odtlačky prstov polícia nenašla. Keď však zmapovala kamerové záznamy z bratislavských púmp, našla dvoch podozrivých mužov s rovnakým kanistrom.
Nepríjemné prebudenie
V jedno studené februárové ráno sa rodina mladého právnika Martina Roháľa Iľkiva zobudila na horúčavu. Domčeku jeho rodičov, ktorý sa nachádza v susedstve vily komunistického funkcionára Vasiľa Biľaka, ale aj vedľa čiernej stavby, horela strecha.
Ako prvý sa zobudil Martinov otec, ktorý počul, že niečo na streche praská. Inak by sa zrejme rodina zadusila. Oheň sa pokúšali uhasiť hasiacimi prístrojom, okolo piatej hodiny ráno však zavolali na pomoc hasičov. Tí požiar uhasili asi o dve hodiny.
Strechu domu požiar úplne zničil. FOTO - ARCHÍV
Nechali stopy
Podpaľači sa do záhrady dostali zo susedného pozemku – prestrihli plot. Rebrík opreli o odkvapovú rúru, vyšplhali sa hore, odkryli škridle, naliali dnu benzín zmiešaný s olejom a zapálili.
Ľudia z okolia vtedy tipovali, že ide o pomstu stavebníkov, ktorí stavajú v susedstve.
Hneď vedľa domu Rohaľovcov totiž vyrástla niekoľkopodlažná stavba, ktorú pre protest susedov mali znížiť, čo sa však nakoniec nepodarilo. Stavebníkom bol podľa tabule na stavenisku známy podnikateľ Alexej Beljajev.
S protestami prestal
Polícia vyšetrovanie prerušila ešte na konci roku 2007. „Strecha bytového domu bola podpálená úmyselne neznámym páchateľom,“ konštatovala. Chybou podľa nej bolo aj to, že dom nebol monitorovaný kamerami.
Ľudia, ktorým by hrozili tri až osem rokov za mrežami, tak zostali nepotrestaní.
Martin Rohaľ Iľkiv, ktorého manželka bola v čase požiaru v šiestom mesiaci tehotenstva, sa už dnes k prípadu nechce vyjadrovať. Viac ho mrzí, že sa dodnes naťahuje s poisťovňou, ktorá mu strechu nechcela preplatiť, keďže škodu spôsobil niekto iný. Oprava pritom vyšla na stotisíc eur, na ktoré si rodina vzala pôžičku.
Neangažuje sa už ani v občianskom združení Hrad – Slavín, bojujúcom proti čiernym stavbám v najlukratívnejšej bratislavskej štvrti, ktorá aj vďaka novousadlíkom v posledných rokoch výrazne zmenila tvár.